Iz zgodovine: Po preletu Maribora s cepelinom na severni tečaj

Pred tedni je nad Mariborom in tudi nad drugimi kraji v Sloveniji letel cepelin. Leta 1931 je prav tako v juliju letel čez naše mesto in bil senzacija.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zeppelin julija 1931 nad Sodnim stolpom in nekdanjimi Benetkami.
UKM, Zbirka drobnih tiskov

Napovedi, da bo skoraj 237 metrov dolga zračna ladja LZ 127 Graf Zeppelin, poimenovana po nemškem izumitelju zrakoplovov, grofu Ferdinandu Adolfu Augustu Heinrichu von Zeppelinu, leta 1931 letela nad Avstrijo, so se pojavljale že dlje časa, in ko so vesti, da bo ob tem prečkala državno mejo in dosegla še del slovenskih krajev na severu ter tudi Maribor, prispele do Mariborčanov, so se ti množično podali na bližnje Pohorje in druge hribe, celo na Koroško na Peco in Uršljo goro, da bi ga bolje videli.

Edinstvenemu dogodku so tako lahko bili priča 12. julija 1931. Takrat največje tovrstno zračno plovilo na svetu – njegov premer je znašal 30,5 metra – je bilo napolnjeno z okoli 100.000 kubičnimi metri vodika. Pet motorjev z notranjim zgorevanjem, vsak s skoraj 570 konjskimi močmi (419 kW), je omogočalo, da je zrakoplov dosegel najvišjo hitrost skoraj 130 kilometrov na uro, medtem ko je bila potovalna hitrost okrog 115 kilometrov na uro.

Plovilo LZ 127 Graf Zeppelin je iz Friedrichshafna prvič poletelo jeseni 1928. Skonstruirali so ga pod vodstvom inženirja Huga Eckenerja v tamkajšnjem podjetju Luftschiffbau Zeppelin, ki ga je leta 1908 ustanovil grof Ferdinand von Zeppelin. Na krov je lahko sprejelo do 50 članov posadke in največ 25 potnikov. Za slednje so bili na voljo večnamenska 5 x 6 metrov velika dvorana in jedilnica, kabine za po dva potnika, sanitarije in kuhinja. Kajenje na krovu ni bilo dovoljeno, prav tako zrakoplov ni bil ogrevan, zaradi česar je bilo treba zagotoviti dodatne volnene in puhaste odeje.

Jedilnica na krovu cepelina. Iz albuma Zeppelin Weltfahrten.
UKM, Zbirka drobnih tiskov

Graf zeppelin je prvi omogočal komercialne čezatlantske polete. Potniki so lahko z njim v ZDA prvič potovali med 11. in 15. oktobrom 1928, in sicer na relaciji Friedrichshafen–Lakehurst. Več kot 111-urni let se je izkazal za precej turbulentnega. Slabo vreme je povzročilo, da se je nos plovila nagnil, zaradi česar so se prevračali stoli, mize in drugi predmeti, poleg tega se je strgal dobršen del platna, ki je prekrivalo stransko krmilo, a je osebju to med poletom uspelo popraviti. Poleti 1929 je zrakoplov Graf Zeppelin uspešno zaključil potovanje okoli sveta, le slaba dva tedna po preletu Maribora pa se je podal na znanstveni polet na severni tečaj, ki pa ga je moral predčasno prekiniti.

Po 590 poletih, s katerimi je opravil skoraj 1,7 milijona kilometrov, je bil leta 1937, po nesreči zrakoplova Hindenburg pri pristajanju v Lakehurstu, v kateri je umrlo 35 potnikov, umaknjen iz prometa.

Več o cepelinovem preletu Maribora najdete v digitalni zbirki Zeppelin nad Mariborom 12. julija 1931, ki jo je za portal Kamra prispevala Univerzitetna knjižnica Maribor.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta