Globalnemu boju proti podnebnim spremembam se je očitno sklenila pridružiti tudi britanska kraljeva družina, saj je nedavno predstavila nove načrte, s katerimi želi zmanjšati svoj ogljični odtis. Med ukrepi so denimo namestitev toplotnih črpalk in solarnih panelov na gradu Windsor, postopna elektrifikacija voznega parka, priključitev Buckinghamske palače v toplotno omrežje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kraljeva družina je izdala letno finančno poročilo. Skladno z namero za doseganje podnebne nevtralnosti bodo kraljevi helikopterji in letala namesto običajnega kerozina po novem leteli na trajnostno letalsko gorivo.
Poleg Buckinghamske palače bodo v toplotno omrežje priključili tudi druge večje kraljeve palače. Toplotna omrežja so po navedbah kraljeve družine bolj učinkovita kot zanašanje na posamezne grelnike. "To ima potencial, da močno zmanjša toplogredne izpuste kraljevih palač," je po navedbah AFP zapisano v poročilu.
Poročilo kraljeve družine razkriva, da se je dobiček od zemljišč in posesti kraljeve družine, združenih v podjetju Crown Estate, lani več kot podvojil in je znašal rekordnih 1,1 milijarde funtov (1,3 milijarde evrov). Po navedbah AFP se je dobiček povečal zlasti zaradi vetrnih elektrarn.
Britanska kraljeva družina ima preko podjetja namreč v lasti veliko večino britanskega morja, ki se razteza do 12 navtičnih milj od celine, del pa daje v najem upravljavcem vetrnih elektrarn. Porast dobička je bil predvsem posledica provizij, ki so jih podjetju plačali najemniki, da so od kraljeve družine najeli morsko površino in tam postavili vetrne turbine.
Crown Estate je sicer podjetje, ki ga kraljeva družina ne vodi neposredno. Dobiček tega podjetja gre vladi, ki majhen delež dobička nameni financiranju uradnih dolžnosti kraljeve družine, navaja AFP.
Prejšnji teden je nova laburistična vlada pod vodstvom premierja Keira Starmerja objavila načrte za razširitev naložbenih pooblastil Crown Estate, kar bo podjetju omogočilo več možnosti za upravljanje naložb, vključno s projekti vetrnih elektrarn na morju.
Kralj Karel III. je na področju okoljevarstva aktiven že več kot 50 let, odkar se je začel javno zavzemati za varovanje okolja in skrb za prihodnost planeta, kar je nato vsa leta postavljal v ospredje svojega delovanja.