Kuhinja je prostor, v katerem so poleg pohištvenih elementov tudi tla izpostavljena večjim obremenitvam. V tem prostoru pripravljamo hrano, pomivamo posodo, shranjujemo živila, če pa nam kuhinja služi še kot jedilnica, se v njej tudi prehranjujemo. Tako na tla pogosto kaj pade, tudi madežev je več, zaradi kuhanja je v prostoru več vlage. "Pogosto pozabljamo, da je kuhinja prostor, kjer vsaj tisti, ki redno kuhajo, preživijo veliko časa," razmišljata Mateja Peček in Breda Branisel iz podjetja Alpod. "Večino časa v kuhinji preživimo na nogah, pri tem pa imajo tla pomembno funkcijo: če niso dovolj mehka, se to odraža v nepotrebni utrujenosti, bolečinah v nogah in hrbtu," opozorita sogovornici in nadaljujeta, da je prav zaradi tega treba temeljito razmisliti, kakšna tla bomo imeli v kuhinji.
Živite na podeželju v hišici z vrtom?
Če ste aktivni, ustvarjalni in sproščeni, živite na podeželju, imate živahne otroke ali hišne ljubljenčke, potem potrebujete parket, ki ga lahko enostavno obnovite, svetujejo v podjetju Alpod. “Najboljša izbira je oljen, krtačen parket rustikalnega videza, kjer se poškodbe skoraj ne poznajo in jih zlahka popravite. To velja za vse prostore, tudi za kuhinjo,” poudarijo. Če pa živite v mestnem stanovanju, vaš parket ne bo preveč obremenjen in izpostavljen poškodbam. “Lahko si privoščite celo brušeno in lakirano varianto čiste gradacije, brez grč,” pravijo Alpodovi strokovnjaki.
Uporabniku in prostoru prijazna pluta
Keramika, parket, laminat, pluta, vinil ... Ponudba je pestra, izbira tudi. Toda katera talna obloga najbolje prenaša obremenitve v kuhinji? Mateja Peček in Breda Branisel zagovarjata pluto, ker je ta, kot poudarita, na eni strani telesu zelo prijazna, saj zagotavlja optimalno trdoto in toploto, hkrati pa sodobne izvedbe omenjene talne obloge z zelo odpornim vrhnjim slojem zadostijo tudi zahtevam visokih obremenitev. Da je pluta primerna rešitev za občutljiva kuhinjska tla, se strinja tudi Janez Ferlic iz podjetja Kemoplast. Opiše jo kot eno najbolj toplih naravnih talnih oblog, ki jo odlikuje dobra zvočna izolativnost, material dobro absorbira udarce, tudi hoja po pluti je prijetna. "Površinsko je lahko obdelana z lakom ali nanosom PVC-ja. Položi se tako s sistemom lepljenja kot tudi suhomontažno oziroma s sistemom vgradnje na klik brez lepila kot veznega materiala," pojasni Ferlic. Ni pa pluta edina obloga, primerna za tla v kuhinji. Po besedah Pečkove in Braniselove si lahko omislimo tudi druge talne obloge – od keramike do parketa, tudi laminat. "Pri izbiri talne obloge ne upoštevamo samo zahtev prostora, temveč tudi naše želje, predvsem pa to, kako bodo določena tla vplivala na naše počutje v prostoru. Pri tem v ospredje vse bolj prihajajo trajnostne in naravne talne obloge, kar pluta je," še pripomnita strokovnjakinji za talne obloge.
Prednost parketa je obnavljanje
Klasika v bivalnih prostorih je parket, z eno samo izjemo – kuhinjo. Vsaj v preteklosti je bilo tako, da je na kuhinjskih tleh bolj kraljevala keramika, parket pa ne, saj je veljal za občutljivega in neodpornega na vodo, umazanijo in udarce. Danes ni več tako. Zadnje čase je namreč večina parketov iz hrastovega lesa, pojasni Janez Ferlic iz Kemoplasta, kar pomeni, da gre za parket visoke trdnosti in gostote lesa. Slednje pa je zelo pomembno za kuhinjske prostore. Drugi parketi, izdelani iz trdih vrst lesa, so po besedah sogovornic iz Alpoda še iz jesena, javora, češnje, bukve, oreha. "Površinsko je lahko parket obdelan s sijajnim ali matiranim lakom ali pa z naravnim oljenjem," pojasni Ferlic, ki pa za kuhinjo priporoča mat lakirano obdelavo parketa zaradi lažjega vzdrževanja. Na ta način maščobe in druga umazanija ne bodo prodirale v masivni del lesa. Sogovornik iz Kemoplasta še pojasni, da je lahko parket površinsko povsem gladek ali pa krtačen oziroma ščetkan. "A tu gre za uporabnikovo izbiro oziroma odločitev," poudari Ferlic, ki prednost parketa vidi tudi v tem, da ga je mogoče obnavljati, torej ponovno zbrusiti in polakirati ali naoljiti.
Laminat v kuhinji mora biti vodoodporen
In kaj govori v prid izbiri laminata? Mateja Peček in Breda Branisel v ospredje postavita predvsem praktičnost in cenovno dostopnost. "Vsekakor so njegove pozitivne lastnosti trpežnost, enostavnost vgradnje in vzdrževanja, tudi lep videz," naštevata sogovornici. Kot razmišljata, je omenjena talna obloga vsekakor prava izbira, ko potrebujemo trpežno talno oblogo. Kuhinja pa je prostor, ki ga čez dan največkrat uporabljamo in vzdržljiva tla tudi potrebuje. "Dejavnosti, kot so kuhanje, pomivanje posode ali ustvarjalni kuharski projekti z otroki, lahko povzročijo močno obrabo tal. Večplastna sestava laminata pa omogoča trdnost in stabilnost materiala," pojasnita sogovornici in še dodata, da obrabna plast oziroma vrhnji zaščitni sloj laminata tesni in ščiti površino pred UV-sevanjem in poškodbami, ki jih lahko povzročijo hoja s čevlji, hišni ljubljenčki, igrače, pohištvo, sesalniki in podobno. Janez Ferlic pa posvari ob izbiri laminata: "Če se vgrajuje laminat v kuhinjo, naj bo ta vodoodporen. Novejši laminati imajo že serijsko hidroimpregnirano zgornjo površino in stični del med posameznimi ploščami. V kuhinji je namreč poleg suhega čiščenja redno potrebno tudi mokro čiščenje." Ker se laminat vgrajuje suhomontažno – na klik sistem brez lepljenja –, je še posebej primeren pri adaptacijah bivalnih prostorov. "Mogoče ga je položiti tudi na obstoječi parket, drugo leseno oblogo, pluto, PVC-oblogo ali keramične ploščice, če ni večjih višinskih razlik med posameznimi spoji. Obvezno je treba pod laminat položiti tanko podlogo oziroma podtalje, ki zaduši udarni zvok in dodatno izravna tla," Ferlic še postreže z uporabnim nasvetom.
Poškodbe na kuhinjskih tleh
Poškodbe na tleh v kuhinji so neizbežne, saj nam pri pripravi jedi pogosto kaj pade na tla. Janez Ferlic iz podjetja Kemoplast pojasni, da so lahko poškodbe enkratne in se pripetijo zelo redko, kot je na primer izliv vode. “Če nastane večja poškodba, ki se je ne da sanirati, je na voljo naslednja rešitev: če so na tleh vgrajene PVC-plošče, ki so lepljene po celotni površini, ali parket, je možno posamezno poškodovano ploščo zamenjati z novo.” Popravila se ne lotevajte sami, še pravi sogovornik, ampak naj za popravilo po navodilih gradbene strok poskrbi izkušen in preverjen mojster. “Vedno je treba poskrbeti za primerno in pravilno predhodno pripravo in izravnavo tal, aklimatizacijo talne obloge. Uporabiti je treba zgolj namenske vezne materiale in urediti predpisane razmike oziroma diletacije,” opozori Ferlic. Druga vrsta poškodb so po njegovih besedah redno ponavljajoče. Kot razloge za omenjene poškodbe našteje premikanje različnih elementov, padec predmetov in umazanijo. Slednjo lahko s čiščenjem odstranimo sami.
Topel vinil z dobro zvočno izolacijo
Keramična tla v kuhinji so še vedno klasika, a zadnje čase tudi bolj spomin na preteklost, saj se zanimanje po njej, kot opažajo ponudniki talnih oblog, zmanjšuje. Hkrati pa se veča priljubljenost vinila. Njegove značilnosti so, pove Janez Ferlic, izredna trpežnost in široka paleta vzorcev in barv: od imitacij lesa, keramike, marmorja, kamna, betona, tkanine ... Vinil sledi najbolj aktualnim trendom, zato je v sodobnih kuhinjah zelo zaželen. V prid se mu šteje tudi to, da gre za toplo talno oblogo z dobro zvočno izolativnostjo, kar še zlasti velja predvsem za vinilne plošče s sistemom lepljenja po celotni površini. "Talna obloga, ki je lepljena, namreč ponuja boljšo zvočno izolativnost in je odlično torzijsko stabilna," pojasni sogovornik iz Kemoplasta. Prav tako so vinilne talne obloge zelo primerne za vgradnjo na sisteme nizkotemperaturnega talnega ogrevanja. Površinsko so že tovarniško obdelane s poliuretanskim premazom, ki nudi dobro zaščito pred agresivnejšo umazanijo in pred drsnimi poškodbami, tudi vzdrževanje je zelo enostavno, sklene Ferlic.
Preventiva je najboljša zaščita
Mateja Peček in Breda Branisel iz podjetja Alpod sta prepričani, da so preventivni ukrepi zagotovo najboljša zaščita pred poškodbami tal v kuhinji. Praske, ki se na tleh lahko pojavijo iz različnih razlogov, najpogosteje pa nastanejo zaradi premikanja pohištva, učinkovito preprečite z naslednjimi preprostimi ukrepi:
• Pohištva nikoli ne potiskajte ali z njim drsajte po tleh.
• Na noge stolov in mize namestite zaščitne blazinice ali drsnike iz filca.
• Drsnike lahko namestite tudi na drugo pohištvo.
• Tla zaščitite s preprogo.
• Razlitje tekočin lahko resno poškoduje celulozne talne obloge, zato poskrbite, da tla ob razlitju takoj posušite.
• Žareči koščki oglja lahko povzročijo celo požar, zato tla pri štedilniku ali kaminu ustrezno zaščitite s pleksi steklom ali drugo negorljivo zaščito.
Nezgode se seveda pripetijo vsakomur, a to ni razlog za slabo voljo, sta prepričani sogovornici iz Alpoda. Večino tal je mogoče tako ali drugače sanirati. Obnova pa je seveda odvisna od vrste talne obloge in nastale poškodbe.