Druženje, delavnice s predavanji, ki jih je zaokrožil še glasbeni nastop, so bili osrednje dogajanje tokratnega Dneva sobivanja, ki ga je minulo soboto Zavod 13 pripravil v mariborskem Mestnem parku. Gre za tradicionalni dogodek Zavoda 13, ki že več let ozavešča o pomembnosti sobivanja in psihološke pomoči družinam, ki živijo tudi s posebnimi otroki. Prišli niso le člani zavoda, družine, ki se povezujejo, da si nudijo medsebojno oporo, izmenjujejo informacije, ampak tudi številni drugi, ki so se z veseljem udeležili tokratnih delavnic. Glavni fokus je bil namreč usmerjen v družine in načine, kako premagovati vsakdanje izzive, četudi v družini ni posebnega otroka. Izpostavljena je bila tudi skrb za sorojence, ki so ob vseh pozornosti in skrbi za otroka s posebnimi potrebami lahko tudi potisnjeni na stran.
"Takšni dogodki so resnično zelo dobrodošli. Sicer se namreč ne družimo pogosto. Mislim, da bi se lahko večkrat, ker si imamo marsikaj za povedati, delimo si izkušnje o raznih težavah, zagatah in o tem, kako jih rešiti. In to je priložnost, da se pogovorimo, si delimo informacije, se medsebojno podpremo. Mislim, da je tak dogodek res super. Da se lahko tudi drugi priključijo in da je zmeraj tematsko zaokroženo. Letos so v ospredju sorojenci, ki so resnično prezrti, včasih si je težko vzeti čas samo za tega otroka," je povedala ena od mam članic zavoda, Alenka.
Uvodno predavanje z debato o sorojencih je izvedla Ksenija Zor iz Familylaba, nato je bila na voljo delavnica za odraščajoče mladostnike, ki jo je vodila Meta Hunjet iz Društva študentov psihologije Maribor, ter ločeno delavnica za starše o izzivih sobivanja z mladostnikom, ki jo je vodila Ana Jerman iz Službe za otroško in mladostniško psihiatrijo ZD Maribor. S koncertom sta prvič glasbeno sodelovala flavtist in violinist An Černe ter violončelist in kitarist Ariel Vei Atanasovski.
Otrokom se je na druženju predstavil še Primož Jeralič, športnik, ki je po poškodbi hrbtenice na smučanju pristal na invalidskem vozičku. Po nesreči se je posvetil ročnemu kolesarstvu, ki je tudi zaradi njegove iniciative v Sloveniji bolj prepoznavno. Je tudi prejemnik prvega priznanja Kolesarske zveze Slovenije parakolesar Slovenije in udeleženec paralimpijskih iger v Riu leta 2016.
"Zdelo se je, da psihološke teme, kot sta opolnomočenje odraščajočih mladih in na drugi strani delavnica, ki bi staršem lahko s koristnimi nasveti pomagala pri vsakodnevnih izzivih v odnosu z njimi, niso najbolj primerne za park. Vendar smo uspeli na najbolj sproščen način podati vse tiste nasvete, ki bodo koristili družinam s posebnimi otroki in tistim, ki imajo 'le' drzne mladostnike," je o dogodku še dejala Petra Greiner, ustanoviteljica Zavoda 13. Ta je nastal kmalu po rojstvu njene hčere Sofie, ki so ji zaradi hudih okvar ob rojstvu namenili le mesec življenja, a je živela skoraj deset let. "Mislim, da je Petra z vsem opozarjanjem, izpostavljanjem težav, pomembnih za družine z otroki s posebnimi potrebami, zelo pogumna. Ni se enostavno tako izpostaviti, deležen si številnih sodb ... Je pa nujno, da vidimo drug drugega, ker vsak od nas ima posebne potrebe, vsak je v nečem drugačen," je še dejala Alenka.