Vsako leto privabi okoli 500 ljudi iz več držav, zdravnikom pa se pridružijo medicinske sestre. Letos je ena od vodilnih tem Ni vse epilepsija, kar se trese. "Ko majhen otrok zboli s krči, je to za starše zelo dramatično, na videz gre za življenje ogrožujoč dogodek in strah nas je, ker je lahko v ozadju res kaj hudega. Danes osvetljujemo napade, ki so podobni epilepsiji, a niso dolgoročno tako hudi," pove dr. Jernej Dolinšek, predsednik organizacijskega odbora srečanja. Na kongresu so obravnavali tudi problem tranzicijske medicine, torej, kako predati kronično bolnega adolescenta od pediatra v sistem "odraslega" zdravstva, in o odvisnosti pri mladih.
Seveda ni šlo brez aktualnega problema pomanjkanja zdravnikov, tudi pediatrov, ki jih je v naši regiji premalo. "Kot stroka se zelo trudimo, ampak če nam politika ne bo pomagala, se bomo ustavili. Pediatrov je premalo tako na primarnem kot na sekundarnem in terciarnem nivoju," pravi Dolinšek, ki upa na vzdržnejšo zdravstveno mrežo.
Ko zboli otrok, na neki način zboli še starš, pa pravi Monika Pevec, vodja zdravstvene nege klinike za pediatrijo: "Ko pediater staršu razlaga, kaj se z otrokom dogaja, velikokrat sliši samo z enim ušesom ali slabo razume, kar mu je zdravnik povedal. Tukaj nastopi medicinska sestra, ki razume otroka in starše."