Lumar in Mik prejemnika prestižnega nacionalnega okoljskega certifikata Znak kakovosti v graditeljstvu

Kvadrati
06.04.2022 20:15

Na odprtju sejma DOM na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je bil podeljen certifikat Znak kakovosti v graditeljstvu. Prestižni nacionalni okoljski certifikat sta letos prejeli dve priznani in prodorni slovenski podjetji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Znak kakovosti v graditeljstvu (ZKG), ki ga podeljuje Gradbeni inštitut ZRMK, označuje izdelke, storitve, naprave in tehnologije, ki izpolnjujejo najvišje in mednarodno primerljive zahteve glede kakovosti v graditeljstvu. ZKG se podeljuje od leta 1997 in velja za najvišje okoljsko priznanje s področja graditeljstva v Sloveniji. Prejme ga le 10 odstotkov najboljših proizvodov ali storitev na svojem področju, zato je bilo v vseh teh letih na različnih prireditvah podeljenih le nekaj več kot 180 znakov oziroma certifikatov. Prejemnika ZKG za leto 2022 sta podjetji Mik in Lumar.

Lumar že drugič prejemnik nacionalnega okoljskega certifikata

V družinskem podjetju Lumar so ZKG prejeli za uvajanje koncepta trajnosti v svoje hiše.

Marko Lukič, direktor Lumar IG
Milan Marčič


"V Lumar smo izjemno veseli in ponosni, da smo ponovno prejeli okoljski certifikat Znak kakovosti v graditeljstvu. Še vedno smo namreč edini slovenski proizvajalec montažnih hiš s tem priznanjem. Če je bilo v preteklosti in pri prvem Znaku kakovosti v graditeljstvu vse skupaj bolj usmerjeno v energetsko učinkovitost, govorimo tokrat o bistveno širšem konceptu in to je zagotavljanje trajnostnega, zdravega in kakovostnega bivalnega ugodja v kombinaciji z uvajanjem tehnološko naprednih digitalnih sistemov v hišo, ki skupaj pripomorejo tako k nižji rabi energije, nizkim stroškom skozi celoten življenjski cikel in visokemu bivanjskemu ugodju," je ob prejetju okoljskega certifikata ZKG povedal direktor Lumarja Marko Lukić.

V podjetju Lumar so že pred več kot petnajstimi leti izvedli pilotne in prototipne projekte, od prve pasivne hiše leta 2007, plus energijske hiše 2009, aktivne hiše za poskusno bivanje 2013, kot prvi so začeli standardno v vse svoje hiše vgrajevati sisteme komfortnega prezračevanja, leta 2019 pa v Dragomlju zgradili še prvo certificirano aktivno hišo. "Danes smo z znanjem, izkušnjami in raziskovalnimi projekti prišli do standardnih produktov in energetskih rešitev, ki celostno obravnavajo trajnostno bivanje, torej upoštevajo ključne kriterije trajnostne gradnje – bivanjsko ugodje, energetsko učinkovitost in vplive na okolje. Ob tem kot integrator povezujemo različne sektorje, panoge in trajnostne rešitve, ki jih na trgu ponujamo v okviru koncepta Lumar Zero Emission Living®," je še dodal Lukić.

Vzorčna montažna hiša Lumar Primus-R 150 iEDTION v Dragomlju
Lumar

Miku znak kakovosti za zmogljivi prezračevalni sistem

Podjetje Mik iz Vojnika je prejelo znak ZKG za razvoj lokalnega prezračevalnega sistema z vračanjem toplote MIKrovent z zmogljivostmi 30, 35, 60, 120, 350, 450 in 800 m3/h. Svoj prvi dvocevni prezračevalni sistem z vračanjem toplote z zmogljivostjo 30 in 35 m3/h so razvili že pred več kot desetletjem in ga stalno nadgrajujejo, v zadnjih letih pa so pričeli razvijati zmogljivejše, predvsem pa učinkovitejše rekuperatorje, primerne za različne prostore, kot so stanovanja, vrtci, šole, pisarne, hoteli, bolnišnice.

Lokalni prezračevalni sistem z vračanjem toplote MIKrovent
Mik

Inovativna trajnostna gradnja - v živo na prvi slovenski certificirani aktivni hiši


Investicija v prihodnost: Proizvodnjo oken bodo nadgradili s prezračevalnimi napravami

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta