Predstavljajte si, kako se ob potegu s prstom po zapisu "jutro" na zaslonu pametnega telefona dvignejo rolete, zvečer pa se po dotiku zapisa "spanje" samodejno spustijo senčila in ugasnejo vse luči. S pametnim sistemom lahko tudi avtomatsko prezračite hišo ali stanovanje, varčujete z energijo v prostorih, ki so prazni, na daljavo krmilite toplotno črpalko in podobno, nekatere odlike pametnega sistema našteje Peter Podplatnik iz podjetja Marles. Pametni sistem zagotavlja tudi boljšo energetsko učinkovitost, večjo varnost in udobje ter omogoča upravljanje na daljavo prek pametnih telefonov, tabličnih ali osebnih računalnikov in pametnih ur.
Brez posebnega vzdrževanja
Sistem pametnega doma posebnega vzdrževanja ne potrebuje, saj se ob namestitvi izvede tudi šolanje uporabnikov. Če pa lastniki hiše želijo, imajo na voljo tudi mesečno ali letno vzdrževanje z različnimi nivoji pomoči, pojasni Nataša Teraž Krois.
Vse več pametnih hiš
Če je bilo našteto še pred leti redko videno po domovih in so se za takšne hiše, kot pravi Nataša Teraž Krois iz podjetja Lumar, odločali le premožnejši ali ljubitelji novih tehnologij, je danes sistem pametnega doma v vedno več hišah. Že zgolj z avtomatizacijo senčil poskrbite, da se hiša v poletnih mesecih ne pregreva, pozimi pa izkoristi kar največ sončne energije. Vse to omogoča pametni dom.
Ko dom sam zapre dotok vode
Hiša lahko ima nameščene tudi senzorje izlitja, ki delujejo samodejno oziroma prek vnaprejšnjih nastavitev. Tako pametni dom po besedah sogovornice učinkovito skrbi za poplavno zaščito, saj senzorji v primeru izlitja vode sprožijo alarm in tak dom zapre dotok vode ter prepreči nepredstavljivo škodo. V pametni dom sta lahko vključeni tudi protipožarna zaščita in zaščita pred smrtno nevarnim monoksidom. Ko odhajate z doma v naglici ali zgolj pozabite na odprta strešna okna, vas na to opozori pametni dom. Tudi svetila so lahko pametna in prilagajajo svetilnost glede na čas v dnevu ali na prisotnost stanovalcev, tudi med odsotnostjo skrbijo za ustvarjanje videza žive hiše in tako odganjajo morebitne vlomilce.
Presežki električne energije
Po besedah Petra Podplatnika iz Marlesa pametni sistem lahko vsebuje tehnološko rešitev, ki omogoča povezavo s pametnim omrežjem, kar elektrodistributerju omogoča upravljanje na daljavo, s čimer lahko izkoristi presežke električne energije. Ob tem opozori, da ta funkcija sicer za zdaj deluje le v tujini, bo pa verjetno zelo kmalu na voljo tudi v Sloveniji.
Deluje tudi na glasovni ukaz
Pametne rešitve omogočajo tudi vklapljanje in izklapljanje različnih naprav glede na urnike ali oddaljeni dostop. Tako lahko na primer vklopite savno, ko se vračate s smučanja. Vse bolj je aktualno tudi glasovno upravljanje, ki omogoča, da se zgolj z glasovnimi ukazi dvigujejo in spuščajo senčila, prižigajo svetila ali zažene robot za sesanje. "Ena od pomembnejših funkcionalnosti pametnega doma je požarna zaščita in hitro ukrepanje v primeru, če se to zgodi," še poudari sogovornica in doda, da v domu nameščen pametni požarni senzor že ob nenadnem dvigu temperature in tudi ob požaru alarmira oziroma opozarja s svetlobnimi in zvočnimi signali ter pošlje sporočila vsem pametnim napravam. Proaktivno pa ob dogodku takoj izklopi prezračevanje in dvigne vsa senčila.
Ustvarja videz "žive hiše"
Na vprašanje, kateri del pametnega sistema najbolj pritegne kupce, Teraž Kroisova odvrne, da so to varnostni mehanizmi: pametni alarm z ustvarjanjem videza žive hiše in protipoplavna zaščita z nadzorom ventila za dotok vode. Prav tako je med bolj pogostimi izbira avtomatizacija senčil z nekaj senzorji temperature v hiši in s povezavo na vremenske podatke.
Testirani in nadzorovani
O materialih pametnih sistemov, ki so vgrajeni v Lumarjeve hiše, Nataša Teraž Krois pojasni: “Vsi vgrajeni pametni elementi so razviti in izdelani v Evropi ter skladno z zakonodajo in direktivami EU tudi ustrezno testirani in kontrolirani. Elementi so izdelani iz samogasečih se materialov. V primeru pregrevanja ali prenapetosti imajo elementi vgrajene zaščite. Ob nepredvidenem dogodku se takoj izklopi ali vklopi rele, pošljeta se informacija o izklopu ali vklopu ter poročilo o temperaturnem alarmu za primer pregrevanja ali alarm o prenapetosti.”
Višanje standardov
Ker tehnološki razvoj ne miruje, je mogoče na področju pametnih sistemov pričakovati inovacije. Kot pravi sogovornica, bo z razvojem pametnih sistemov in naprav trend razvoja vsekakor usmerjen v višanje standarda in udobja bivanja. To pomeni, da bo vedno več sistemov avtomatiziranih in prilagojenih željam in potrebam končnega uporabnika. Vsekakor je na tem področju še veliko prostora predvsem na področju umetne inteligence, ki bo lahko na podlagi določenih preteklih vedenjskih vzorcev uporabnika sproti prilagajala določene nastavitve delovanja in upravljanja pametnega sistema počutju in potrebam uporabnika, zunanjim vplivom itd.