Vam je ljubša naravna toplina lesa ali raje prisegate na robustnost, enostavno čiščenje z mokro krpo, morda celo industrijski videz, kot ga prinašajo sodobni tlaki? Dejstvo je, da mnogi v bivalnih prostorih prisegajo na parket, drugi na vinil, tretjim je zaradi cenovne dostopnosti, praktičnosti in enostavnega polaganja ljub laminat. V nekaterih prostorih, zlasti v kopalnici, pa skorajda ne gre brez keramike. Ali pač. Vse pogostejši so namreč dekorativni betonski in epoksi tlaki.
Služijo tudi več desetletij
Če boste izbirali med talnimi oblogami, kot so parket, laminat, vinilne plošče, in vas zanima, katera izmed njih je najbolj trpežna, Marko Debelec iz podjetja Kemoplast razkriva, da ima najtršo površino med njimi laminat. Ob tem opozarja, da najtrša površina ne zagotavlja nujno tudi najdaljše uporabnosti. Včasih sta bolj pomembni elastičnost talne obloge in mehkoba hoje. Kot primer omenja, da lahko v kuhinji posoda, ki pade na tla, laminat poškoduje, odkrhne delček, pri vinilni talni oblogi pa ob enaki nerodnosti ne bo vidnih poškodb. Prav tako bo mogoče manj opazna poškodba na posodi, ki je padla na vinilna tla, ali pa poškodbe ne bo. Vse kakovostne talne obloge lahko ob ustreznem ravnanju in pravilni negi zdržijo 20 ali celo do 50 let.
Dekorativni beton, kjer ne želimo fug
Po besedah Branka Pečarja iz podjetja RNT Plus lahko dekorativni beton ali mikrocement uporabljamo v vseh prostorih doma in tudi na zunanjih površinah. Kot idealen se izkaže povsod tam, kjer želimo neprekinjene površine brez fug. Material je tako primeren za tla, stene, stopnice, kuhinjske pulte, korita, terase, stebre …
Trpežni epoksi tlak
Površino betonskega tlaka lahko zaščitimo in utrdimo z epoksi tlakom. Kot razloži Vlado Mandič iz podjetja PET-BM, so njegove odlike trpežnost, enostavno vzdrževanje in estetski videz. Epoksi tlak je vsestransko uporaben, primeren je v industrijskih in v stanovanjskih objektih, kjer ga vse pogosteje srečujemo v kopalnici in kuhinji. Pri vgradnji epoksi tlaka mora biti podlaga ustrezno trdna in vlažna.
Ne z mokro krpo
Da bodo talne obloge dolgo lepe, jih je treba pravilno vzdrževati. Lesena in s pluto obložena tla kot tudi vinil in laminat čistite s sesalnikom, občasno pa z vlažno, ne mokro krpo, tako da v celoti pobrišete površino. V vedro mlačne vode dodajte ustrezna mila za talne obloge in z ožeto krpo pobrišite tla. Gotovi oljeni parket na nekaj let osvežite z oljem, da lesu tako dodate še dodatno potrebno vlago, svetuje Tomaž Hiti iz Alpoda.
S parketom in pluto vnesete v dom naravo
Parket je večna klasika. Marko Debelec iz podjetja Kemoplast poudarja, da ta material daje naravno toplino in udobje, kar je značilno za les. Z modernimi oblikami in barvami je parket zanimiv za novogradnje in prenove.
Vinil za hitro prenovo stanovanj
Marko Debelec oriše značilnosti vinilnih plošč. Pravi, da so vodoodporne, zelo vzdržljive in enostavne za polaganje, poleg tega zelo dobro prevajajo toploto talnega ogrevanja. Idealne so za hitro prenovo stanovanj, saj zaradi majhne debeline ni treba rezati spodnjega roba vrat, po polaganju pa ne nastajajo visoki višinski prehodi med prostori. Pri prenovi se velikokrat lahko položijo na obstoječe talne obloge, novi, izboljšani modeli pa tudi na primer čez staro keramiko, brez kitanja fug. Ker se polagajo brez lepljenja na podlago, je montaža zelo hitra, prostor pa vseljiv takoj po polaganju. Pri vinilnih ploščah lahko izbirate med različnimi vzorci, zelo priljubljeni so tudi vzorci betona.
Laminat - enostaven za polaganje
Prednost laminata je po besedah sogovornika odporna površina, prav tako lahko izbirate med različnimi vzorci. Zaradi modernih tehnoloških procesov je precej različnih površinskih obdelav, po videzu so laminat približali naravnim materialom, zlasti lesu. Njegova dodatna odlika je enostavno polaganje.