Najstarejše še delujoče kulturno društvo v Mariboru slavi 120 let

Anita Kirbiš Anita Kirbiš
05.03.2023 03:00

Zgodovina Kulturnega društva France Marolt Malečnik sega v leto 1903. Na slavnostnem občnem zboru nekaj dni nazaj so naziv člastni član podelili Ignacu Harbu, ki bo letos dopolnil sto let in še zbira arhivsko gradivo

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ignac Harb - Nace in Teodor Zorko
Anita Kirbiš

V Malečniku je bil minuli vikend jubilejni, 120. občni zbor KD France Marolt, ki je bilo ustanovljeno 22. novembra 1903 z imenom Gospodarsko in izobraževalno društvo Skala Sv. Peter niže Maribora. "Ponosni smo na dediščino, hvaležni za vse opravljeno delo naših dedov in babic," je v govoru, v katerem je prečesal zgodovino društva, dejal predsednik Teodor Zorko. Nagovore so imeli tudi gostje. Župnijski upravitelj župnije sv. Peter pri Mariboru - Malečnik dr. Sebastijan Valentan je spregovoril o zgodovini interesnega združevanja in samoorganiziranja v društva, ki so izšla iz čitalnic. K duhovnem in kulturnem življenju Malečnika je dal velik doprinos župnik Marko Glaser, njegovi nasledniki so nadaljevali in leta 1903 ustanovili društvo. Župnik Martin Jurkovič ga je ustanovil, predsedoval mu je župnik Matej Štrakl. "Naj bo KD France Marolt Malečnik tudi v prihodnje pomemben promotor in varuh kulture, naj dočaka še veliko jubilejev, na katere bomo ponosni," je še dodal Valentan.

V kulturnem programu je nastopil tudi Moški pevski zbor KD Malečnik
Anita Kirbiš

Posebna čast je bila izkazana Ignacu Harbu - Nacetu, ki je prejel naziv častni član. Letos bo dopolnil sto let in v kraju je aktiven od mladosti. Bil je predsednik več društev, najdaljši staž ima v kulturi, kjer je bil dolga leta predsednik in tajnik. Zaslužen je, da se je ohranilo toliko arhivskega gradiva. Še danes vsak dan dela zapiske in zgodbe stresa iz rokava. "Izjemno sem počaščen. Imam pa srčno željo, da se križ v spomin pobitim žrtvam na Berlu še za časa mojega življenja vrne nazaj," je dejal. Občni zbor so pospremili s kulturnim programom z izvajalci: Moški pevski zbor KD Malečnik, Ženski pevski zbor DU Malečnik, Trio Vrejži pa bejži, Jože Protner z Menartovim recitalom Za ljubi kruhek. V gosteh pa so bili ljudski Frančekovi godci iz Ruš. V počastitev jubileja bodo izdali zbornik, junija pripravili razstavo v Glaserjevem salon, osrednja slovesnost bo oktobra.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta