Tekočino, ki se je razlila po preprogi, najprej popivnajte s suho krpo, nato madež previdno obrišite z brisačo ali s krpo, namočeno v sredstvo za čiščenje, ki ste ga vmešali v vodo. Čistila nikoli ne polijte neposredno na preprogo.
Kuli in flomaster
Madeže od flomastra, kemičnega svinčnika, žvečilnega gumija in maščob poskusite odstraniti z etanolom.
Blato s tačk
Če je kdo z blatnimi čevlji stopil na preprogo ali pa je domači ljubljenček pritacal v prostor in na preprogi pustil blatne madeže, na svež madež iz blata najprej potrosite sol. Pustite, da se blatni delci posušijo, nato madež posesajte in po potrebi še skrtačite z mehko ščetko.
S preprogo na sneg
Da bi pozimi osvežili preprogo, jo lahko ob mrzlem zimskem dnevu z vlakni navzdol položite na suh sneg (pršič) in nežno iztepete. Še prej preprogo za kakšno uro postavite na suho in hladno mesto, da se ohladi, sicer bi se sneg lahko preveč oprijel vlaken. Po nekaj minutah preprogo umaknite, sneg pa odstranite z mehko ščetko. Nato pustite, da se preproga posuši, preden jo položite na tla.
Daljša obstojnost
Preproga naj ne bo izpostavljena neposredni sončni svetlobi, ker se lahko razbarva. Na preprogo ne postavljajte glinenih cvetličnih posod, ker bi lahko začela zaradi vlage plesneti in razpadati. Robovi in noge pohištva, ki bodo pritiskali na preprogo, naj bodo podloženi s filcem.
Priporočljivo je, da na vsakih osem do deset let damo preprogo strokovno očistiti.
Orientalske preproge
Čeprav navadne preproge dobro prenašajo sesanje, pa to za orientalske preproge ni najbolj priporočljivo. Zato takrat, ko sesate, naravnajte sesalnik na nižjo moč in uporabite nastavek brez ščetin. Sesajte v smeri vlaken.
Z iztepanjem in sunkovitim stresanjem se lahko poškodujejo robovi preproge. Za čiščenje orientalske preproge je najprimernejše ščetkanje v smeri, kot tečejo vlakna.