Na prvi letošnji tiskovni konferenci so na Nadškofijski karitas Maribor podčrtali preteklo leto, ko je za pomoč pri njih prosilo več ljudi kot leto prej in poudarili, da stiska ne pojenja, saj so že v prvih dveh mesecih letošnjega leta prejeli 776 prošenj, razdelili 612 prehranskih in higienskih paketov, plačali pa še 247 položnic.
"Trenutno so naša skladišča prazna. Stiska je velika," pove Branko Maček, predsednik Nadškofijske karitas Maribor. Spomni, da so v preteklih letih v tem času že razdeljevali t.i. EU-hrano. "Letos pa je bil razpis objavljen zelo pozno. Včasih je bil ta razpis že decembra," pove. Do 23. februarja so se morali prijaviti in so se. Sedaj čakajo na rezultate razpisa ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. "V letih mojega dela in srečevanja z ljudmi v stiski takole to razumem. Če imaš zagotovljen denar in če ti nič ne manjka, težko razumeš tistega, ki je lačen," ponazori predsednik. Da bi vsaj deloma zapolnili vrzel zaradi izpada dobave te hrane ter odgovorili na najnujnejše prošnje, so sami izpeljali različne aktivnosti in nakupili prehranske in higienske izdelke v vrednosti skoraj 30 tisoč evrov.
Maček je izpostavil, da so lani lahko v mreži 93 župnijskih karitas v mariborski nadškofiji lahko pomagali manj ljudem, predvsem ker so prejeli manjše količine hrane iz sklada EU za pomoč najbolj ogroženim. Lani so namreč prejeli in tako lahko razdelili kar 150 ton manj kot leto prej. Maček to pojasni, da je znesek, ki ga država namenja za nabavo te pomoči, enak s tem, da je hrana dražja.
Lani kar 14 odstotkov več prosilcev za pomoč
Lani je pomoč Nadškofijske karitas preko humanitarnih in socialnih programov prejelo kar 2900 oseb, mnogi večkrat. Polno je njihovo zavetišče za brezdomne, kjer nudijo prenočišče 24 osebam, Ljudska kuhinja Betlehem razdeli toplo kosilo od 55 do 60 osebam, vsak dan v projektu Donirana hrana pomagajo do 250 osebam, v Materinskem domu Mozirje in Žalec je lani streho nad glavo imelo 21 mater in žena z 19 otroki, še 33 osebam so pomagali v razvojno socialnem varstvenem programu Bet.Ka. V akciji Stiska 2023 so pomagali 593 družinskim članom, posameznikom in starejšim. Še za 249 otrok so plačali šolsko prehrano, oskrbnine v vrtcu, druge stroške šolanja. V akciji Več luči, več upanja, bi radi tako pomagali vsaj 500 otrokom.
"Dnevno potrka na vrata Nadškofijske karitas Maribor tudi do 250 oseb, ki potrebujejo pomoč. Kar moramo posebej podčrtati, je, da je bilo izdanih pomoči glede na preteklo leto za skoraj 14 odstotkov več," s številkami podkrepi naraščajočo stisko med ljudmi. Višja minimalna plača, pa tudi višje pokojnine in invalidska nadomestila, Maček opiše, da so le pesek v oči, saj življenjski stroški naraščajo močneje kot prejemki.
Na njihova vrata trkajo brezposelni, ki prejemajo denarno socialno pomoč in otroške dodatke, pa tudi zaposleni, ki se le s težavo prebijajo iz meseca v mesec. Vse več je upokojencev, ki kljub skromnosti težko preživijo s prejeto pokojnino. Vedno več je tudi družin in posameznikov, ki do sedaj še niso potrebovali pomoči Karitas in jih je nenadna stiska, bolezen oz. druge okoliščine pahnila v revščino, da ne morejo preživeti. "Bo potrebno se dogovoriti na višjih ravneh, saj Karitas in druge dobrodelne organizacije ne moremo pokrivati tistega, kar bi morali narediti na državni ravni. Ne vem, kako dolgo še bomo lahko dajali potuho državi in državnim ustanovam," pojasni Maček.
Izpostavlja, da je stiska velika, zato se obrača na dobre ljudi, da pomagajo in odgovorijo s solidarnostjo in nakazilom na TRR SI 56 041730001196398, namen plačila Stiska 2024 ali poslanim SMS s ključno besedo DAR5 na 1919, s katerim prispevate pet evrov.