Da je stanje v UKC Maribor resno, so danes opozorili direktor UKC Maribor Vojko Flis in vodje oddelkov, ki so trenutno najbolj na udaru - urgence, covid oddelka ter covid intenzivne nege. Dogaja se tudi, da bolniki na vprašalnikih, ki jih izpolnijo pred vstopom v ustanovo, ne podajo natančnih podatkov, tak primer se je zgodil včeraj. Okuženega so nato obravnavali na oddelku z manj strogimi ukrepi, t. i belo cono, kar pomeni, da so morali zaposleni v karanteno. Poleg vsega se prepogosto dogaja, da bolniki gnev stresajo na zaposlene. Renata Mlakar, strokovna vodja zdravstvene nege Urgentnega centra, je ob kadrovski stiski, ki je tokrat večja kot ob prvem valu, saj normalno delujejo še drugi oddelki, opozorila še na odnos bolnikov do zdravstvenega osebja: "Ker prej niso bili deležni obravnave pri osebnem zdravniku, ki ga niso mogli priklicati po telefonu, se ta jeza stopnjuje pri nas. Včasih jeza eskalira v pravo nasilje, tudi grožnje medicinskim sestram na sprejemu. Predvsem na triažne medicinske sestre. Zato bi prosila vse bolnike za strpnost in raumevanje. Prosim tudi, da bolniki posredujejo resnične podatke o zdravstvenem stanju, saj je to edini način, da lahko zagotovimo varnost za vse bolnike."
Da kljub temu, da so kapacitet omejene, nikogar, ki potrebuje bolnišnično zdravljenje, ne zavrnejo, pa je dejala Nina Gorišek Miksić, predstojnica infekcijskega oddelka, kjer so na covid oddelku od 10. julija, ko so vnovič odprli oddelek, zdravili 75 bolnikov, starosti od 25 do 95 let. Povprečna starost je bila 68 let: "Od septembra se soočamo z velikim porastom bolnikov zaradi težjega poteka covid bolezni. Kapacitete so se že zapolnile, bolnike premeščamo v druge bolnišnice. Pred nami so tedni, ko se moramo resnično držati ukrepov, če želimo omogočiti normalno delovanje šolstva, zdravstva in drugih." Na ministrstvu vodijo evidenco prostih mest, v primeru, da bi se zapolnila vsa mesta v covid bolnišnicah, se aktivirajo nove. "Kmalu se bo aktivirala Murska sobota," je dejala Goriškova.
Obravnava bolnika s sumom traja trikrat dlje
Stanje je zaskrbljujoče tudi na urgenci oziroma predvsem na urgenci, ki je že v običajnih razmerah delala na robu zmogljivosti zaradi kadrovskega manka. Gregor Prosen, specialist urgentne medicine v UKC Maribor: "Obravnava bolnikov, pri katerih obstaja sum na okužbo, četudi na koncu ne bodo potrjeni, traja približno trikrat dlje kot obravnava drugih. Že prej je bila urgenca kronično kadrovsko podhranjena, sedaj poka po šivih. Od prejšnjega tedna uporabljamo vse možne zasilne rešitve, za sedaj nam uspeva vzdrževati nivo oskrbe, kot si ga državljani in državljanke zaslužijo. A stanje bo verjetno samo še slabše, na udaru bodo najprej urgence. Bolezen je tu in verjemite mi, bolniki so resnični. Zato v imenu vseh zaposlenih posebej prosim vse, da se držimo osnovnih zdravorazumskih ukrepov in gremo na urgenco, ko je to res potrebno." Kritično stanje je tudi posledica stanja na primarnem nivoju. "Že prej je zaradi podhranjenosti sistema, začenši s primarnim nivojem bil dostop otežen, sedaj je to samo še huje. In kam se bodo zatekli ljudje? Na edina odprta vrata," pravi Prosen.
V ustanovi okuženih ni
Vojko Flis, direktor UKC Maribor opozarja: "V ustanovi okuženih zaposlenih ni, se pa v mestu pojavljajo žarišča, kjer se lahko zaposleni okužijo v civilnem življenju, kar kontroliramo s testi, dnevno jih je več kot sto. A tega, kar se dogaja zunaj ustanove ne moremo nadzorovati, kar se dogaja znotraj ustanove pa lahko. V tem trenutku znotraj ustanove okuženih ni, je pa bilo izdanih precej odločb zaradi drugih okužb zunaj ustanove, kjer vsi živimo običajna življenja."
V covid intenzivni negi so medtem doslej uspešno ozdravili šest bolnikov, štiri bolnike še zdravijo na intenzivni negi. Alenka Strdin Košir, vodja Covid intenzivne terapije: "Enega od njih prav sedaj premeščajo na navadni covid oddelek. Zdravimo še tri bolnike - 50 letni bolnik, ki doslej ni imel pridruženih bolezni, 59 letni bolnik prav tako brez pridruženih bolezni in 76-letni bolnik, ki je predhodno imel znane pridružene bolezni. Dva od njih sta v kritičnem stanju.
Eden od štirih se je okužil na praznovanju rojstnega dneva, na istem praznovanju so bili okuženi še številni drugi. Eden od bolnikov se je najverjetneje okužil od asimptomatske osebe, sodelavca. Eden od bolnikov je imel v družini otroka, ki ga niso testirali, a domnevamo, da je bil prav tako pozitiven."
Težava na covid intenzivni terapiji so tako prostori kot kader, tukaj žal ne more delati vsak zdravnik ali medicinska sestra. Tako sedaj iz dveh kadrovsko že tako podhranjenih intenzivnih neg, delamo še tretjo. Covid intenzivna ima osem intenzivnih bolniških postelj. Te potrebujejo posebne napeljave za medicinske pline, ustrezno elektriko z generatorjem za morebitni izpad elektrike in aparature, poleg ventilatorjev pa še dializne aparate, ultrazvočne in rentgenske aparate ter monitor.
Občane je tudi župan Saša Arsenovič pozval: "V prvem valu smo se lahko pohvalili, da smo bili regija s samo 28 okuženimi in smo prvi razglasili covid prosto cono, danes je slika nasprotna. Imamo eksponencialno rast, 220 okužb, dajmo znanje iz prvega polčasa uporabiti. Dragi someščani in someščanke, dajmo strniti vrste."