Ko so na bloku zamenjali okna in prenovili fasado, so se v stanovanju družine iz Rogaške Slatine pojavile težave. Na stenah je bila opazna vlaga, ki se je vse bolj nabirala. Niti pogosto odpiranje oken ni pomagalo. Ker so bili s prekomerno vlago na dobri poti, da se v njihovem domu razširi plesen, so vedeli, da je čas za ukrepanje. Vprašali so strokovnjake v podjetju Lunos.
Namesto vlage svež zrak
"Takoj smo dobili nasvet. Razložili so nam, kako delujejo prezračevalne naprave, čemu služijo in zakaj so tako uspešne pri odpravljanju težav, povezanih z vlago v stanovanju. S svetovanjem smo bili zelo zadovoljni, brez oklevanja smo sklenili v stanovanju vgraditi prezračevani sistem z rekuperatorskimi enotami e2," pravijo danes zelo zadovoljni uporabniki prezračevalnega sistema.
Svež zrak in prihranki energije
Z bivanjem v neprezračevani hiši upada kvaliteta zraka: koncentracija ogljikovega dioksida raste, vonjave iz kuhinje in sanitarij se kopičijo ..., kar ustvari nevzdržne bivalne razmere. Brez vgrajenega prisilnega prezračevanja se zatečemo k odpiranju oken, s tem pa popolnoma izničimo investicijo v toplotni ovoj zgradbe. Takšno prezračevanje deluje le, dokler je okno odprto, hkrati pa smo v tem času deležni zunanjih dejavnikov: hrupa, prahu, cvetnega prahu, insektov ... Vgrajeno prezračevanje mnoge naštete težave odpravlja ter redno in nemoteno oskrbuje prostore s svežim zrakom, ob tem pa zagotavlja energijske prihranke.
Oken skoraj ne odpirajo več
Montaža prezračevalnega sistema ni bila zahtevna, potekala je hitro in preprosto. "Mojstri so svoje delo opravili, kot je treba. Po vgradnji je bilo treba le prebarvati stene, a to je bilo tudi zaradi pretekle vlage potrebno," pravijo sogovorniki. In nadaljujejo: "V kopalnico so nam vgradili enoto prezračevalnega sistema z radialnim odvodnim ventilatorjem, ki odvaja vlago. Po prhanju, ko nastane odvečna vlaga, se sistem samodejno vklopi in presežek vlage odvede iz prostora. Ko je presežek vlage odstranjen, se sistem spet utiša."
Lažja vgradnja
Decentralni prezračevalni sistem z rekuperacijo je ob pravilni razporeditvi elementov podoben centralnemu sistemu, s to razliko, da ga je bistveno lažje vgraditi v bivalne prostore. Centralni sistem namreč deluje prek cevi, zaradi česar se lahko vgrajuje le ob gradnje, je drag za vzdrževanje, potraten pri obratovalnih stroških, in če prezračevalnih kanalov ne čistimo redno, tudi problematičen za zdravje.
Montaža kjerkoli
“Glavna prednost decentralnega prezračevalnega sistema je, da ga lahko vgradimo v katerikoli fazi gradnje hiše,” pravi Milan Kuster, direktor Lunosa.
“To pomeni, da ga brez težav namestimo v hišo, v kateri ljudje že bivajo. Montaža je dokaj preprosta in hitra - monterji se je zjutraj lotijo, popoldan prezračevalni sistem že deluje.”
Račun za elektriko ni višji
Kako je s hrupom, ki ga oddajajo prezračevalne naprave, povprašamo. Nekoliko glasna je le enota prezračevalnega sistema v kopalnici, sicer pa naprava ni moteča. Uho se nanjo navadi in je čez čas sploh več ne zazna. Zato lahko z gotovostjo trdimo, da zvok, ki ga prezračevalne naprave ob delovanju oddajajo, ni moteč za stanovalce," pravijo. Strošek za elektriko je minimalen. Družina iz Rogaške Slatine na svoji položnici za električno energijo v dveh letih ni opazila povečane porabe; plačuje mesečni pavšal, ta pa se z vgradnjo prezračevalne naprave ni povišal.
Petnajst minut za čiščenje filtrov
Kaj pa vzdrževanje? Večina prezračevalnih naprav je zelo preprostih za vzdrževanje in čiščenje. Pri rekuperatorju e2 in ventilatorju Silvento je dvakrat letno treba oprati filtre, menjava filtrov pa se izvede po sedmih letih uporabe. Naši sogovorniki operejo filtre na tri mesece, kar jim vsakič vzame približno 15 minut. Dodatnega vzdrževanja pa naprava in sistem ne potrebujeta.