Po predvidevanjih bo življenje v Mariboru v letu 2020 dražje. Košarica komunalnih storitev naj bi se za povprečno mariborsko gospodinjstvo, ki živi v individualni hiši in porabi 12 kubičnih metrov vode, podražila za 2,54 evra. V izračunu so sicer upoštevane le načrtovane podražitve Mariborskega vodovoda, Nigrada in Snage. Če po metodologiji mariborske občine h košarici povprečnega gospodinjstva dodamo še eno mesečno dijaško vozovnico za mestni avtobusni promet, pa bi se košarica mesečnih stroškov v povprečju podražila za 4,54 evra.
Večerova okrogla miza o podražitvah
Predvidene podražitve storitev mariborskih občinskih podjetij bodo tudi tema Večerove okrogle mize. Ta bo v torek, 18. februarja, ob 17. uri v Vetrinjskem dvoru. Gosti okrogle mize bodo župan Saša Arsenovič in direktorji komunalnih podjetij, ki bodo pojasnili, kakšni so razlogi za podražitve, ali so te res nujne ali pa imajo podjetja vendarle tudi notranje rezerve, s katerimi bi jih lahko ublažila, ter ali je mogoče podražitve urediti sistemsko, da nenadni visoki dvigi ne bi preveč negativno vplivali na kakovost življenja Mariborčanov.
Od petih Nigradovih postavk podražitev le za eno
Za 8,85 odstotka ali za dobrih šest centov je predvidena podražitev kubičnega metra pitne vode. Ker je Mariborski vodovod ob podražitvi vode predlagal tudi 7,33-odstotni dvig omrežnine, ki se bo predvidoma podražila za 28 centov, s 3,73 na 4,01 evra na mesec, bi povprečno gospodinjstvo, ki porabi 12 kubičnih metrov vode, za pitno vodo mesečno po novem plačevalo 1,08 evra več kot doslej.
Večina podražitev je posledica dviga minimalnih plač
Snagi bo treba plačevati tudi poračun za 2019
Dražje naj bi bile tudi storitve Snage. Cena za uporabnike v individualnih hišah oziroma tam, kjer je Snaga s 1. januarjem spremenila frekvence odvozov, ostaja enaka, 14,32 evra na mesec, kljub temu pa bi uporabniki leto dni prejemali mesečne položnice z zneskom 15,32 evra. En evro namreč znaša poračun zaradi prenizke cene v letu 2019. Bistveno višja naj bi bila podražitev Snage za stanovalce v blokih. Standardni tedenski odvoz 1100-litrske posode naj bi se namreč podražil za kar 28 odstotkov, z 249,85 evra na 320,01 evra. Ob tem bodo stanovalci v blokih za 1100-litrsko posodo leto dni plačevali še 27,86 evra poračuna za leto 2019. Povprečno gospodinjstvo v stanovanjskem bloku bi tako mesečno za ravnanje z odpadki plačalo okrog 3,5 evra več kot doslej.
Najbolj se podraži avtobusna vozovnica za enkratno vožnjo
Predvidoma bo dražja tudi vožnja z mestnimi avtobusi. Najbolj, za kar 25 odstotkov, naj bi se podražila vozovnica za enkratno vožnjo, kupljena v predprodaji, in sicer s sedanjih 0,8 evra na 1 evro. Marprom ob tem predlaga tudi ukinitev vozovnic s prednaloženimi dvema, šestimi in dvajsetimi vožnjami, medtem ko naj bi se vozovnice z desetimi vožnjami podražile nekoliko manj, s sedmih na osem evrov (14,29 odstotka). Dražje naj bi bile tudi mesečne vozovnice, osnovna za tri evre, šolska za dva in upokojenska za en evro. Cena vozovnice za eno vožnjo, kupljene pri vozniku, bi ostala enaka, 2 evra.