Vrata so eden prvih elementov, s katerimi imamo stik pri vstopu v hišo. Vendar ni dovolj, da so vhodna vrata zgolj lepa na pogled. Biti morajo tudi energetsko učinkovita, da se skoznje ne izgublja toplota iz hiše. K elegantnemu videzu hiše v celoti pa veliko pripomore tudi, če so vhodna vrata po videzu usklajena z vrati garaže in pomožnih objektov, denimo kurilnice, lope za orodje in podobnih. Videz in tehnologijo vrat običajno predlaga arhitekt ali projektant hiše, toda kupec je tisti, ki se na koncu odloči, kaj želi imeti.
Naj ne kradejo pogledov
Strokovnjaki svetujejo, da naj se vrata zlijejo s preostalo arhitekturo hiše, tako da so sicer markantna, vendar ne ukradejo vseh pogledov, kaj šele, da bi učinkovala odbijajoče. Tomaž Povše iz podjetja Hörmann Slovenija meni, da ni vedno nujno izbrati enakih vhodnih in garažnih vrat, skladnost je mogoče doseči tudi drugače. "Najbolj brezčasen je minimalistični videz čistih linij, ki jih zagotavljata motiva D in T, barvno in stilsko usklajen z objektom," razlaga Povše. Ta čas so najbolj v trendu vrata sive barve, zelo zanimive so tudi imitacije raznih vrst lesa in betona. "Inovativni digitalni tisk na osnovni premaz pocinkane lamele in končni premaz z zaščitnim lakom visoke trdnosti zagotavljata trajno lep videz vrat," pojasni sogovornik. In doda, da se v današnjem času vsesplošnih presežkov v podjetju trudijo uskladiti energetsko učinkovitost in obenem skladnost v videzu objekta.
Energetsko so vrata del stene
Zato, kot rečeno, videz ni edina pomembna lastnost vhodnih in garažnih vrat. Pri njihovi energetski učinkovitosti moramo biti pozorni na to, da ne bodo prav pri vratih nastajali toplotni mostovi. Vrata so namreč del stene in morajo imeti podobne karakteristike glede toplotne izolativnosti kot stena, da zaradi njih ni izgub toplote. Vhodna in garažna vrata so narejena iz takih materialov, da lahko zagotavljajo enake toplotne karakteristike kot stena. Najbolj pomembna pa je izolacija na stikih, kjer so vrata pritrjena.
Dobro je, če je vratno krilo z zasteklitvijo zapolnjeno s peno skupaj s steklom, ker se pena optimalno veže s steklom, to pa zagotavlja zelo dobro toplotno izolacijo, razlaga Tomaž Povše. Pri garažnih vratih pa dobro toplotno izolacijo zagotavljajo toplotno ločene lamele z U-vrednostjo 0,33 W/m2K, zelo dobra zatesnitev vmesnih prostorov med lamelami z dvojnimi utornimi tesnili in optimalen stik lamele s tlemi zaradi dvojnih talnih tesnil, ki izravnajo talne neravnine in zmanjšajo energetske izgube. "Tipična materiala za garažna vrata sta les in jeklo," navaja sogovornik. "Jeklena garažna vrata so robustna in imajo dolgo uporabnost. Vroče pocinkan material in obojestranski visokokakovosten osnovni poliestrski premaz zagotavljata, da dežne kaplje enostavno spolzijo brez sledu, in hkrati ščitita pred rjo. Jeklena sekcijska vrata so dobro oziroma zelo dobro toplotno izolirana, ponujajo številne možnosti oblikovanja in se enostavno čistijo." Poleg lamel iz masivnega lesa pa obstajajo tudi take v videzu lesa, izdelane s folijskimi premazi in 3D-tiskom v različnih imitacijah lesa.
Vzdrževanje podaljšuje obstojnost
Da bodo garažna vrata dolgo krasila hišo in predvsem brezhibno delovala, jih je seveda treba redno vzdrževati. Garancija na garažna vrata je deset let, na motorni pogon pet let, a to ne pomeni, da smemo v tem času pustiti vse pri miru. Na vrata vplivajo dejavniki iz okolja - veter, prah, vročina, sneg - zato je primerno, da se očistijo z vodo in da vrata poslušamo: če slišimo pokanje ali kakšne posebne zvoke, je najbolje poklicati servis, da strokovnjaki vrata preverijo in po potrebi podmažejo. S tem se podaljšuje obstojnost garažnih vrat, mi pa imamo dlje mir pred zamenjavo.