Kako se varno zadolžiti?

Tina Recek Tina Recek
01.11.2018 01:23

Da najema kredita ne bomo obžalovali, lahko najprej že doma okvirno ocenimo, kolikšne so naše finančne zmožnosti, nato pa dorečemo številne podrobnosti s kreditnim strokovnjakom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Najem kredita za nakup nepremičnine ali njeno obnovo je pomembna odločitev v življenju posameznika, saj lahko zelo obremeni družinski proračun, in to za več let. Zato velja temeljit razmislek, za kolikšen znesek in za koliko časa bomo kredit najeli in kako ga bomo zavarovali.

Ocena višine izdatkov

Na kaj vse moramo biti pozorni pred najemom kredita, da ga ne bomo čez nekaj let obžalovali? Matija Stare, direktor sektorja za podporo strankam in produktom v Delavski hranilnici, razloži, da moramo za celotno obdobje odplačevanja kredita skrbno in objektivno oceniti višino izdatkov na mesečni ravni in vpliv različnih dogodkov nanje (npr. povečanje družine) ter višino mesečnih prihodkov. Tu predvsem upoštevamo možnost zmanjšanja prihodkov zaradi potencialne brezposelnosti ali družinskega člana, daljše bolniške, odhoda v pokoj in drugega. Njegova sodelavka Nuša Slabe Pegan, direktorica sektorja za upravljanje tveganj, opozori, da smo trenutno v obdobju nizkih obrestnih mer, zato moramo, če vzamemo kredit za daljše obdobje, upoštevati, da obstaja precej velika verjetnost, da bo v času odplačevanja kredita splošna raven obrestnih mer zrasla, s tem pa se bo povečala mesečna anuiteta kredita. Če pa se bo hkrati iz različnih razlogov zmanjšal naš razpoložljivi dohodek, nas to lahko privede v situacijo, da mesečnih obveznosti do banke ne bomo mogli odplačevati.

Raziskave, ki so jih naredili Nemci, so pokazale, da si Evropejci najpogosteje najemajo kredit, ko kupujejo nepremičnino, avtomobil ali pohištvo.
Shutterstock

Najem le v evrih

Že doma naredimo okvirni izračun finančne sposobni mesečnega odplačevanja obrokov, podrobnejše in ključne informacije pa dobimo pri kreditnim strokovnjaku. Damir Susman, vodja skupine z oddelka za upravljanje ponudbe prebivalstva v NLB, pravi, da lahko s strokovnjakom glede dobe odplačevanja pregledamo več možnosti na podlagi naše finančne zmožnosti. "Večina strank si želi kredit odplačati čim prej in se v tej želji ob enako visokem znesku včasih odloči za najkrajšo možno dobo odplačevanja in s tem višji mesečni obrok. Pri tem ne računajo na možne nenačrtovane izdatke, ki se lahko pojavijo (npr. popravilo avtomobila, izredni dogodki …). Posledično se jim načrtovana mesečna finančna konstrukcija zamaje ali celo poruši, zato se znajdejo v hudi finančni stiski. Da se to ne bi zgodilo, vsaki stranki posebej izračunamo različne možnosti odplačevanja kredita (čas odplačevanja, znesek …)." Susman še prida, da lahko kreditnega strokovnjaka prosimo, naj prikaže, kakšno je bilo nihanje spremenljive obrestne mere v zadnjih letih. To nihanje lahko prikaže na obrestni meri in znesku, ki ga bomo sami izbrali. Tako bomo na individualnem (svojem) primeru dobili zelo nazorno predstavo o tem, kaj spremembe obrestne mere res pomenijo. V kateri valuti pa naj najamemo kredit? Sogovornik odvrne, da v njihovi banki svetujejo najem vseh kreditov le v evrih.

Za miren spanec

Stanovanjski kredit pa je treba zavarovati. Zavarujemo ga lahko pri zavarovalnici, z zastavo nepremičnine, s solidarnim poroštvom ali zastavo denarnih sredstev. Oblika zavarovanja je odvisna tudi od zneska kredita in roka vračila. V Abanki pravijo, da je za višje zneske (nad 50.000 evrov) in daljše ročnosti (nad 20 let) obvezna zastava bremen proste nepremičnine.
Ob najemu kredita kreditojemalcu v banki predlagajo sklenitev dveh zavarovanj, ki jih ponujajo skupaj z zavarovalnico, in sicer življenjskega zavarovanja kreditojemalca in/ali zavarovanja za primer brezposelnosti, nezgodne smrti in trajne invalidnosti, z možnostjo vključitve kritja naravne smrti. V omenjeni banki razložijo, da življenjsko zavarovanje kreditojemalca zagotavlja finančno varnost družinskih članov, saj se v primeru smrti, kritične bolezni ali invalidnosti kredit poplača iz sklenjenega zavarovanja. Ob sklenitvi zavarovanja izberemo višino zavarovalne vsote za primer smrti, ki je enaka znesku najetega kredita ali višja od njega. "V primeru smrti zavarovane osebe se v času trajanja zavarovanja zavarovalna vsota najprej nameni odplačilu kredita, morebitna razlika do višine zavarovalne vsote se izplača upravičencu. Osnovnemu zavarovanju za primer smrti pa se lahko priključi tako imenovano dodatno zavarovanje nezgodne invalidnosti in/ali dodatno zavarovanje kritičnih bolezni. Zavarovalnica tako izplača zavarovalno vsoto tudi v primerih, ki jih krijeta dodatni zavarovanji," še dodajo bančni strokovnjaki iz Abanke. Če izgubimo službo in imamo sklenjeno zavarovanja za primer brezposelnosti, nezgodne smrti in trajne invalidnosti z možnostjo vključitve kritja naravne smrti, zavarovalnica krije mesečne anuitete, do dvanajst anuitet, ki so zapadle v plačilo v času, ko je kreditojemalec kot brezposelna oseba prijavljena na zavodu za zaposlovanje. Zavarovanje v primeru nezgodne smrti in trajne invalidnosti kot posledice nezgode pa nam kot kreditojemalcu krije celotni preostali dolg kredita. Zavarovalni primer nastane ob nezgodni smrti ali če je ugotovljena najmanj 50-odstotna invalidnost, in sicer, če se nezgoda zgodi med odplačevanjem kredita.

Najem kredita je nujno zlo, ko je treba reševati stanovanjski problem, ker se je družina povečala in vsi skupaj potrebujejo streho nad glavo.
Shutterstock

Če se zalomi

Če se zalomi in denimo ne prejemamo več prihodkov (in nimamo sklenjenega zavarovanja za primer brezposelnosti), v omenjeni banki pravijo, da dajejo pomoč pri iskanju najugodnejše rešitve za nadaljnje odplačevanje obveznosti, in sicer tako, da bo rešitev sprejemljiva za nas kot kreditojemalca, morebitnega soplačnika, poroka, zastavitelja in tudi za bančno ustanovo. Ta pri tem upošteva naše prihodke in izdatke, premoženjsko stanje ter druge finančne in ekonomske okoliščine. Tako se lahko z banko dogovorimo za odlog odplačil mesečnih obveznosti (moratorij), podaljšanje dobe odplačila kredita in s tem znižanje mesečne obveznosti, delno ali celotno odplačilo kredita (npr. z unovčenim zavarovanjem ali iz drugih virov), za pristop tretje osebe k dolgu, ki bo v celoti ali delno odplačevala obveznosti po kreditu, ali za to, da bo dolg prevzela tretja oseba, ali morebiten najem novega posojila. Banka ponuja rešitev tudi v primeru smrti kreditojemalca. Kot pravijo, je možen dogovor o prevzemu dolga s strani dedičev ali tretje osebe, odplačevanju kredita s strani poroka (če je bil kredit zavarovan s poroštvom), poplačilu iz zavarovanja (denimo zavarovanja za primer smrti) ter prodaji nepremičnine in potem poplačilu dolga iz tega naslova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta