Kako izbrati najustreznejši ogrevalni sistem za hišo ali stanovanje? Kaj se ob višanju cen energentov splača?

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
28.09.2021 02:00
Energetski svetovalec mreže Ensvet Ludvik Hriberšek razkriva aktualna dejstva, ki jih je koristno poznati.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nepremičnine, ki bodo zelene, okoljsko prijazne in tudi energetsko manj potratne, bodo zagotovo bolj zanimive za nove kupce.
Shutterstock
Ludvik Hriberšek, energetski svetovalec Ensvet: "Investirajmo v energetsko obnovo stavb, le tako bomo na pravi poti, da v prihodnosti ne bomo nosili zaščitnih mask zaradi onesnaženosti zraka."
Osebni arhiv
Djd/Adk/www.kachelofenwelt.de/Gutbrod
Ludvik Hriberšek, energetski svetovalec, Ensvet: "Odločitev za vrsto ogrevanja je odvisna od več dejavnikov: starosti investitorjev, višine investicijskih sredstev, velikosti ogrevalne površine ..."
Osebni arhiv

Nova kurilna sezona je tako rekoč pred vrati, po besedah energetskega svetovalca bo trajala od 210 do 240 dni. Vroče nam ne bo samo zaradi ogrevanja, temveč tudi vse višjih cen energentov in storitev, ki so posledica zdravstvene krize. Ker je prihodnost nepredvidljiva, vsaj kar zadeva cene, Ludvik Hriberšek svetuje, da se gospodinjstva odločijo za investicije v učinkovito rabo energije in pri tem ne pozabijo izkoristiti finančnih nepovratnih spodbud, ki jih namenja Eko sklad. S tem bodo prihranili denar, zmanjšali stroške in, kar je najpomembneje, povečali bivalno ugodje.

Lesna goriva in ogrevanje s toplotno črpalko med najcenejšimi

Ludvik Hriberšek poudarja, da je najcenejša neporabljena toplotna energija iz vseh vrst energentov. Zato se je priporočljivo odločiti za optimalno izvedbo toplotne izolacije fasade zgradbe, njenih tal, podstrešja, izbrati ustrezno stavbno pohištvo ... Čeprav je gibanje cen na trgu nepredvidljivo, je energetski svetovalec prepričan, da bodo v prihodnosti lesna goriva in sistem ogrevanja s pomočjo toplotne črpalke med cenejšimi, sledilo bo ogrevanje z zemeljskim plinom, medtem ko bosta direktna uporaba električne energije za elektro uporovno in IR-ogrevanje, pa tudi uporaba utekočinjenega naftnega plina po njegovih besedah med najdražjimi.

Uporaba kurilnega olja upada

V oči bode, opozori strokovnjak Ensveta, da večina gospodinjstev v Sloveniji še vedno uporablja zastarele ogrevalne naprave z nizkim izkoristkom. Po njegovih podatkih je bilo leta 2019 v slovenskih gospodinjstvih 49,13 odstotka vseh ogrevalnih naprav na lesna goriva. "Veliko mladih investitorjev in tistih, ki energetsko sanirajo hiše, se odloči za toplotno črpalko in ogrevanje na zemeljski plin, medtem ko se število uporabnikov kurilnega olja iz leta v leto zmanjšuje. Delež uporabe lesnih goriv se povečuje tudi na račun visokih denarnih nepovratnih spodbud, ki lahko na območjih, kjer je sprejet odlok o kakovosti zraka, dosežejo tudi do 60 odstotkov investicije ali največ 5000 evrov, na ostalih področjih pa največ 50 odstotkov ali 4000 evrov," pojasni Hriberšek. Za primer navede investicijo v toplotno črpalko: zanjo je možno dobiti tudi do 3200 evrov denarnih nepovratnih spodbud, kjer pa na primer stranka zamenja dotrajano peč na drva ali kurilno olje, je denarna spodbuda v višini največ 40 odstotkov vrednosti ali 2500 evrov.

Do konca leta 2023 se bodo pogoji net meteringa proizvodnje električne energije z malo sončno elektrarno obdržali, kasneje pa bodo nastale spremembe v obračunu proizvodnje in porabe električne energije.
Shutterstock

Različne denarne spodbude

Po besedah energetskega svetovalca ponuja Eko sklad nepovratne spodbude za številne ukrepe za višjo energetsko učinkovitost. "Za ukrepe, kot so zamenjava ogrevalnega sistema v stanovanjskih blokih, je bil zraven obstoječih razpisov v avgustu objavljen tudi razpis za pilotne projekte celovite prenove večstanovanjskih zgradb, kjer je predvidena višina sofinanciranja do 40 odstotkov priznanih stroškov za najmanj tri usklajene ukrepe, če pa se doseže skoraj ničenergijska prenova, pa tudi do 50 odstotkov nepovratnih sredstev," pojasni sogovornik. Pri starejših hišah je zamenjava dotrajane kurilne naprave subvencionirana do 40 oziroma 60 odstotkov celotne vrednosti investicije. Za socialno ogrožene so subvencije še višje, tudi do 100 odstotkov denarne spodbude oziroma največ 8000 evrov za zamenjavo centralne kurilne naprave oziroma po javnem pozivu ZERO 500 do 15.000 evrov nepovratne 100-odstotne denarne spodbude.

Po sedanjih cenah je najboljša rešitev ...

Ko se odločimo za zamenjavo ogrevalnega sistema, pogosto ne vemo, kaj naj izberemo. Prav zaradi tega je nasvet energetskega svetovalca več kot dobrodošel. "Veliko ljudi pride po nasvet, da nekako sami pri sebi potrdijo predvideno investicijo," ugotavlja Ludvik Hriberšek. Največ vprašanj je, kot pravi, s področja energetske obnove stanovanjskih stavb, fotovoltaike in seveda tudi o tem, kakšno ogrevalno napravo izbrati. Izbira je pestra: od toplotnih črpalk, kotlov na plin, drva, pelete do ogrevanja z IR-paneli, pa kombinacija sončne elektrarne s toplotno črpalko. Odločitev za vrsto ogrevanja je, kot pove energetski svetovalec, odvisna od več dejavnikov: starosti investitorjev, višine investicijskih sredstev, velikosti ogrevalne površine ... "Za vse tiste, ki želijo investirati v ogrevalni sistem, je pomembno, da bodo poraba energije in stroški v kurilni sezoni čim nižji in si bodo tako zagotovili boljše bivalno okolje," opozori Hriberšek. Pravi, da je pomembno, da si investicijo načrtujemo tako, da bomo prihranili energijo in tudi denar. "Enostavnega odgovora na vprašanje, katero ogrevalno napravo izbrati, ni mogoče dati, saj so odločitve odvisne od številnih spreminjajočih se faktorjev," še o izbiri ogrevalnega sistema razmišlja energetski svetovalec. Po njegovih besedah je investicija v toplotno črpalko pri sedanjih cenah električne energije še zelo ugodna tehnična rešitev, ker pa vsi pričakujemo višje cene elektrike, ne bo vedno tako. Za manjše ogrevalne površine se nekateri investitorji odločajo tudi za IR-panele. Hriberškov nasvet je: "IR-paneli so lahko dopolnilni element ogrevalnega sistema v določenih prostorih, kot je na primer kopalnica, zaradi enostavnega vzdrževanja in regulacije so podobno kot toplotna črpalka primerni za starejšo generacijo stanovalcev."

Ekosen

Energija iz sončne elektrarne - obetajo se spremembe pri obračunavanju

Pri stanovanjskih zgradbah, ki so večji porabniki električne energije, je po mnenju energetskega svetovalca še vedno idealna kombinacija mala sončna elektrarna v povezavi s toplotno črpalko. "Do konca leta 2023 se bodo pogoji net meteringa proizvodnje električne energije z malo sončno elektrarno nekako obdržali, kasneje pa bodo nastale spremembe v obračunu proizvodnje in porabe električne energije," opozori sogovornik. Lastnikom kurilnih naprav na zemeljski ali utekočinjeni naftni plin pa svetuje, da jih zamenjajo s kondenzacijsko kurilno napravo na plin, ki ima izkoristek med 104 in 107 odstotki.

V Sloveniji je bilo še pred dvema letoma v gospodinjstvih 49,13 odstotka vseh ogrevalnih naprav na lesna goriva.
Djd/stihl
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta