Univerzitetni klinični center Maribor je poslovno leto 2018 zaključil z negativnim poslovnim izidom 2,7 milijona evrov, kar je boljši rezultat od planiranega. Načrtovali so namreč 4,7 milijona evrov izgube. Letošnji izid je tudi boljši od poslovnega izida v letu 2017, ko je bolnišnica pridelala štiri milijone izgube. Negativni rezultat poslovanja je v največjem delu še vedno posledica povečanih stroškov dela od decembra 2015, razlagajo v UKC. Negativni vpliv ima tudi oddelek za onkologijo, kjer enota za radioterapijo še ne deluje v polnem obsegu, zato prihodki še ne pokrivajo visokih stroškov delovanja. Izvajanje sanacijskih ukrepov je bilo v letu 2018 uspešno, še ocenjujejo v UKC Maribor.
Nekaj dobrih odločitev z možnostjo nadgradnje
"V letu 2018 je bilo v UKC Maribor kar nekaj dobrih odločitev, kar tudi kaže poslovno poročilo. Kljub temu da smo v izgubi, je ta polovična glede na planirano. Program, ki je bil zastavljen za leto 2018, je realiziran, ob sanacijskih ukrepih je uspelo pridobiti znatna dodatna finančna sredstva, kar je rezultiralo v tem, da je poslovni izid boljši," je na seji sveta zavoda ocenil predsednik Ljubo Germič.
"Če bomo nadaljevali v tem tempu, bomo naslednje leto v črnih številkah"
Operacijske mize, rentgen ...
Investicij je bilo v lanskem letu za pet milijonov evrov, pa pravi direktor UKC Vojko Flis, a se strinja: "Bilo bi jih še več, če ne bi bilo zapletov z javnim naročanjem, kjer gre za nekaj sistemskih težav, ki nam onemogočajo, da bi lahko delali učinkoviteje."
Stanovanja za poslovni prostor
UKC Maribor ima v lasti 41 praznih stanovanj, ki bolnišnici zdaj predstavljajo predvsem strošek. Zato so izvedli temeljit popis in ocenili stroške obnove teh stanovanj. Fond so hranili, ker želijo ta stanovanja zamenjati za poslovne prostore. Za prostore v Ljubljanski ulici 9, ki so v lasti DUTB, bi prodali sedem stanovanj v vrednosti 124 tisoč evrov. Ministrstvo za zdravje je temu modelu dalo pozitivno mnenje, člani sveta zavoda pa so predlog ostro skritizirali zaradi ocen vrednosti nepremičnin. Garsonjera, denimo, je ocenjena na 16 tisočakov, kar je po mnenju sveta zavoda prenizka cena. V UKC odgovarjajo, da je to uradna cenitev.