V prvi vrsti je v kuhinji nujno potrebna vsaj ena osrednja bodisi stropna bodisi viseča svetilka za neposredno ali posredno razpršeno svetlobo, poleg tega je bistveno poskrbeti za pravilno osvetljena delovna področja v kuhinji.
Ker pri pripravi hrane pogosto uporabljamo ostre, vroče in lomljive predmete, je nujno, da so področja, kjer v kuhinji največ delamo, osvetljena z belo svetlobo, ki je najbolj podobna dnevni.
Delovna plošča naj bo osvetljena z zasenčeno linijsko lučjo, ki jo montiramo na steno ali na niz stenskih kuhinjskih omaric nad delovno površino. Podobno luč vgradimo tudi nad pomivalno korito.
Tudi kuhališče mora biti primerno osvetljeno, tam pogosto zadostujejo svetilke, vgrajene v okvir kuhinjske nape, lahko pa uporabimo stropne luči za bolj usmerjeno svetlobo.
Zlasti zvečer, ko po hiši ugasnete luči, je zaželeno, da še tu in tam sveti kakšna luč za boljšo orientacijo. Orientacijska osvetlitev ob vznožju kuhinjskega otoka je v takem primeru sila dobrodošla rešitev.
Nemoteni pogledi za mizo
Naj bo jedilnica del kuhinje ali pa ločen prostor, v vsakem primeru je miza osrednji del, ki mora biti posebej osvetljen. Za jedilnico je najprimernejša viseča, po višini nastavljiva svetilka, ki hkrati omogoča regulacijo jakosti svetlobe. Svetilka mora biti na takšni višini, da ne moti pogleda v oči ljudi, ki sedijo za mizo. Nameščena naj bo približno 60 do 70 centimetrov nad sredino mize, pri čemer mora osvetljevati celotno mizno površino z usmerjeno razpršeno svetlobo. Tako bo hrana privlačnejša in obedovanje prijetnejše.