Sodobno stavbno pohištvo združuje toplotno, sončno in zvočno zaščito ter izpolnjuje visoke zahteve za varnost pri uporabi, hkrati pa se mora ujemati s celotno podobo zgradbe. Pa začnimo pri oknih. David Štrakl iz podjetja Arcont pojasni, da so za sodobna okna značilne vse večje steklene površine. Po njegovem mnenju je to plod različnih dejavnikov. Med njimi so vedno boljše statično-tehnične karakteristike materialov oziroma sestavnih delov in sodobni načini montaž.
Vse boljše so tudi izolativno-tehnične karakteristike materialov oziroma sestavnih delov, pri čemer so izolativne vrednosti elementov takšne, da okno v hiši ne pomeni več izgub toplote, temveč ob pravilni umestitvi in uporabi celo pozitivno vpliva na ogrevanje/hlajenje doma. Dejstvo je, da še tako sodobno in kakovostno okno ne bo opravljalo svoje funkcije, če ne bo pravilno vgrajeno. Kot opozori Tjaša Golob iz podjetja MIK Celje, je vgradnja oken, ki je skladna s smernico RAL, energijsko učinkovita in zaradi svoje specifičnosti zagotavlja zmanjševanje izgube toplotne energije. Prav tako preprečuje vdor vode v zid in s tem nastanek kondenza, ki škoduje izolativnim sposobnostim okna. Golobova tovrstno montažo zlasti priporoča pri vgradnji stavbnega pohištva v novogradnje. Pri vgradnji oken, skladno s smernicami RAL, se lahko na notranji strani stika zidu in okna kot tesnilo uporabi paronepropustna masa FD 300, trajno elastična mehkocelična pena pa zapolnjuje prostor med okvirjem in steno ter deluje kot odličen toplotni izolator. Tako so spoji pri RAL-vgradnji nepropustna za paro z notranje strani in vodoodporni z zunanje, kar omogoča prehod pare iz prostora v okolje, ne pa tudi nasprotno. Oba specifična materiala sta narejena iz okolju prijaznih surovin.
Vse bolj avtomatizirano
Trendi pri strešnih oknih gredo predvsem v smeri elektrifikacije in avtomatizacije, pojasni Katja Ličen Pajenk iz podjetja Velux. Moderna so torej elektrificirana strešna okna, ki jih upravljamo s stikalom na steni, sistem pa lahko nadgradimo s senzorji. Ti stalno nadzirajo temperaturo, vlago in količino ogljikovega dioksida v prostoru. Poleg tega odpirajo ali zapirajo električna strešna okna ter notranja in zunanja senčila za kakovostnejši notranji zrak in prijetnejšo bivalno klimo v prostoru. Kot še doda Ličen Pajenkova, se bo trend nadaljeval v smeri avtomatizacije in personalizacije, kot so na primer senčila v natančno določeni barvi, izbrani po RAL-lestvici, ali senčila, ki jih bo krasila fotografija po izboru uporabnika.
Vhodna vrata osupljivih dimenzij
Kot pojasni Suzana Poohkay iz podjetja Pirnar, so novi trendi vhodnih vrat to sezono usmerjeni v tehnološke presežke, hkrati pa ohranjajo pridih tradicije. "Gre za vrata osupljivih dimenzij, ki hiši dodajo pridih večne prefinjenosti in mogočnosti. Vrata, ki predstavljajo ponosnega lastnika hiše in tudi ljudi, ki v njej živijo." V koraku s trendom, ki narekuje tehnološke presežke, se pri Pirnarju ponašajo z večkrat nagrajenima inovacijama: vhodom, ki ima prvi na svetu samodejno uvlečno potezalo in pametno vhodno steno, ki se čarobno odklene in odpre samo lastniku. "Samodejno, brez dotika, samo s pogledom: rešitev za vse tiste, ki na področju doma niso pripravljeni sklepati kompromisov in želijo zgolj vrhunsko, popolno in čudovito udobje. Vsekakor pa gre za mešanico inteligentne tehnologije in všečnega dizajna," pravijo v podjetju.
Odpiranje vrat s prstnim odtisom
Za vhodna in garažna vrata lahko po besedah Igorja Sterleta iz podjetja Ekey Biometric Systems izberemo čitalnike, ki berejo prstne odtise, RFID-medije (radiofrekvenčna identifikacija) in številčnice: “Zanesljiv čitalnik prstnih odtisov je tisti, ki nam omogoča življenje brez ključev. Ali povedano drugače: omogoča nam, da imamo ključ vedno s seboj, saj je naš prst ključ. Čitalniki, ki poleg prstnih odtisov berejo tudi RFID-medije, so namenjeni predvsem takrat, ko se uporabniki menjavajo. Na primer, vstop v naš dom bi želeli omogočiti patronažni sestri. Ker je sester, ki obiskujejo bolnike na domu, več, bi bilo treba vnesti več prstnih odtisov. Kaj pa, če katero od teh sester nadomešča neka tretja? Takrat je praktično, da imajo vrata RFID-medij. Enako velja takrat, ko nas ni doma in smo bili obveščeni o nekem dogodku v našem domu, denimo, da je začela iztekati voda. Takrat lahko interventni službi sporočimo, da naj pri nekom ali nekje prevzame RFID-medij in enostavno vstopi v dom.”
Moderna garažna vrata so integrirana v prostor
Novodobna garažna vrata so dobro toplotno izolirana, izpolnjujejo zahteve glede protivlomne varnosti, protipožarne odpornosti in varne uporabe, različni pogoni zagotavljajo udobno zapiranje in odpiranje z daljinskim upravljalnikom, tesnila zagotavljajo dobro tesnjenje, različni materiali in tehnologija izdelave pa omogočajo številne izvedbe, ki se podajo različnim arhitekturnim slogom, pravijo v podjetju Matjaž/Hörmann.
Tudi s prezračevalnim sistemom v vratih
Poleg tega so v trendu izolirana vrata, denimo z debelino lamel 67 milimetrov in dodatnim izolativnim profilom, s katerim dosežemo zelo dobre toplotne vrednosti vrat. Korak naprej pa so vrata s prezračevalnim sistemom v vratih, ki se lahko upravlja ročno ali v povezavi s klimatskim senzorjem. Ta upravlja prezračevanje na podlagi vlage in temperature. Že dlje časa je v trendu motorno upravljanje garažnih vrat. Po besedah strokovnjakov iz podjetja Matjaž/Hörmann se kaže največji in najhitrejši napredek pri upravljanju vrat. Ob vseh možnostih, ki so trenutno na voljo - danes je namreč možno vrata upravljati klasično z oddajniki, tipkali, kodnimi čitalniki, prstnimi čitalniki, ključnimi stikali, prek pametnih telefonov -, se vselej pojavi kakšna zanimiva novost.
In še nekaj besed o ustrezni vgradnji garažnih vrat ... Pri starejših objektih poteka montaža podobno kot pri novogradnjah, s tem da so vrata večinoma izdelana po naročilu, pojasnijo v podjetju Kosič. Velikokrat se je treba z vrati in montažo prilagoditi objektu, saj stene, preklada in tlaki niso ravni. Pri takšni montaži niso izpolnjeni vsi pogoji za dobro delovanje in tesnjenje vrat. Med odpiranjem in zapiranjem vrat se lahko pojavijo razni zvoki ali škripanje, med steno in stenskimi vodili ni dobrega tesnjenja, prav tako ne med tlakom in talnim tesnilom. "Pri vgradnji garažnih vrat je treba biti pozoren predvsem na to, da so dobro in strokovno vgrajena, saj lahko samo dobra in strokovna montaža zadovolji dobro in tiho delovanje vrat," še pravijo v podjetju Kosič.
Stavbno pohištvo opravlja različne naloge. Odgovarja Neva Jejčič z Gradbenega inštituta ZRMK
Kakšna so sodobna okna, primerna za sodobno gradnjo?
“Sodobno okno mora biti energetsko učinkovito, omogočiti mora primerno osvetljenost, osončenost prostorov in preprečiti čezmerni hrup iz zunanjega okolja. Pri tem ne smemo pozabiti še na varnost in zaščito pred drugimi vremenskimi vplivi, to so meteorne vode, veter, mraz, vročina, in možnost naravnega zračenja skozi okna. Lahko bi torej rekli, da so sodobna okna visokotehnološka komponenta in opravljajo različne funkcije na bistveno višji ravni kot v preteklosti, saj od sodobnih oken pričakujemo tudi boljše pogoje za bivanje in delo.”
Še tako kvalitetno okno ne opravlja zgoraj naštetih funkcij, če ni pravilno vgrajeno.
“Tako je. Sodobna vgradnja oken je pri nas pogovorno znana kot RAL-vgradnja.
Prične se z načrtovanjem, ker se mora izvesti tehtanje različnih tehničnih značilnosti in se morajo upoštevati ekonomski vidiki investicije na podlagi primerjave izvedbenih možnosti, kar tudi izhaja iz sNES-kazalnikov. Poskrbeti moramo za pravilno izvedbo odprtine, biti mora primerne velikosti glede na dimenzijo okna ob upoštevanju pravšnje širine rege - od enega do treh centimetrov - med konstrukcijo in okvirjem okna. Širina rege je odvisna od sistema tesnjenja rege v treh ravneh, saj brez pravilnega tesnjenja ne moremo doseči sNES-kazalnikov.
Poleg oken je treba pri vsaki vgradnji - to velja tudi za sNES-gradnjo in prenovo - pravilno vgraditi okenske police, še zlasti zunanje, in senčila ter zatesniti v treh ravneh tudi vse preboje. Na koncu je treba izvesti še fino nastavitev okovja in predati kupcu ali uporabniku navodila za vgradnjo in vzdrževanje, saj slednje pripomore k trajni funkcionalnosti oken.”
Je podobno kot pri oknih tudi pri vhodnih vratih?
“Tako kot okna morajo biti tudi vhodna vrata čim bolj energetsko učinkovita, zagotavljati morajo varnost in biti morajo lepa, saj že od nekdaj veljajo za statusni simbol lastnika, in predvsem funkcionalna. Vgradnja vhodnih vrat poteka tako kot vgradnja oken, le da je treba biti pri tem opravilu veliko bolj skrben, saj so vhodna vrata zaradi stalnega odpiranja in zapiranja bistveno bolj obremenjena. Zato moramo natančno upoštevati pravila stroke glede pritrjevanja v konstrukcijo in podlaganja ter zaradi doseganja sNES-kazalnikov tudi tesnjenja rege v treh ravneh.”
Kakšna pa so sodobna garažna vrata?
“Energetsko učinkovita vrata, ki jih je treba vgraditi v skladu s sodobnimi pravili stroke. Od njih pričakujemo predvsem trajno funkcionalnost in varnost.”