Kdor je danes med 14. in 18. uro želel naročiti dostavo hrane preko platforme Wolt, je morda moral na svoje naročilo čakati dlje kot običajno. Nekateri mariborski dostavljavci - skupno jih je od 120 do 150 - so se namreč zbrali na protestu na Trgu Leona Štuklja, da bi predvsem vodstvo podjetja opozorili na slabe delovne razmere. "Zahtevamo predvsem dvoje: da se izboljša plačilo dostave in da se zaposluje manj novih dostavljavcev, ker tem na začetku dajo več dela, da bi jih bolj navdušili," je povedal Jure Klemenčič, eden od soorganizatorjev protesta. "Zaradi večjega števila novih dostavljavcev se zmanjša število dostav za posameznika, s tem pa se zniža plačilo. Želimo, da se delo enakomerno razporedi. Tretja zahteva pa je, da se z vodstvom na sestanku dogovorimo za nove pogoje," še dodaja Klemenčič.
Dostavljavci, kot je znano, sicer s podjetjem Wolt sodelujejo kot pogodbeni partnerji preko lastnih s.p.-jev ali študentskih napotnic. Za prevozna sredstva so odgovorni sami, dostave pa jim samodejno dodeljuje aplikacija. "V okolico mesta dostavljajo tisti z avtomobilom, po mestu dostavljamo mi s kolesi, skuterji, mopedi," pojasni sogovornik. Plačilo je v največji meri odvisno od razdalje, povprečno je od 3,10 do 3,20 evra, višji znesek je zaradi večje kilometrine. V zadnjem času Klemenčič opaža, da so nekatere dostave plačane zgolj 2 evra ali celo 1,97 evra bruto. Poleg tega ocenjuje, da so se od lani, ko je bila ukinjena platforma Glovo, plačila dostavljavcem pri Woltu znižala za približno 30 odstotkov.
Jure Klemenčič še pravi, da so se z vodstvom že pogovarjali, a ni bilo sprememb. O današnjem protestu ga niso obvestili: "Za zdaj jih želimo samo opozoriti, da se nekaj dogaja, in začeti dialog z njimi. Če ne bo odziva, bomo dejavnosti stopnjevali." Je pa vodstvo včeraj, ko je izvedelo za željo po sestanku, povišalo odstotek plačila za dostavo, še dodaja sogovornik.
Drugi soorganizator protesta, Ervin Tutić, dela kot dostavljavec preko popoldanskega s.p.-ja tretje leto. Za organizacijo protesta se je odločil, "ker Wolt že nekaj več kot leto dni niža cene dostave. Če smo prej za 80 evrov delali šest ali sedem ur, zdaj za enak znesek delamo deset ur," razloži. "Vsi vemo, da se zaradi inflacije vse draži, Wolt pa niža plačilo. Vse postavke, ki so prej bile argumentirane, torej cena dostave, plačilo na kilometer, so zdaj združene v eno. Želijo, da jim verjamemo na besedo, da so zajeti vsi dodatki, ampak niso," zatrjuje sogovornik. Prepričan je tudi, da delovna sila iz tretjih držav postavlja dumpinške cene za svoje delo. "Nič nimamo proti njim, tudi oni morajo preživljati sebe in družine, ampak Wolt ima monopol nad dostavo hrane preko aplikacije v Sloveniji in to pridno izkorišča. Niža plačilo dostavljavcem, viša ceno dostave strankam in stiska restavracije," meni Ervin.
Iz Wolta so na naša novinarska vprašanja odgovorili, da jih dostavni partnerji z današnjim protestom niso seznanili, prav tako da jim niso poslali svojih zahtev. "S svojimi dostavnimi partnerji smo sicer ves čas v neposrednem dialogu ter poslušamo njihove potrebe in predloge. Odločitev nekaterih dostavljavcev za protest spoštujemo in upamo, da bomo v prihodnosti nadaljevali neposredne dialoge in si tako še naprej prizadevali, da bo njihovo zadovoljstvo z delom visoko," so še zapisali.