V tej državi so cene nepremičnin poskočile še bolj kot v Sloveniji

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
21.03.2023 06:00

Nepremičnine se v zadnjih treh letih niso dražile samo pri nas, temveč po vsej Evropi. Najbolj pa so poskočile v eni od baltskih držav.

Poslušaj
Talin, glavno mesto Estonije
Profimedia

Rast cene stanovanjskih nepremičnin v EU in evroobmočju je bila najbolj očitna v tretjem trimesečju lanskega leta, dokazuje poročilo Eurostata. Na letni ravni so takrat cene blokovskih stanovanj in hiš v EU namreč porasle za 7,4 odstotka, so izračunali statistiki. Večina držav EU, s katerimi podatki so razpolagali pri Eurostatu, so zabeležile rast cen na letni ravni v tretjem trimesečju; izjema je bila denimo Danska, kjer so vrednosti nepremičnin padle za 2,4 odstotka. V obdobju od aprila do junija je bila rast cen v EU v povprečju 9,8-odstotna, navajajo Eurostatovi statistiki.

Opozarjajo, da je posebno skrb potrebno nameniti otrokom in starejšim.
Profimedia

Kvadratni meter dražji za 24 odstotkov

Če ste mislili, da so se cene nepremičnin najbolj dvignile v Sloveniji ali morebiti v Nemčiji, se motite. Največja podražitev bivalnega kvadratnega metra je bila namreč zabeležena v Estoniji. V tej majhni baltski državi v severovzhodni Evropi, ki ima približno 1,3 milijona prebivalcev, so se stanovanja in hiše podražile za neverjetnih 24,2 odstotkov. Estoniji sledita Madžarska in Litva z 21- oziroma 19,3-odstotno rastjo cen. In kje je dvomilijonska Slovenija? V naši državi so se nepremičnine podražile skoraj toliko, kot pri naših južnih sosedih. Na Hrvaškem so bile cene stanovanjskih nepremičnin v tretjem četrtletju za 14,8 odstotka višje kot v enakem obdobju leto prej. V prejšnjem četrtletju so se na letni ravni cene nepremičnin na Hrvaškem denimo zvišale za 13,6 odstotka.

Presenetljivo Zagreb ni med desetimi najdražjimi mesti v državi.
Sašo Bizjak

V Nemčiji ravno obratno: nepremičnine so se pocenile

Rast cen pa se na tleh EU vendarle ni zgodila povsod v enakem obdobju. 14-odstotno rast je denimo Slovaška zabeležila nekoliko kasneje kot Estonija, Madžarska, Litva, Slovenija in Hrvaška, in sicer v obdobju od julija do septembra. V omenjenem obdobju so se cene nepremičnin dodatno zvišale v 20 članicah EU: na Cipru denimo za 5,8 odstotka, v Bolgariji in Avstriji pa so zabeležili 4,1- oziroma štiriodstotno rast cen.

So se pa ponekod v EU nepremičninam vrednosti tudi spustile. Poleg že zgoraj omenjene Danske so največji padec cen nepremičnin Eurostatovi statistiki "izmerili" v dveh skandinavskih državah - na Švedskem in Finskem, in sicer za 1,3 odstotka. Sledi jima Romunija z 1,2-odstotnim padcem cen ter Italija in Nemčija, kjer so se kvadratni metri stanovanjskih nepremičnin lani v obdobju od julija do septembra pocenili za en oziroma 0,4 odstotka.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.