Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ni poiskalo rešitve, ki bi Zavodu Muzej norosti omogočila, da še naprej ostane in deluje v gradu Cmurek na Tratah v Občini Šentilj, kjer s svojimi projekti opozarja na številne pomembne teme, ki so povezane z duševnim zdravjem, škodljivostjo zapiranja ljudi v ustanove in nujo po oskrbi v skupnosti. Ministrstvo je namreč prikimalo razlogom, zaradi katerih je upravitelj, to je Socialnovarstveni zavod (SVZ) Hrastovec, januarja letos muzeju odpovedal soglasje za uporabo gradu in mu postavil 30-dnevni izselitveni rok. Po zadnjih potresih na Hrvaškem objekt namreč več naj ne bi bil varen za uporabo, upravitelj pa je muzeju očital tudi nedovoljen poseg - porušitev zidu in vgradnjo vrat. Ministrstvo je kot edino pot za grad Cmurek izpostavilo njegovo prodajo. To je že dlje časa tudi cilj SVZ Hrastovec, ki ima z vzdrževanjem gradu le velike stroške.
"Ogrožajo obstoj lokalne iniciative in delovnih mest"
"Nad odgovorom smo izjemno presenečeni. Najprej, ker se v pomembnem delu razlikuje od izjave za medije, v kateri ministrstvo priznava družbeni pomen in vlogo Muzeja norosti ter navaja, da bodo iskali rešitve, ki so v interesu vseh deležnikov. Potem pa zato, ker v dopisu ponavlja nestrokovne domneve SVZ Hrastovec, s katerimi ogrožajo obstoj lokalne iniciative, delovna mesta in kulturni spomenik," so se odzvali v Muzeju norosti, kjer, so razočarani, da z ministrstvom, kljub nasprotnim obljubam, sploh ni prišlo do sestanka.
Kot smo že poročali, v Muzeju norosti pravijo, da so razlogi za odpoved soglasja za uporabo gradu za lase privlečeni. Razpoke, ki naj bi nastale ob potresu na Hrvaškem, so po njihovih besedah tam že od leta 2019, vrata, ki so jih vgradili, pa so vrata, ki so tam že od 16. stoletja, brez soglasja zavoda za varstvo kulturne dediščine pa da jih je v preteklosti zazidal ravno zavod Hrastovec. Posebej razočarani so še, navajajo, ker se ministrstvo za delo z vztrajanjem pri odprodaji gradu odpoveduje možnosti, za katero si s spremembo zakonodaje prizadeva tudi ministrstvo za kulturo. To je, da najemniki kulturne dediščine državi več ne bi rabili plačati nadomestila za stavbno pravico, pač pa bi se ta znesek kompenziral z najemnikovimi vložki v objekt. Pod takimi pogoji bi se namreč tudi interesent, ki ga ima Muzej norosti in podpira njihov program, odločil za najem gradu, pojasnjuje Darja Farasin, predsednica sveta zavoda Muzeja norosti.
ZVKD si bo grad ogledal danes
Kakorkoli že, zadnji razvoj dogodkov pomeni, da se mora Muzej norosti izseliti do četrtka. "Uporabili bomo vsa pravna sredstva, da zaščitimo svoje interese, ker menimo, da razlogi, ki so jih navedli, nimajo podlag," Farasinova pravi, da ne gredo nikamor. Ker menijo, da so ocene zavoda Hrastovec neverodostojne, bodo najprej počakali na oceno pristojnih strokovnjakov, usposobljenih za presojo statike in kulturnega spomenika. Po njenih besedah bo mariborski zavod za varstvo kulturne dediščine ogled gradu Cmurek opravil ravno danes.