Dogovorjena obračunska moč je eden osrednjih elementov reforme obračuna omrežnine. Je namreč podlaga za obračun omrežnine za moč, ki po novem sistemu predstavlja približno dve tretjini celotnega zneska za omrežnino. Kot je znano, so odjemalcem električne energije dogovorjeno obračunsko moč za posamezne časovne bloke določili elektrooperaterji na podlagi preteklega odjema, in sicer naj bi jo za posamezni časovni blok določili glede na uporabo omrežja v zadnji visoki sezoni kot povprečje treh konic posameznega časovnega bloka. V dveletnem prehodnem obdobju tako odjemalcem presežki dogovorjene obračunske moči ne bi bili zaračunani, razen če bi sam spremenil obračunsko moč pred pretekom prehodnega obdobja. Marsikateri odjemalec elektrike je bil tako presenečen, ko je na računu za november opazil drugačno dogovorjeno obračunsko moč kot na računu za oktober, čeprav sam ni zahteval spremembe obračunske moči. Zakaj je prišlo do tega?
Bodo zaradi spremembe podvrženi plačilu penalov?
Na Agenciji za energijo pojasnjujejo, da je do tega lahko prišlo pri odjemalcih, pri katerih je v obdobju približno zadnjega leta in pol prišlo do pomembne spremembe na merilnem mestu, zaradi katere je bila potrebna izdaja novega soglasja za priključitev - ali v primerih, če gre za nove uporabnike, ali ni bilo mogoče določiti dogovorjene moči na osnovi preteklega odjema v zimski sezoni pred določitvijo dogovorjene moči, četudi imajo odjemalci nameščene najsodobnejše merilne naprave, ki omogočajo zajem merilnih podatkov. "Metodologija za takšne odjemalce določa, da se jim dogovorjena obračunska moč določa kot največja dosežena moč v posameznem časovnem bloku v obdobju obračunskega meseca. Zato imajo ti odjemalci na računu vsak mesec nekoliko drugačen podatek o obračunani moči. Takšen način obračunavanja bo za njih v veljavi tako dolgo, da bodo na voljo merilni podatki o odjemu za celotno zimsko sezono in bo mogoče določiti dogovorjeno moč," pravijo na agenciji. Pri tem je tudi določeno, kdo se v tem smislu obravnava kot novi uporabnik (glej okvir). Zaradi navedenega se nekateri odjemalci sprašujejo, ali bodo zaradi spremembe obračunske moči, ki je niso sami zahtevali, podvrženi plačilu morebitnih penalov? Odgovor je ne, saj je obračunska moč v teh primerih določena kot dejanska dosežena moč in ni presežne moči, ki bi bila lahko zaračunana.
Meritve niso delale
Obračunsko moč so tako spremenili tudi odjemalki iz Maribora, ki ji električno energijo dobavlja Gen-I, na zadnjih treh računih pa je imela vselej drugače določeno obračunsko moč za vse časovne bloke. Zaradi tega se je obrnila na dobavitelja, v družbi pa so ji odgovorili, da za njeno merilno mesto v referenčnem obdobju, med novembrom 2022 in februarjem 2023, ni delovalo daljinsko odčitavanje oziroma 15-minutne meritve. "To pomeni, da distribucijski operater zaradi pomanjkljivih podatkov izračuna dogovorjene obračunske moči ni mogel izvesti. Zato se vam bo v obdobju od 1. oktobra 2024 do 31. decembra 2025 kot dogovorjena obračunska moč upoštevala dosežena moč posameznega časovnega bloka. Dosežena moč je dejanska moč, ki jo vaša naprava ali sistem porabi v določenem časovnem obdobju. Izmerjena moč se lahko spreminja glede na obremenitev in uporabo naprav," so v odgovoru zapisali pri Gen-I. Pri tem so še navedli, da v kolikor bodo meritve omogočene med novembrom 2024 in februarjem 2025, bo v letu 2025 obveščena o dogovorjena o obračunskih močeh za leto 2026. Odjemalka lahko sicer 15-minutne meritve brez težav spremlja na portalu mojelektro.si, pri čemer ji ta ne sporoča nobenih posebnosti.
Dobivajo številna vprašanja uporabnikov
Podatke za obračun omrežnine dobaviteljem elektrike pripravljajo elektrodistribucijska podjetja. V Elektro Maribor pojasnjujejo, da so spremembe dogovorjenih moči definirane v aktu o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje, ki ga je sprejela Agencija za energijo. Pri tem navajajo, da se sprememba dogovorjene moči v skladu z aktom lahko zgodi v pričetku koledarskega leta, kadar merilno mesto pridobi status novega uporabnika ali se na merilnem mestu zaključi status novega uporabnika - ter seveda takrat, kadar uporabnik dogovorjeno moč spremeni sam. "Tudi na nas se zaradi kompleksnosti novega tarifnega sistema, predvsem od oktobra, z vprašanji obrača mnogo uporabnikov, tako gospodinjstva kot industrija. V primerih vprašanj jim tako pojasnimo nov obračun: 15-minutne vrednosti, časovne bloke, višjo in nižjo sezono ter pripadajoče cenike. Uporabnike seznanimo tudi z možnostjo in prednostmi uporabe portala mojelektro.si." V Elektro Maribor tako predlagajo, da se uporabniki obrnejo neposredno na njih, pri čemer bodo preverili konkretne primere.
Novi uporabniki, ki se jim dogovorjena obračunska moč v prvem letu obračuna kot največja dosežena moč:
- Uporabniki, ki se prvič priključujejo na omrežje,
- nov plačnik na obstoječem merilnem mestu,
- porabnik, ki nima 15-minutnih meritev za zadnje obdobje visoke sezone oziroma ima manj kot 70 odstotkov ustreznih obračunskih meritev v časovnem bloku 1 za obdobje zadnje višje sezone,
- uporabnik, ki prehaja na individualno samooskrbo ali skupnostno samooskrbo,
- uporabnik, ki je ponovno priključen, če je bilo merilno mesto odklopljeno več kot 30 dni.
Elektro Maribor za korekcijo reforme omrežnine
Podjetja za distribucijo električne energije, združena v gospodarskem interesnem združenju distribucije električne energije (GIZ DEE), so z Elesom uspešno implementirala novi obračun omrežnine, še pravijo v Elektro Maribor: "Informacijska podpora, ki smo jo izvedli s pomočjo hčerinske družbe Informatika, je predstavljala enega večjih informacijskih projektov do zdaj, tako po obsegu kot kompleksnosti." Kljub temu v družbi menijo, da bi bilo smiselno nov način obračunavanja omrežnine delno korigirati: "Tudi skladno z našimi predlogi, ki smo jih podali že v času javne obravnave nove metodologije. Predvsem smo mnenja, da je metodologija, zasnovana na dogovorjeni moči in penalizaciji, za odjemalce težko razumljiva, zato dolgoročno predlagamo obračunavanje po izmerjeni moči ter nagrajevanje odjemalcev ob povečevanju energetske učinkovitosti. Prav tako je potrebna korekcija cen v nekaterih časovnih blokih, saj so razlike v ceni med bloki težko utemeljive. V tem kontekstu tudi podpiramo predloge sprememb, ki jih je predlagala družba Eles." Kot smo že poročali, je Eles predlagal ukinitev višje in nižje sezone ter uvedbo treh časovnih blokov na letni ravni namesto petih, ob dela prostih dnevih pa bi bila v veljavi samo dva časovna bloka.
Eles: Prehod na star sistem v kratkem času ni mogoč
V Elesu so se odzvali na trditve direktorice Gospodarske zbornice Slovenije Vesne Nahtigal, da je vrnitev na star sistem obračuna omrežnine mogoč v nekaj dneh. Kot so zapisali, je izjava zavajajoča in neresnična ter vnaša dodatno zmedo. "Direktor družbe Eles in predsedniki uprav vseh petih elektrodistribucijskih družb znova poudarjamo, da je prehod na stari sistem po optimistični oceni mogoč najhitreje v šestih mesecih in da smo se zgolj s testiranjem, pripravami in implementacijo novega sistema ukvarjali več kot leto dni, saj smo le z dolgotrajnimi pripravami lahko eliminirali možnost napak obračunov. Omrežninski sistem temelji na zelo kompleksni programski opremi, ki je čez noč preprosto ni mogoče prilagoditi in spremeniti." Na drugi strani je mogoče spremembo časovnih blokov in tarif uvesti takoj, je pred kratkim poudaril direktor Elesa Aleksander Mervar.