V eni prejšnjih številk Kvadratov smo pisali o zeleni energiji in kako ta pojem posega v življenje družbe in posameznika. Danes si bomo ogledali, kako lahko kot posamezniki prispevamo k energetski učinkovitosti sistema. "Doseganje zastavljenih ciljev z ukrepi, opredeljenimi v Nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN), bo bistveno prispevalo h kakovostnemu življenju vsakega posameznika, ki se kaže predvsem v zdravem in čistem okolju, dobrih priložnostih za delo, izobraževanje in ustvarjanje. Posamezniki in gospodarske družbe bodo morali začeti spreminjati vzorce svojega obnašanja, drugače ne bo možno doseči podnebnih ciljev za leto 2050. Pozitivni premiki pri zmanjšanju obremenitev okolja, ki ga prebivalci Slovenije še vedno čezmerno obremenjujemo s sedanjim življenjskim slogom in proizvodnimi procesi, so bili v zadnjih letih doseženi, a treba bo storiti še več," so o energetski agendi Slovenije zapisali na ministrstvu za infrastrukturo. Podobno menijo v podjetju GEN-I, kjer prav tako pozivajo k bolj aktivnemu odnosu do okoljskih vprašanj. "Potrebno je tudi aktivno delovanje na področju energetske učinkovitosti in s tem pri omejevanju rabe energije. Na ta način se bo raba primarne in končne energije zmanjšala," so zapisali v GEN-I.
Nasveti za manjšo porabo energije
• Zmanjšajmo porabo energije; energijo porabljamo vsepovsod: pri uporabi gospodinjskih aparatov, zabavni tehniki (računalniki, TV-sprejemniki, telefoni …), pri razsvetljavi prostorov, ogrevanju. Zato bodimo racionalni in ne trošimo energije po nepotrebnem. Če je le mogoče, naprave izključimo iz stanja pripravljenosti, pri nakupu novih gospodinjskih aparatov pa izberimo take, ki porabijo manj energije.
• Varčujmo z vodo.
• Zmanjšajmo količino odvečne embalaže in pravilno ločujmo odpadke, da jih bomo lahko v čim večji meri reciklirali in ponovno uporabili.
• Namesto uporabe prevoznih sredstev na fosilna goriva v čim večji meri hodimo peš ali se vozimo s kolesom oziroma uporabljajmo javni prevoz.
“Z majhnimi koraki lahko skupaj za varovanje našega planeta naredimo veliko,” pozivajo v podjetju Energija plus.
Smo posamezniki res nepomembni?
Kaj lahko torej za zmanjševanje ogljičnega odtisa oziroma razogljičenje družbe storimo posamezniki? "Teh stvari je veliko," poudarja Primož Tručl iz podjetja Enerson. "Povsem na začetku se moramo znebiti napačne predstave, da kot posamezniki ne moremo storiti ničesar, ker smo sami premajhni, nepomembni, brez vpliva na celotno dogajanje. Takšno razmišljanje je najpogosteje vzrok, da dejansko ničesar ne storimo in se zaradi tega stvari premikajo na bolje počasneje, kot bi se lahko. In ne samo to: zaradi takšnega odnosa vpliv na pomembne odločitve prepuščamo drugim, ki morda ne zasledujejo ciljev za zmanjšanje ogljičnega odtisa, ki jih imamo sami."
Delujemo lahko na različnih nivojih, od vsakdanje rutine posameznika do celotnih gospodarskih sistemov. "Posamezniki in podjetja lahko z nakupom zelene energije pomembno prispevajo k izboljšanju ogljičnega odtisa. Dodatne pozitivne učinke na njegovo zmanjševanje pa dosežejo z investiranjem v ukrepe učinkovite rabe energije. Danes z vsakodnevnimi aktivnostmi porabljamo energijo, ki je vsaj delno povezana s fosilnim virom. Zato lahko že z manjšimi spremembami naših navad veliko pripomoremo k varovanju okolja," poudarjajo v podjetju Energija plus. Star pregovor pravi, da je navada železna srajca, zato se tudi pri porabi energije včasih težko izvijemo iz primeža ustaljenih postopkov in rutin. Pri tem je vsekakor dobrodošle nekaj spodbude. Pa smo je deležni? "Država posameznike k porabi zelene energije spodbuja predvsem preko subvencij in ugodnih kreditov za investicije v trajnostne produkte - izgradnjo lastnih samooskrbnih sončnih elektrarn, nakup toplotnih črpalk, nakup električnih avtomobilov," našteva Jernej Škoflek, tehnični direktor v podjetju SONCE energija. "Najbolj poznani so subvencije in krediti Eko sklada, namenjeni gospodinjstvom in malim poslovnim odjemalcem. Večji industrijski porabniki pa lahko pridobijo subvencije Agencije za energijo. Te stranke varujejo pred padcem cen električne energije. Investitorju namreč naslednjih 15 let doplačujejo razliko med vzdržno prodajno ceno električne energije, prijavljeno na razpis, in pričakovano realizirano ceno električne energije za prihodnje leto. Na ta način agencija investitorju zagotavlja povrnitev investicije, sama sončna elektrarna pa fiksiranje stroška električne energije," razlaga Škoflek.
Od nakupovanja do počitnic
Primož Tručl našteva področja življenja in udejstvovanja, na katerih puščamo svojo ogljično sled, in ponuja številne koristne nasvete za spremembe.
• NAKUPOVANJE HRANE Kupujmo hrano, ki je pridelana čim bliže doma oziroma kraja porabe. Torej raje slovenske testenine od italijanskih, italijanske prej kot španske. Še posebno to velja za svežo hrano, da sploh ne omenjam hrane, ki jo pripeljejo na mesto porabe z letali. Zakaj bi kupovali pozimi sveže češnje iz Čila ali Nove Zelandije?! Slovenski paradižnik je tudi boljši od španskega, ker je obran pred kratkim, španski pa je zorel že obran, med transportom do trgovin. S tem bomo bistveno zmanjšali količino ustvarjenega CO2 v transportu. Jejmo manj mesa, predvsem rdečega mesa, ki ima zelo velik ogljični odtis, zamenjajmo ga z lokalno pridelano zelenjavo in sadjem ali perutnino in ribami iz lokalnega okolja.
• NAKUPOVANJE TRAJNIH DOBRIN Tudi tukaj je cilj, da se zmanjša količina CO2 v transportu. Ne kupujmo poceni azijskih izdelkov, ki pridejo do nas z letali; če pa že kupujemo od azijskih izdelovalcev, ne kupujmo najcenejših izdelkov, ker imajo ti med vsemi največji ogljični odtis. Kupujmo kvalitetno blago, tudi če kupujemo zunaj Evrope. Pozanimajmo se, od kod je izdelek uvožen. Obleko in obutev ponosimo, preden jo zavržemo, ni treba, da imamo vedno vse po zadnji modi. Opustimo drugi in tretji avto v družini ali vsaj zamenjajmo drugega z električnim in manjšim.
• PREŽIVLJANJE DELOVNEGA ČASA V službo hodimo peš, s kolesom ali javnim transportom, osebno vozilo pustimo doma; če to nikakor ni mogoče, se vozimo na delo skupaj s sodelavci, da je avto poln. Če ne najdemo sodelavcev, se potrudimo in delimo avto s tretjimi osebami, ki imajo podobno pot kot mi (“car sharing” na komercialni osnovi). Skušajmo najti službo čim bliže domu, da je pot krajša, s tem prihranimo čas, čas pa je (tudi) denar. Z delodajalcem se dogovorimo za delo od doma vselej, kadar je to mogoče. Za vzdrževanje socialnih stikov je dovolj, če pridemo v pisarno dva- ali trikrat na teden.
• PREŽIVLJANJE PROSTEGA ČASA Na počitnice, še posebej na potovanje z letalom, se odpravimo premišljeno in načrtovano. Odločimo se, da ne bomo leteli več kot x-krat na leto. Potujmo z javnim prevozom, predvsem vlaki, ti so po Evropi zelo prijetni in udobni. Osebni avto pustimo v garaži tudi med dopustom, kadar se le da. Raziskujmo najprej bližnje kraje, do katerih je manj vožnje, in šele po tem bolj oddaljene; pomislimo, kako dobro poznamo Slovenijo, koliko ljudi iz osrednje Slovenije ali Primorske pozna Maribor ali Mursko Soboto in številne krajevne znamenitosti?! Pojdimo tja, preden začnemo odkrivati Pariz ali London.
Možna je tudi skupinska samooskrba
Poleg tovrstnih stalnih spodbud v obliki subvencij pa se po besedah sogovornika občasno pojavijo tudi kakšni dodatni razpisi, predvsem za gradnjo elektrarn z namenom nadaljnje prodaje elektrike. "Med spodbude države pa bi mogoče lahko dali tudi poenostavljanje postopkov za skupinsko samooskrbo," še pojasnjuje Jernej Škoflek. "Nova sprememba uredbe, ki opredeljuje skupinsko samooskrbo, omogoča, da v okviru skupinske samooskrbe lahko poskrbite za lastno samooskrbo tudi v primeru, ko sami nimate primernih strešnih površin, jih pa ima sosed, ki je električno povezan na isto transformatorsko postajo kot vi. V tem primeru z lastnikom strehe podpišeta pogodbo, v kateri se dogovorita, koliko bo vsak od partnerjev investiral in koliko odstotkov od proizvodnje bo posamezni partner za to dobil. K projektu lahko v primeru večje strešne kapacitete povabita tudi soseda ali pa delež proizvedene električne energije namenita za prodajo. Slednje je mogoče le za poslovne subjekte, ki za ta primer registrirajo dejavnost proizvodnje električne energije," izčrpno razloži sogovornik.
Elektrika s tržnice
Pri podjetju SONCE energija tudi z lastnimi rešitvami spodbujajo posameznike k rabi zelene energije. V okviru njihove SunContract tržnice lahko tudi posamezniki, ki nimajo možnosti postavitve lastne sončne elektrarne, uporabljajo izključno zeleno elektriko. Na tržnici lahko namreč kupijo elektriko neposredno od lokalnih proizvajalcev, ki to proizvajajo izključno iz obnovljivih, okolju prijaznih virov.