(FOTO) Pred gradnjo brvi v Mariboru potapljači arheologi v Dravi iščejo ostanke rimskega mostu

Jasmina Cehnar
23.02.2021 19:30
Pred začetkom gradnje nove brvi med Lentom in Taborom potapljači arheološko kartirajo Dravo. Na območju srednjeveškega mostu iščejo sledi, ki bi pričale o še starejših strukturah.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ker je Drava mrzla, se raziskovalci pogosto menjujejo. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Ob Dravi smo kar vajeni potapljačev, ki od časa do časa čistijo rečno dno ali iščejo pogrešano osebo, a ne zgodi se ravno vsak dan, da njeno dno raziskujejo potapljači arheologi. Prav to se ta teden dogaja na območju med Glavnim mostom in nekdanjim mariborskim srednjeveškim mostom na zahodni strani Glavnega mostu, o katerem danes pričajo z vodo zaliti markantni kamniti loki in pomol, ki obiskovalcem služi le še za lažje hranjenje labodov. Ekipa potapljačev arheologov skozi skafander napenja oči za morebitnimi starodavnimi najdbami, ker bo mariborska občina kmalu začela graditi famozno brv med Lentom in Taborom, tovrstno raziskovanje pa je obvezni del pred začetkom gradnje.

S podvodnim detektorjem kovin po žeblje, kovance ...

Rene Masaryk
Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek

​Potapljači privezani na vrv

Močan tok pomeni poseben izziv tudi pri samem delu in terja varnostne ukrepe. Potapljač se s čolna, ki mu pravijo baza ali raziskovalna ploščad, v vodo spusti tako, da je privezan na vrv, nanj tudi ves čas pazi "buddy", reševalni potapljač, in ga po komunikatorju usmerja. Štirje potapljači delajo izmenično, saj je lahko posameznik v njej zaradi hladne vode - Drava ima trenutno le štiri stopinje Celzija - le pol ure. Je pa sedemčlanska ekipa včeraj opravila šele prve potope in se seznanjala s stanjem. Ugotovili so, da je globina Drave v osredjem delu kar osem metrov. "Obrežni del je nekoliko zamuljen, nato se dno zravna in je sestava zbit, čvrst prod, tako da se ne da kaj veliko kopati ali zabijati klinov. Nam je pa delo olajšano, ker je vidljivost dobra in dno relativno čisto. Če je kaj najdb, se bodo dobro videle. Za zdaj ni bilo videti nič," je analiziral potapljač Aleš Tiran. "Potapljač preiskuje v določenem koridorju in vijuga po rečnem dnu, ga pregleduje in hkrati kartira. S seboj ima tablico, da lahko skicira, označi najdbe," je še podvodno dogajanje podrobneje pojasnil Masaryk, ki računa, da bodo delo končali v četrtek, nato pa bodo pri gradbenih delih izvajali nadzor. Ker bo nova brv, ki bo potekala v liniji od sredine vrb žalujk do parkirišča pri restavraciji Orient, zahtevala le dva pilota, je nevarnost, da bi se morebitne zgodovinske strukture poškodovale, minimalna, ocenjuje sogovornik.

​Novi trg na Taborskem nabrežju

Projekt je trenutno v drugi fazi izbire gradbenega izvajalca. Ni pa še za ta gradbeni podvig dokončno zagotovljeno sofinanciranje. Kot je znano, občina računa, da bo do 80 odstotkov 4,5 milijona evrov vrednega projekta pridobila iz mehanizma CTN. "MOM odločitev o sofinanciranju pričakuje v kratkem. Po prejetem sklepu o višini sofinancerskih sredstev in zaključenem postopku izbire izvajalca se dela začnejo predvidoma spomladi," sporočajo pristojni. Predviden zaključek del pa je postavljen v leto 2022.

Ekipa potapljačev arheologov napenja oči za morebitnimi starodavnimi najdbami. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek

Brv je projektiral španski arhitekturni biro Burgos & Garrido Arquitectos iz Madrida, ki je bil leta 2010 izbran na javnem mednarodnem arhitekturnem natečaju. Prejšnje vodstvo občine je načrte, ker je ocenilo, da je brv kljub sofinanciranju za mestno blagajno predraga, pospravilo v predal, Arsenovičev kabinet pa jih je znova obudil. "Z novo brvjo predvidevamo številne ugodnosti. Skrajšale se bodo povezovalne poti v mestu, Stari most pa bo razbremenjen pešcev in kolesarjev, ki se bodo preusmerili na novo brv. Z novim trgom na Taborskem nabrežju bo ta del mesta tudi oživel," pojasnjujejo na občini. Z novim trgom mislijo na ureditev celotnega parkirišča in gostinskega vrta restavracije Orient. Bo pa nova konstrukcija za večja plovila dodatno omejila plovnost po reki. Dravska vila bo sicer teoretično še lahko plula pod novo brvjo, ker bo višina med njo in reko Dravo enaka, kot je pri Studenški brvi.

Takšna bo nova brv čez Dravo. Foto: Arhiv MOM
Arhiv MOM
tAK
Arhiv MOM
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta