Od danes pa do 26. septembra imajo tako na tem mostu prednost kolesarji, ki lahko vozijo po vozišču namesto po rdečem kolesarskem pasu, s katerim si s pešci delijo (ozek) pločnik na Glavnem mostu. Tako tudi kaže začasna talna signalizacija, a danes dopoldne so kolesarji še vseeno raje kot široko vozišče izbrali običajno kolesarsko pot.
Avtomobilov je bilo namreč na mostu preveč, kajti vozniki prometnega znaka za prepovedan promet motornih vozil niso vzorno upoštevali: po naši oceni le vsak tretji ali četrti ni zapeljal na most, preostali pa so večinoma upočasnili, malce pomišljali in potem zapeljali mimo znaka na most. Občasno so "delali red" redarji. Nekateri vozniki so se nad začasno zaporo jezili, drugi trobili ...
"Mi imamo ta teden celo leto, saj se naši člani s težavami pri mobilnosti srečujejo 365 dni na leto."
Spet akcija "Pridem takoj"
"Evropski teden mobilnosti invalidske organizacije jemljemo drugače kot ostali. Mi imamo ta teden celo leto, saj se naši člani s težavami pri mobilnosti srečujejo 365 dni na leto," je dejal podpredsednik Sveta invalidov Maribor Martin Benko. Invalidska društva tudi letos sodelujejo na evropskem tednu mobilnosti: danes so z invalidskimi vozički na nekaj parkirnih mestih na Slomškovem trgu, "opremljenimi" z najbolj običajni izgovori (npr. Pridem takoj) ozaveščali javnost o neupravičenem parkiranju na parkirnih mestih za invalide, na Glavnem trgu so se na stojnicah predstavila invalidska društva in ob tem so invalidi opozarjali na težave pri mobilnosti, ogledati si je bilo mogoče pripomočke za mobilnost invalidov, med drugim pokrit električni skiro, pa predstavitev psov vodnikov in psov pomočnikov za pomoč invalidom.
Zaradi vremena odpovedani dogodki
Začasna zapora Glavnega mosta je le ena od akcij ob evropskem tednu mobilnosti, katerih cilj je spodbujanje trajnostne mobilnosti: da se namesto z avtomobilom v šolo, službo odpravimo peš, s kolesom ali javnim prevozom. Maribor je ena od sedmih slovenskih občin, ki v akciji pod okriljem ministrstva za infrastrukturo sodelujejo vsako leto, letos že dvajsetič; za to je prejel danes v Ljubljani posebno nagrado.
Današnji kolesarski zajtrk, na katerega je vabila Mariborska kolesarska mreža, je bil odpovedan, tudi nedeljske prireditve Zrollano mesto ne bo, za jutri napovedan kolesarski izlet po trasi Dravske kolesarske poti pa je zaradi slabega vremena prestavljen in bodo prijavljeni o novem terminu obveščeni po pošti.
Še je prostor za izboljšave
"Opozarjamo na odpravljanje arhitektonskih ovir, predvsem na možnost dostopa do javnih institucij. Veliko je bilo narejenega, veliko pa je še treba narediti," pravi Benko, ki meni, da bi bilo treba pri novogradnjah pritegniti invalidska društva, da bi projektantom in arhitektom pomagala z izkušnjami. Tako je Svet invalidov že sprejel sklep, da mora biti pri vsakem objektu, ki ga občina financira in se gradi na območju MOM, prisoten tudi predstavnik invalidskih organizacij.
Invalidka Štefka Vegan je ena tistih, ki jih je mogoče pogosto srečati z invalidskim vozičkom v mestu. Se je od lani, ko je na "sprehodu po mestu" v okviru evropskega tedna mobilnosti opozarjala na ovire, kaj spremenilo? "Na tisti poti skorajda nič, razen tu na Glavnem trgu so postavljena korita, da ne spregledaš roba. Ponekod so izboljšanja - na primer če grem v Lesnino z avtobusom, so tam naredili klančine, ki jih prej ni bilo ... Še vedno pa se dogaja, da se na novo narejene klančine ne zgradijo v redu. Tako zadnjič v novem krožišču pri Qlandiji nisem mogla s ceste na pločnik, ker je do klančine previsok rob," pravi Štefka Vegan.