Mariborski študentje so danes že 19. leto zapored priredili krvodajalsko akcijo, tokrat pod sloganom Daruj več kot le kri. Daruj življenje. Izkušnje kažejo, da je prav terensko zbiranje krvi tisto, ki je mladim bližje. "Če pridemo bližje k njim, je odziv večji kot sicer. Ampak ko enkrat darujejo, običajno premagajo nek začetni strah in potem se večkrat vrnejo," pravi zdravnica iz Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor Biserka Dvoršič.
Tudi Nomi Hrast, prorektorica za študentska vprašanja na mariborski univerzi, pravi, da je velik delež tistih, ki se prvič opogumijo darovati, prav na terenu, številni pa se na krvodajalske akcije vračajo. Študentje krvodajalsko akcijo organizirajo dvakrat letno - jeseni in spomladi. Običajno je višja udeležba na spomladanski akciji, ko sta obe terenski, medtem ko jeseni en dan akcija poteka v UKC, v prostorih Centra za transfuzijsko medicino - to bo potekalo jutri, v torek.
Da je za akcijo izvedel šele, ko je prišel v avlo Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI), je povedal študent Jernej Štern. Akcije se je udeležil že lani, in ker je imel dve uri pavze med kolokvijem in predavanji, se je odločil, da bo tako mimogrede znova daroval kri. "To me nič ne stane. Kri se sama regenerira, lahko pa s svojo krvjo pomagam drugim. Zakaj ne bi," je dejal.
Do 12. ure so na akciji danes zabeležili že 70 krvodajalcev. Kot je znano, tedensko mariborski center zbere okoli 350 enot krvi. O zalogah krvi je Biserka Dvoršič sicer povedala, da so "dinamična stvar, ki se lahko hitro obrne. Ne morem reči, da nismo zadovoljni, smo pa večjih akcij, kot je tale, izjemno veseli."
Študente je pohvalil tudi Metod Dolinšek, sekretar mariborskega Rdečega križa, ki skrbi za organizacijo krvodajalstva v Sloveniji. "Študentje se že 19 let zavedajo, kako pomembno je, da pomagajo vsem nam. To nam tudi daje upanje, da bo sistem prostovoljnega anonimnega zbiranja krvi, ki jo potrebujemo, živel še naprej," je dejal Dolinšek in spomnil tudi na izzive, povezane predvsem s "populacijskimi spremembami - vedno več ljudi je starejših, ki ne morejo darovati krvi, in vedno manj je mlajših, ki kri lahko darujejo. Te številke se že zelo poznajo."
Iz UKC so še sporočili, da študente in vse druge, ki bi želeli darovati kri, prosijo, naj svoj prihod na krvodajalsko akcijo potrdijo in se dogovorijo o uri prihoda na telefonskih številkah Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor: 041 479 242 ali 041 320 796, vsak delovni dan od 7. do 15. ure (v torek do 17. ure).