Obe državni ocenjevanji vin sta potekali pod okriljem jubilejnega 60. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA v prostorih Pomurskega sejma v Gornji Radgoni od 11. do 13. julija. Na prestižnih vinskih tekmovanjih je sodelovalo 167 vinarjev s 626 vzorci iz petih držav: Slovenije, Avstrije, Hrvaške, Makedonije in Nemčije.
Osrednje ocenjevanje Vino Slovenija je pritegnilo 155 pridelovalcev s 599 vzorci, na ocenjevanju BIO vin pa je sodelovalo 12 pridelovalcev s 27 vzorci.
Široka paleta vrhunskih vin
Ocenjevanje je potekalo pod okriljem štirih komisij, ki so jim predsedovali Boštjan Zidar, dr. Mojmir Wondra, mag. Janez Valdhuber in Iztok Klenar. Ob njih so ocenjevali enologi, ki se kot predsedniki komisij tudi sami ponašajo z dolgoletnimi in mednarodnimi izkušnjami.
Vina, ki so jih preizkušali enologi, so bila razvrščena v bela mirna vina, biser vina in penine nearomatičnih sort, rose mirna vina, biser vina in penine nearomatičnih sort, rdeča mirna vina, biser vina in penine nearomatičnih sort, v mirna vina, biser vina in penine aromatičnih sort, vina "pod mreno" ter likerska vina.
Koliko je bilo podeljenih odličij
DOSEŽENA ODLIČJA NA 48. OCENJEVANJU VIN
ŠAMPION: 9
VELIKA ZLATA MEDALJA: 18
ZLATA MEDALJA: 171
SREBRNA MEDALJA: 368
BREZ ODLIČJA: 33
IZLOČENO: 2
SKUPAJ: 599
DOSEŽENA ODLIČJA NA 12. OCENJEVANJU BIO VIN
ŠAMPION: 1
VELIKA ZLATA MEDALJA: 0
ZLATA MEDALJA: 6
SREBRNA MEDALJA: 14
BREZ ODLIČJA: 6
IZLOČENO: 1
SKUPAJ: 27
Šampioni
PENEČA VINA: Zlata radgonska penina Selection 1,5l, 2016, Radgonske gorice Gornja Radgona
BELA VINA NEAROMATIČNIH SORT SUHA: Sivi pinot, 2017, Vinogradništvo-kletarstvo Gregor Štemberger
BELA VINA AROMATIČNIH SORT SUHA: Sauvignon blanc trocken, 2021, Weingut Werner Anselmann&Gebruder Anselmann
BELA MIRNA VINA SLADKA in MIRNA VINA AROMATIČNIH SORT SLADKA: Rumeni muškat ledeno vino, 2016, Vinska klet Prus, Jožef Prus
BELA MIRNA VINA POLSUHA in MIRNA VINA AROMATIČNIH SORT POLSUHA: JO zlata traminec, 2021, Puklavec Family Wines
MIRNA VINA AROMATIČNIH SORT POLSLADKA: Rumeni muškat, 2018, Vinales
RDEČA SUHA VINA MLAJŠA OD TREH LET: Merlot selekcija, 2020, Vinska klet Goriška Brda
RDEČA SUHA VINA STAREJŠA OD TREH LET: Cabernet Sauvignon Bagueri, 2018, Vinska klet Goriška Brda
RDEČA VINA TERAN PTP: Teran PTP Prestige 2, 2018, Vinakras Sežana
Šampion BIO: Sauvignon Blanc, 2021, Bio Weinhof Reinhard Avstrija
Posebna priznanja
PRVAKI VINSKO TURISTIČNIH CEST
VTC 1: Briška vinska turistična cesta, Rebula Bagueri, Vinska klet Goriška Brda, 2019
VTC 2: Vipavska vinska turistična cesta, Chardonnay, Vina Benčina, Lože Vipavska dolina, 2020
VTC16: Radgonsko Kapelska vinska turistična cesta, Dišeči traminec, Steyer vina, Plitvica, 2021
VTC3: Kraška vinska turistična cesta, Vitovska grganja La Marie, Vinakras z.o.o., Sežana, 2018
VTC4: Istrska vinska turistična cesta, Capo d'Istria cabernet sauvignon, Vinakoper d.o.o., Koper, 2016
VTC5: Belokranjska vinska turistična cesta, Svetovno vino, Vinska klet Prus, Jožef Prus, Metlika, 2017
VTC10: Šmarsko Virštanjska vinska turistična cesta, Chardonnay Eminent, Hiša vin Emino, Podčetrtek, 2020
Nagrada Stanka Čurina
Nagrado Stanka Čurina prejme vinar za vino, ki je na rednem ocenjevanju doseglo najvišjo oceno. Letos je bil to Sauvignon suhi jagodni izbor, 2001, Vinska klet Prus, Jožef Prus, Metlika.
Nagrade tudi možnost za dobro promocijo
19-članska mednarodna ocenjevalna komisija pod vodstvom štirih predsednikov je imela odgovorno in težko delo, saj je morala med splošno zelo dobrimi vzorci, za šampionske nazive izbrati res tiste najboljše, kar pa ni bilo enostavno.
"Vina so na ocenjevanju pokazala dobro kakovost, saj smo letos podelili tudi lepo število velikih zlatih medalj. Torej še en dokaz, da v Sloveniji znamo pridelati zelo dobra vina. Ob tem lahko omenimo, da so letos lepe rezultate dosegle tudi slovenske vinske posebnosti, ki nosijo oznako PTP. Število vzorcev penečih vin in rezultati letošnjega ocenjevanja pa kažejo tudi na dvig kakovosti penin, ki se pridelujejo v Sloveniji. Lahko bi dejali, da je to odraz povečanega trenda pridelave penečih vin, ki sledi večjemu povpraševanju in prodaji. Tudi bela suha vina so letos prejela kar nekaj odličij in s svojo eleganco, sadnostjo in polnostjo očarala marsikaterega člana komisije. Seveda pa za njimi niso zaostajala tudi bela vina aromatičnih sort in vina z ostankom sladkorja. Svojo veljavo so znova pokazala tudi rdeča vina. Za ta so letos najvišje nagrade prejeli vinarji iz primorske, šampiona pa sta letos odšla v Goriška Brda. Ob koncu bi rad iskreno čestital še posebej vsem dobitnikom šampionskih nazivov ter vsem vinogradnikom in vinarjem, ki so za svoja vina prejeli nagrade. Verjamem, da bodo vsi prejemniki nagrad te čim bolje izkoristili za promocijo svojih vin in jih tako tudi čim bolje prodali," je dejal predsednik ocenjevalnih komisij Vino Slovenija Gornja Radgona, Boštjan Zidar.
Vinar leta bo razglašen na svečani podelitvi na sejmu AGRA 2022, v torek, 23. avgusta na Dan vinarjev.
Sveža kakovost raste iz tradicije petih desetletij
Priznanja slovenske vinske olimpijade pomenijo vinskim ljubiteljem, trgovcem in gostincem že več kot štiri desetletja verodostojen katalog vinske kakovosti. Pridelovalcem in vinarjem prinašajo priznanje za njihove dosežke in usmeritev za nadaljnje delo in oblikovanje poštene cene.
Sistem ocenjevanja spoštuje značilnosti različnih regij, načinov pridelave, predelave in kletarjenja. Ob tem zagotavlja anonimnost vzorcev, objektivnost vrednotenja in natančnost analitike. Ocenjevanje vsakokrat poteka v skladu s profesionalnimi standardi, ki veljajo za najpomembnejša mednarodna ocenjevanja. Tablični način podajanja ocen na sto-točkovni lestvici vključuje tudi določanje dominantnih senzoričnih atributov. To postavlja pred vsakega enologa zahtevo, da si pred dokončno določitvijo točk vzame čas za tehten razmislek. Na tak način so vsem sodelujočim vinom zagotovljene enake možnosti ocene.
Ocenjevalne komisije sestavljajo vrhunski enologi z bogatimi mednarodnimi izkušnjami. Organizator Pomurski sejem, jih nenehno pomlajuje z novimi strokovnjaki in novimi znanji.
Komisije podelijo najboljšim vinom srebrne, zlate in velike zlate medalje. Najvišja priznanja so Šampioni v kategorijah klasično pridelanih vin, trajnostno pridelanih vin in vin s priznanim tradicionalnim poimenovanjem. Odličnost slovenskih regionalnih posebnosti podčrtujejo priznanja Prvaki vinskih turističnih cest.
Medalje in posebna priznanja Vino Slovenija Gornja Radgona so odlično tržno in promocijsko orodje, ki prinaša visoko dodano vrednost in možnosti za ekskluzivne tržne predstavitve.