Po ogledu prostorov ter vseh psov in mačk, ki čakajo na nove skrbnike, je predsednica državnega zbora ocenila, da je za živali tam dobro poskrbljeno. Skrbi pa dejstvo, da je zapuščenih živali zmeraj več in da so kapacitete zavetišč po Sloveniji, ne le v mariborskem, zapolnjene. "Želimo si skrbnih in odgovornih skrbnikov živali. Ne želimo več gledati trpinčenja živali. Zahvaljujem se direktorju Snage in vodji zavetišča, da so mi omogočili današnji obisk ter za vso skrb, delo, ki ga opravljajo. Mi pa se bomo trudili, da bomo omogočili pogoje, tako prostorske, kadrovske in finančne, za delo z živalmi, ki bo v največjo dobrobit žival," je dodala Urška Klakočar Zupančič.
"Pozivam vse, ki se odločate, da bi doma imeli žival, da se odpravite ponjo v zavetišče. Bodisi v mariborsko, če ste iz Maribora oziroma okolice, bodisi v katero drugo. S tem ko boste prevzeli odgovornost za življenje in zdravje te živali, vam bo prinesla tudi ogromno ljubezni, imela vas bo brezpogojno rada. To potrebujemo ljudje, živali pa potrebujejo nas," je še pozvala. Tudi ona je z današnjega obiska odšla z muckom, ki ga je izbrala skupaj s sinovoma. "Sem posvojiteljica živali. In to starejših živali, s katerimi je pravzaprav manj skrbi, obenem pa vračajo neizmerno ljubezen, s čimer se ves trud večkratno poplača," je dodala. Doma sicer imajo že psa, zato upa, da se bosta z muckom dobro ujela.
Vabijo sprehajalce psov
"Vabljeni vsi, ki bi želeli sprehajati pse, da se oglasite v naši sprejemni pisarni. Osrbniki bodo pojasnili vse, kar morajo vedeti o psih," je povedala vodja zavetišča Katja Ferlič. Z začetkom leta so v zavetišču za živali tudi spremenili ure, ko je mogoče sprehajati pse. In sicer med tednom od 7. do 13. ure, čez vikend in praznikih pa med 10. in 14. uro. Prej so ob praznikih zaposleni sami sprehajali pse, sedaj to zaradi števila živali ne zmorejo več. Tačas ne potrebujejo kakšnih posebnih donacij, ker so se ljudje že v predprazničnem času na veliko odzvali in napolnili skladišče. "Prihaja pa sezona mačjih mladičev, zato mleko za mladiče v prahu, pesek za mačja stranišča, hipoalergeno prehrano za pse, tega ne bomo nikoli zavrnili," dodaja Ferličeva.
Direktor Snage Franc Dover je dejal, da je poslanstvo podjetja spreminjanje sveta na bolje, kar vključuje tudi odgovorno skrb za živali. Pri tem se je zahvalil sodelavcem, ki to opravljajo. Vodja zavetišča Katja Ferlič pa je opozorila, da si vedno več ljudi želi živali, hkrati pa so s tem tudi zavetišča vedno bolj polna, zaradi česar jih je po Sloveniji premalo. "Vedno več je tudi v našem zavetišču živali, ki jih ljudje nabavijo in potem oddajo. Zato premislite, kaj pomeni skrb za žival, preden se odločite zanjo. Od 40 prostih mest jih je tačas zasedenih 38, zato se Ferličeva sprašuje, kako bodo letos zmogli obvladovati prihode živali. "Večina psov je starejših, ki nikogar ne zanimajo. Tudi na družbenih omrežjih je poplava psov, ki so na voljo za posvojitev, nekatere tudi rešijo iz tujine, toda težava potem nastane tukaj, pri nas."
Da je skrb za živali visoko na agendi njenega angažmaja, je izpostavila še predsednica državnega zbora. 16. januarja bo tako v državnem zboru konferenca o varstvu in zaščiti živali, na kateri bodo govorili o odgovornem skrbništvu živali, o rejnih živalih in ustrezni skrbi zanje. "Te živali so večinoma namenjene za zakol. Toda naj imajo pred tem kvalitetno življenje, da nas ne bo bolelo, kakor nas je ob nekaterih nedavnih posnetkih."
"Slovenija potrebuje tudi zavetišča za male živali, za rejne živali, tudi že za eksotične živali, ki jih ljudje nabavijo in nato odvržejo. Ob tem pa je treba zagotoviti učinkovit nadzor in preganjanje trpinčenja žvali. V Sloveniji na sploh potrebujemo okolje, kjer se bodo živali počutile varno," o vsem tem bomo govorili tudi na konferenci, je še navedla Klakočar Zupančičeva.