Na Meranovem, kjer je nekoč gospodoval vnuk Marije Terezije, v vinogradih, ob dragoceni genski banki vinskih trt, ki obsega več kot 200 različnih sort, danes kraljuje sauvignon. To gre pripisati južni legi te sorte na posestvu pod Pohorjem, kjer je dovolj sonca za trto, zaradi višine in vetra pa grozdje ostaja zdravo.
Jeseni so se trenutni gospodarji posestva odločili, da z mrežo zaščitijo 800 trt sauvignona, ob tem so upali na primerne vremenske pogoje, da bi v naslednjih letih lahko donegovali vino posebne kakovosti. Ob posebni trgatvi so se temperature gibale okoli ničle, veter iz hladnih pohorskih gozdov pa je opominjal, zakaj je lega primerna za pridelavo odličnih vin.
Posestvo nadvojvode zdaj študijski poligon
Na 15 hektarjih posestva Meranovo deluje Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru. Ob vinogradih so v uporabi tudi predavalnice, laboratorij, klet, okrepčevalnica in spominska soba. Neprecenljiva pa je genska banka vinske trte, kjer je posajenih okoli 200 različnih vinskih trt. Na Meranovem, vinogradniškem posestvu nad Limbušem pri Mariboru, je nadvojvoda Janez Habsburško-Lotarinški (1782 in 1859) leta 1822 postavil temelje sodobnega vinogradništva na Štajerskem. Obnovil je vinograde in z ustanovitvijo vinogradniške šole domačinom omogočil spoznati tehnologijo pridelave vrhunskega vina.
Na rojstni dan nadvojvode Janeza, rojen je bil 20. januarja leta 1782, so v današnjem vinogradu Univerzitetnega centra za vinogradništvo in vinarstvo Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru obrali zdravo grozdje.
Obeta se 300 litrov jagodnega izbora
"Da je grozdje v dobrem stanju, je pripomoglo suho in sončno vreme v času dozorevanja grozdja. Že takrat je bilo grozdje zdravo in sladko, vegetacija pa vseeno ni trajala tako dolgo, kot bi lahko, saj je bilo pod Pohorjem v zadnjih tednih pogosto megleno in sok v jagodah ni povsem koncentriran," nam je med trgatvijo razložil vodja posestva Meranovo Peter Kramer. Iz včeraj iztisnjenega soka, bilo ga je 300 litrov, bodo v dveh letih donegovali predikatno vino, izmerjenih 135 Oe (enote sladkorne stopnje) obeta jagodni izbor.
Posebne trgatve so redke, tudi na Meranovem, a če so, je pridelek odličen, pripomni Tina Grabnar, predstojnica Univerzitetnega kmetijskega centra. V letu 2015 so na isti lokaciji obrali in nato pridelali izjemno predikatno vino Sauvignon suhi jagodni izbor 2015, ki je pobral najvišje nagrade na vseh ocenjevanjih, ki so se jih udeležili, postal je prvak v kategoriji sladkih vin na Salonu Sauvignon Ptuj 2020, zanj so prejeli veliko zlato medaljo Vino Slovenija na Pomurskem sejmu 2020 in nagrado Stanka Čurina za najvišje ocenjeno vino na ocenjevanju Vino Slovenija, prejeli so 95,67 točke.
Vrenje bo zelo počasno
Ob visokih sladkornih stopnjah vina posebne trgatve odlikujejo tudi višje kisline, pridelava takšnega vina pa traja veliko dlje, kot pridelava svežih, mirnih vin, in je hkrati zelo zahtevna. "Vrenje bo potekalo zelo počasi, ga bomo pa spodbudili že v petek, ko bomo ločili grobe droži od sladkega soka. Če je v nekaterih primerih več sladkorja prednost za normalno vrenje mošta, je sladkor teh visokih vrednosti lahko tudi težava. Čaka nas še veliko dela, da bomo iz tega soka pridelali vrhunsko vino. Prejšnje vino posebne trgatve iz leta 2015 smo stekleničili po petih letih," je dejal Kramer. Vino bodo negovali v kleti Univerzitetnega centra za vinogradništvo in vinarstvo Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede in bo na očeh tamkajšnjih študentk in študentov.