Letos so skoraj vsa podjetja v (so)lasti mariborske občine napovedala podražitev svojih storitev. Če bodo mestni svetniki na četrtkovi seji potrdili predlagane cene, se bo košarica za povprečno mariborsko gospodinjstvo podražila za 4,5 evra. Da je podražitev storitev tema, ki precej vznemirja javnost, je dala vedeti množična udeležba obiskovalcev na Večerovi javni razpravi v Vetrinjskem dvoru.
Župan Arsenovič: Ne potrebujemo pokrajin in novih obljub
Popravil je svojo primerjavo zvišanja cen s štirimi kavami, zanjo je ocenil, da ni bila najbolj primerna, a jasno poudaril, da gre za minimalno uskladitev cen, ki bo pokrila dvig minimalne plače. "Mnogi delajo, ko mi spimo, delajo 24 ur in delajo za tako nizko plačo, ki ne pokriva življenjskih stroškov," se je Arsenovič zavzel za najslabše plačane delavce v občinskih podjetjih. Izpostavil je, da z dvigom cen želijo omogočiti podjetjem razvoj namesto stagnacije.
"Tako ne gre več naprej"
Snaga tudi lani z izgubo
Z največ pomisleki javnosti zaradi novih podražitev se ubada Snaga. Direktor Janez Letnik je izpostavil, da bo nova cena omogočala razvoj podjetja. Napovedal je ukinitev ekoloških otokov. "V letu 2021 nas čaka ponovna sprememba cene zaradi investicij v posode za papir in za steklo," je napovedal direktor Snage, ki je v letu 2019 imela 610 tisoč evrov izgube.
Snaga: Odvoz črnega zabojnika na štiri tedne
Precej vprašanj so postavili obiskovalci javne razprave, največ se jih je nanašalo na Snagine storitve. Najprej je direktor Snage Janez Letnik odgovoril mestnemu svetniku Stojanu Auerju, ki ga je zanimalo, kdaj bo Snaga vrnila ljudem preveč zaračunano okoljsko dajatev. Razložil je, da noben državni organ ni trdil, da je prišlo do oškodovanja uporabnikov, in da Snaga ni zaračunavala ničesar, česar ne bi smela, "pač pa je okoljsko dajatev zaradi napačnih navodil nepravilno prikazovala". Občana Antona Klajnška pa je zanimalo, kdaj bo konec podražitev. "To je konec slabe zgodbe in začetek nečesa dobrega za občane," je odgovoril Letnik in izpostavil, da se z načrtovanim odvozom papirja in stekla od vrat do vrat približujejo občanom, in še izdal, da je cilj frekvenca odvoza črnih zabojnikov na štiri tedne.
Nove podražitve
Direktor Mariborskega vodovoda Danilo Burnač je pojasnil, da so notranjo optimizacijo poslovnih procesov že izvedli. Napovedal pa je že nove višje stroške. "Že ta trenutek lahko povem, česar nihče noče, da se bo minimalna plača konec leta spet povišala, in bomo čez eno leto v podobnem položaju. Z notranjo racionalizacijo lahko za leto, dve preprečiš višje cene, ne moreš pa jih na dolgi rok," je dejal Burnač. Tudi on je pokazal na državo, ki so ji lani nakazali dobrih 880 tisoč evrov vodnega povračila. "Mi uporabniki zbiramo ta denar, da država potem gradi spodnjesavske hidroelektrarne," je bil kritičen direktor Mariborskega vodovoda.