Negovana zelenica je lična na pogled in obenem ogledalo skrbnega gospodarja. In pri tem niti ni pomembno, ali je travnata površina ravna ali zelo razgibana. Za vsako zelenico si je treba vzeti čas, jo zračiti, po potrebi dosejati, odstranjevati plevel in jo redno kositi, zlasti poleti.
Povezane s telefonom
Za preprostejšo uporabo nekateri modeli robotskih kosilnic omogočajo povezavo kosilnice s pametnim telefonom ali tablico. Povezljivost nam omogoča upravljanje kosilnice na daljavo in nadgradnjo programske opreme. Pri tem uporabljajo omrežje wi-fi, naprednejši modeli pa mobilno omrežje GSM, ki omogoča povezljivost tudi na območjih, kjer wi-fi signala ni mogoče zagotoviti.
Namesto kose
Da vsaka kosilnica ni primerna za katerikoli teren, opozorijo v podjetju AS Domžale Moto center. Pravijo, da lahko kosilnico izberemo glede na površine trat, ki jih želimo kositi. Za lažjo košnjo večjih površin uporabimo samohodne kosilnice in kosilnice, na katerih sedimo in kosimo.
Kompostiranje trave
Pokošeno travo vsekakor lahko odlagamo na kompost, vendar naj bo trava pred kompostiranjem nekoliko posušena. Obvezno jo vselej pomešamo z drugim kompostnim materialom, sicer bi se debeli sloji trave sprijeli in se težko razkrojili. Na kup spadajo tudi drobno zrezane oziroma zmlete veje žive meje, listje, cvetje, stebla in listi vrtnin, če ti niso okuženi z boleznimi in škodljivci. Kadar so ostanki rastlin okuženi z boleznimi ali škodljivci, jih odvrzimo med odpadke. Tudi jajčne lupine, kavna usedlina in čajne vrečke so primerne za kompostiranje.
Razgiban teren
V primeru zelo razgibanega terena pride prav tudi kosilnica s plastičnimi rezili, ki lahko tudi ob manjši hitrosti rezanja nemoteno in brez težav odrežejo travo, ki je z nitjo ne bi bilo mogoče. V podjetju Robert Bosch pojasnijo, da ta rezila uporabljajo predvsem orodja z manj močnim motorjem. Aleksander Hojnik iz Husqvarne pa omeni, da se na pobočjih oziroma zahtevnejših travnatih površinah odlično obnesejo tudi lahke baterijske kosilnice, ki zagotavljajo preprosto in čisto košnjo, saj z zbirno košaro pobirajo odrezano travo.
Z vzdržljivo kosilnico nad visoko travo
Za sadovnjake in težje dostopne površine z razraščeno travo je od kosilnic primerna predvsem vzdržljivejša motorna kosilnica, poudari Melita Kette iz podjetja Unicommerce. Pomembno je, da je okretna in omogoča širino košnje 48 centimetrov, zaradi česar je primerna za višjo trato in večje površine. Tudi kolesa na kosilnici med košnjo igrajo pomembno vlogo, opozori Kettejeva: omeni primer bencinske kosilnice s tremi kolesi, pri čemer je sprednje kolo premično, kar omogoča košnjo na zahtevnejšem terenu brez težav. “Olajšana je namreč košnja okoli grmičevja in dreves ter na ozkih in zakotnih predelih trate. Pri tem lahko izbirate, ali boste bencinsko kosilnico uporabljali kot kosilnico s stranskim izmetom ali kot kosilnico za mulčenje. Za popoln rezultat pa poskrbi tudi možnost nastavitve noža za košnjo. Pet stopenj na primer omogoča košnjo različno visokih trav,” doda sogovornica. Sicer pa za košnjo v sadovnjaku, ali visoko zaraščenega travnika Kettejeva priporoča bencinsko motorno koso za nego krajine. “Te so zelo robustne in zmogljive kosilnice, s katerimi lahko kosite večje zelenice, odstranjujete plevel in celo režete trdovratno grmovje,” sklene Melita Kette.
Tlakovci niso ovira za robotske kosilnice
Za hribovite terene so primerne tudi robotske kosilnice, vendar le, če je podlaga primerna, opozarjajo v podjetju Robert Bosch. Poznamo osnovne modele, ki se uporabljajo za košnjo trave do 400 kvadratnih metrov in ob ravnem terenu. V ponudbi pri različnih proizvajalcih najdemo tudi robotske kosilnice, ki pa so primerne za večje površine in tudi večje naklone. Cene teh kosilnic so do več tisoč evrov.