Ob mednarodnem dnevu invalidov, 3. decembru, ki so ga Združeni narodi razglasili 1992. leta, da bi v družbi spodbudili boljše razumevanje problematike, povezane z invalidnostjo, pravicami invalidov in njihovim vključevanjem v družbo, je bila danes slavnostna seja Sveta invalidov Mestne občine Maribor.
10 tisoč invalidov živi v Mariboru
Letos pet novih pobud
Osveščajo, informirajo in si prizadevajo za izboljšanje enakih možnosti za invalide. Tudi letos so organizirali športne igre invalidov in kulturni večer invalidov, izvedli odmevno akcijo, s katero so javnost opozorili na pomen parkirnih mest za invalide in podali pet pobud: za ureditev dvigala v Narodnem domu, za oblikovanje projektne skupine za izgradnjo reprezentativnega balinarskega centra Angel Besednjak, za izris dodatnih parkirnih mest na Slomškovem trgu, pobudo k letnemu programu športa 2020 in pobudo za dopolnitev predloga Seznama telesnih okvar.
Sramota Maribora je, da nimamo urejenih sanitarij za invalide v mestu
Velik problem brezposelnost invalidov
V Mariboru živi okoli deset tisoč invalidov. Mnogi so še vedno odrinjeni na rob družbe, velik problem je brezposelnost invalidov, saj mnogi kljub 'invalidskim kvotam' iz leta leta ostajajo prijavljeni na zavodu za zaposlovanje. Na to so že opozorili ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in predlagali sprejem še dodatnih ukrepov (poleg tistih, ki so že na voljo v okviru ukrepov aktivne politike zaposlovanja), a na ministrstvu niso naleteli na posluh. "Ko je invalid vključen v zaposlitev - ali v običajno delovno okolje ali v invalidsko podjetje ali invalidsko društvo - si izboljša svoj socialni, ekonomski, društveni status in s tem s svojim delom doprinese tako k razvoju družbe kot tudi k osebnemu lastnemu razvoju," poudarja Kotnik in si želi, da bi na ministrstvu spremenili razmišljanje in spoznali, da je treba brezposelnim invalidom bolj kot sedaj stopiti naproti in jim pomagati do zaposlitve.