Šestošolci v Staršah zasadili krokuse v spomin na otroške žrtve holokavsta

Damijan Toplak Damijan Toplak
05.11.2022 03:26

Ob začetku vseslovenskega projekta Krokus, s katerim se spominjajo med vojno ubitih judovskih otrok, so na Osnovni šoli Starše pripravil tudi posebno slovesnost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Otroci šestih razredov OŠ Starše so z gosti tudi letos zasadili čebulice krokusov, ki bodo opominjali na v drugi svetovni vojni umrle judovske otroke.
Domen Kodrič

Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, koordinator projekta Krokus v Sloveniji, in OŠ Starše sta preteklo sredo v šolski športni dvorani pripravila slovesno prireditev ob začetku vseslovenskega projekta Krokus 2022/23. Prireditve so se udeležili Blanka Jamnišek, namestnica vodje stalne slovenske delegacije pri Mednarodni zvezi za spomin na holokavst IHRA, ki je bila v šolskem letu 2018/19 pobudnica začetka projekta Krokus v Sloveniji, Tone Vrhovnik Straka z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, Vojko Kunaver, koordinator predmetne skupine za zgodovino in področne skupine za družboslovje, umetnost in humanistiko Zavoda RS za šolstvo, Boris Hajdinjak, direktor Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, starški župan Stanislav Greifoner, Franc Kekec, ravnatelj OŠ Starše, strokovni delavci in učenci OŠ Starše ter drugi gostje. Častni pokrovitelj dogodka in projekta Krokus v Sloveniji je slovenski predsednik Borut Pahor, ki pa se dogodka žal ni mogel udeležiti.

Krokusi v spomin na žrtve

Kulturni program so izvedli in povezovali učenci šole pod mentorstvom Leonide Babič in Tanje Šimek. Po koncu prireditve so gostje z učenci 6. razreda, ki so vključeni v projekt, na šolskem vrtu posadili čebulice krokusov v spomin na otroke žrtve holokavsta. Pomembno je, da tega grozljivega obdobja evropske zgodovine nikoli ne pozabimo.

Utrinek iz krajšega kulturnega programa
Domen Kodrič

Zgodovina človeštva je prepolna zločinov, ki so jih zaradi koristoljubja, prevzetnosti ali neumnosti načrtovali, organizirali in zagrešili ljudje. Med največjimi zločini te vrste, ki jih poznamo tudi pod imenom zločini proti človeštvu, je poskus uničenja judovskega naroda. Zločin, ki se je pred približno osmimi desetletji v človeško zgodovino vpisal pod imenom holokavst. Holokavst označuje sistematično morjenje Judov, pa tudi Slovanov, Romov ter duševno in telesno prizadetih, ki ga je izvajala nacistična Nemčija med drugo svetovno vojno, sporočajo iz OŠ Starše.

Lani sodelovalo 84 šol

V šolskem letu 2018/19 so se učenci OŠ Starše prvič vključili v mednarodni projekt Krokus, ki ga organizira HETI, irska nevladna organizacija za izobraževanje o holokavstu. V projekt sajenja čebulic rumenih krokusov v spomin na milijon in pol otrok, ki so bili žrtve holokavsta, so vsako leto vključeni učenci predmetne stopnje, ki jeseni na šolskem vrtu zasadijo čebulice. Rumeni cvetovi, ki spominjajo na rumene Davidove zvezde, ki so jih morali Judje nositi na svojih oblačilih v času nacizma, se razcvetijo spomladi in s cvetenjem vsako pomlad spominjajo na otroke žrtve holokavsta. V projektu Krokus je leta 2005 sodelovalo 6000 irskih učencev. Leta 2018 je bilo vanj vključenih že več kot 100 tisoč mladih iz Irske in desetih evropskih držav. V preteklem šolskem letu pa so v Sloveniji v projektu sodelovali učenci 84 osnovnih in srednjih šol.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta