Z mislimi pri novi kurilni sezoni: V vročih dneh se pripravimo na hladno zimo

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
30.06.2021 02:00
Cene energentov in surovin so se zvišale in bodo še rasle, napovedujejo energetski svetovalci iz mreže ENSVET, zato polagajo na srce: zdaj je pravi čas za energetsko prenovo doma in tudi za nakup energentov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Baufritz

Čeravno v vročih dneh raje mislimo na osvežitev, je dobro misli usmeriti tudi na novo kurilno sezono. Kot pravi energetski svetovalec Andrej Svetina iz svetovalne pisarne Jesenice, je zdaj pravi čas za vgradnjo novega ogrevalnega sistema in vzdrževanje obstoječega ter za nakup energentov. Energenti so po navadi zunaj kurilne sezone cenejši, izbira pa večja, še poudari sogovornik.

Energijski in denarni prihranek

Letos lahko računamo na višje cene, opozori Katarina Kafadar, vodja mreže ENSVET in svetnica Eko sklada: "V zadnjem času je zaznati znaten porast cen surovin in storitev, zato je za številne investitorje pomembno, da investicijo načrtujejo tako, da bo prihranek ne le v energiji, temveč tudi v denarju. Tisti, ki nameravajo denar vložiti v sodobnejše ogrevalne in hladilne naprave, kvalitetno stavbno pohištvo, gradnjo in opremljanje sodobnih stanovanjskih hiš in objektov, naj to po prepričanju Kafadarjeve storijo zdaj in ne čakajo na jesen ali zimo, ko morajo biti ogrevalni sistemi že v pogonu. "Enako velja za novograditelje skoraj ničenergijskih hiš: denar na trgu je zdaj poceni, materiali in surovine pa se dražijo."

Epr/Solarbayer

Najprej toplotna izolacija, nato ogrevalni sistem

Veliko ljudi, ki razmišljajo o energetski prenovi hiše, tehta med različnimi ogrevalnimi sistemi. Kot opozori Andrej Svetina, na splošno velja, da pred zamenjavo ogrevalnega sistema toplotno izoliramo ovoj stavbe. Po toplotni izolaciji stavbnega ovoja bo namreč po Svetinovih besedah potrebna manjša moč ogrevalne naprave ob boljših ekonomskih in ekoloških kazalcih. Po mnenju energetskega svetovalca mreže ENSVET Ludvika Hriberška v Sloveniji veliko gospodinjstev uporablja zastarele ogrevalne naprave z majhnim izkoristkom. Ko razmišljajo o posodobitvah, so pogosto postavljeni pred dilemo kaj izbrati. "Pri izbiri in načrtovanju si lahko pomagamo z brezplačnimi nasveti energetskih svetovalcev, od njih bomo dobili neodvisen nasvet, dobrodošle so tudi informacije projektantov in ponudnikov opreme ter izvajalcev storitev. Pogosto pa je treba upoštevati še več dejavnikov, ki vplivajo na končne odločitve investitorja," razloži Hriberšek. Meni, da trg ponuja najrazličnejše rešitve, in poudari na velik trend vgradnje toplotnih črpalk (TČ) z visokim grelnim številom. Hriberšek pravi, da je za investitorje v malo sončno elektrarno po sistemu "net-metering" (sistem samooskrbe z električno energijo) kombinacija s TČ naravnost idealna. TČ je po sogovornikovih besedah primerna za marsikatero gospodinjstvo, vendar ne za vse objekte. "Ruralno okolje pri nas ima namreč možnost uporabe lesnih goriv, ki so in bodo dolgoročno najcenejša, saj je Slovenija država z velikim gozdnim potencialom. Nad 60 odstotkov njene površine prekriva gozd, zato moramo lastne obnovljive vire energije izkoristiti tudi v obliki lesnih goriv," je prepričan energetski svetovalec.

Več glav več ve

Do največ zanesljivih podatkov pri načrtovanju novega ogrevalnega sistema bomo prišli z več strokovnjaki hkrati, pravi Katarina Kafadar: s projektantom, energetskim svetovalcem pa tudi preučevanjem sprejete zakonodaje, kot je denimo pravilnik o učinkoviti rabi energije, ter z raznimi poročili in analizami raziskav energetske učinkovitosti. "Priporočljivo se je povezati s strojnim in gradbenim inženirjem ter arhitektom. Treba je namreč upoštevati mehansko odpornost in stabilnost objekta, varstvo pred požarom, higiensko in zdravstveno zaščito, zaščito pred hrupom ter trajnostno rabo in ne nazadnje finančno konstrukcijo investicije, se pravi možnost nepovratnih spodbud, ugodnih kreditov in lastnih sredstev. Prav tako nezanemarljivi podatki so način življenja, število ljudi, ki bodo v naslednjih 20 letih bivali v objektu, in njihove potrebe po energiji in vodi," našteje Kafadarjeva.

Danes so najpogostejši energent za ogrevanje drva, sledijo toplotne črpalke, daljinska toplota, elektrika, kurilno olje in lesni peleti.
Viessmann

V bloku smo pogosto odvisni od sosedov

Strokovni nasvet bo prišel prav tudi, ko se lotevamo sanacije ogrevalnega sistema v večstanovanjski zgradbi. Kot pravi Ludvik Hriberšek, je smiselno dotrajane radiatorje zamenjati s sodobnimi, ki imajo vgrajen termostatski ventil. Svetina doda, da je izbira raznolika in velika, tako da se najde za vsakogar nekaj. Po Hriberškovih besedah je dobro poskrbeti za hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema, kar pomeni, pojasni sogovornik, da preprečimo, da ob ogrevanju ni zelo vroče v pritličnih stanovanjih, v zgornjih nadstropjih pa zelo mrzlo.

Poseg v ogrevalni sistem v večstanovanjskem bloku je pogosto otežen, saj denimo talnega ogrevanja ne moremo urediti, če se zanj ne odloči celoten blok, opozori Hriberšek. Veliko bolj sprejemljiva rešitev je možnost ogrevanja z IR-paneli. A še to v primeru, poudari sogovornik, da stanovanjski blok nima izvedene rešitve centralnega ali lokalnega ogrevanja, na primer s plinom. V tem primeru se lahko poleg IR-ogrevanja odločimo za TČ ali za kamin na pelete. "Pred odločitvijo za IR-panele preverimo dovod električne energije, stanje elektroinštalacij in kateri prostori naj bi bili ogrevani ter kako veliki so," svetuje Hriberšek. Glede ogrevanja s TČ zrak-voda pa pravi, da ta potrebuje tudi zunanjo enoto, ki povzroča nekaj hrupa. "Najprej preučimo, kam jo bomo namestiti. Če bo to v skupnih prostorih bloka, moramo za soglasje zaprositi sosede," sklene sogovornik.

Na splošno veljajo toplotne črpalke za zelo učinkovit način ogrevanja, prijazen do okolja in lastnikove denarnice.
Kronoterm
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta