V UKC Maribor sicer ne želijo komentirati odločitve vlade o sproščanju zaščitnih ukrepov, so pa sporočili, da so za morebitni drugi val okužb, če bi do njega prišlo, dobro pripravljeni. "Za novi val v obsegu, kot je bil prvi - čeprav upamo, da ga sploh ne bo -, smo dobro pripravljeni in mislimo, da bi ga zmogli obvladati," je povedal Janez Lencl, vodja centra za odnose z javnostmi in marketing UKC Maribor.
Povedal je, da imajo zaščitne opreme dovolj, prav tako prostih postelj na intenzivni terapiji. Tudi v vrhu prvega vala epidemije v UKC Maribor niso imeli povsem zasedenih kapacitet, ampak so imeli še kar nekaj rezerve, je povedal sogovornik. Tudi zaščitna oprema ni več pereč problem. "Že ob prvem valu smo imeli na razpolago vrhunsko opremo, sploh v primerjavi z drugimi državami," je povedal Lencl.
Priložnost za streznitev
Epidemija je po oceni zdravstvenih strokovnjakov v Sloveniji razkrila številne slabosti zdravstvene oskrbe, kot so kadrovska podhranjenost domov za starejše in neurejenost področja paliativne oskrbe. Pozivajo, naj bodo zaradi epidemije razgaljenje težave priložnost za premislek in potrebne izboljšave v zdravstvenem sistemu. Predsednik Komisije RS za medicinsko etiko Božidar Voljč je sicer zavrnil, da bi bili starejši v Sloveniji zdravstveno diskriminirani, je pa diskriminacija po njegovi oceni prisotna predvsem zaradi kadrovske podhranjenosti domov za starejše. Za ljudi s kroničnimi boleznimi je namreč najbolj pomembno, da imajo stalnega zdravnika, ki pozna vse njegove težave. "V primeru številnih domov te možnosti stanovalci nimajo," je opozoril. Tudi po besedah državne koordinatorke skupine za paliativno oskrbo pri ministrstvu za zdravje Mateje Lopuh je epidemija opozorila na marsikaj in zelo streznila vpete v zdravstveni sistem. (sta)