Drugič zapored je december v Mariboru minil brez tradicionalnih množičnih koncertov, večino časa tudi brez praznične gostinske ponudbe na prostem, ob koncu leta ni bilo tudi organiziranega silvestrovanja. Ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa so okrnili dogajanje in ponudbo v mestnem jedru, kljub temu pa je bil okrašen center Maribora minuli mesec obiskan bolj kot sicer. Ko se je s turnejo dedka Mraza zaključilo okrnjeno praznično dogajanje v mestu ob Dravi, smo se podali na mariborske ulice in z različnimi sogovorniki debatirali o Čarobnem Mariboru 2021 in željah za prihodnjo izvedbo prazničnega dogajanja v štajerski prestolnici.
Med gostinci, ki se vsako leto najbolj potrudijo z okrasitvijo okolice svojih lokalov, je Anže Fideršek, lastnik Moje Kavarne na Partizanski cesti in Trgu svobode. "Kljub vsem ukrepom smo z decembrom zadovoljni, lučke naredijo svoje. PCT pogoji so oktobra in novembra pustili posledice, nato pa so se ljudje privadili, komplikacij je bilo malo. Ljudje želijo decembra uživati," je dejal Fideršek. Dodatna okrasitev lokala in okolice vpliva na razpoloženje gostov, pove mladi podjetnik, ti mu pogosto povedo, da prihajajo v Mojo Kavarno tudi zaradi tematskih okrasitev in dodatnih vsebin skozi leto, predvsem pa decembra. "Seveda moramo vlagati v okrasitev, a vložek se povrne," poudari Fideršek, ki bi si želel, da bi podobno počeli tudi ostali gostinci in s tem vplivali na pozitivno vzdušje v mestu ter da bi podjetnikom z vlaganjem v okrasitev ulic pomagala tudi občina.
Z Iskrenjem se je zaključil Festival Vilinsko mesto, ki ga organizira društvo Hiša. Po besedah Mateje Meh iz društva je bilo letos lažje organizirati dogodke kakor lani, ko teh zaradi ukrepov skorajda ni bilo: "Letos smo bili znova vsaj malo v stiku z obiskovalci. Ti so pokazali hvaležnost. Pogrešajo dogodke, koncerte in ulično umetnost. Upam, da bo drugo leto vse bolj odprto."
Zavodu za turizem Maribor zaradi ukrepov številnih načrtovanih dogodkov ni uspelo izvesti, kljub temu so zadovoljni s tem, kar je Čarobni Maribor pokazal meščanom in obiskovalcem. "Osvetlitev smo nadgradili na več koncih mesta, še posebej je bila obsijana Hiša Stare trte, dodali smo nekaj novosti, kot so vrtiljak na Glavnem trgu, vožnje s kočijo z lipicanci in ledena skulptura na Rotovškem trgu. Izpostaviti je treba še Lumino, ki je luč prinesla v Magdalenski park, in Vilinsko mesto, ki je poskrbelo za program za najmlajše. Za klasično doživetje božičnega časa je bila tu božična tržnica, ki je ponujala dobrote in izdelke naših obrtnikov in pridelovalcev," je komentiral direktor Zavoda za turizem Maribor Jure Struc.
Številni gostinci in ponudniki dobrot in izdelkov na božičnih sejmih z iztrženim v decembru niso bili zadovoljni. Božični sejem je bil ograjen, za vstop je bilo treba pokazati pogoj PCT. Dušanka Hajneš s Ptuja je za podjetje Mali Kralj na Glavnem trgu prodajala sladkarije. Ocenjuje, da so v tem decembru zaslužili do 30 odstotkov pričakovanih prihodkov. "Ljudi je bilo premalo, PCT pogoji jih odvračajo. Poslovno gledano je to katastrofa," je povedala Dušanka Hajneš, ki si želi, da bi podjetniki dobili povrnjen del stroškov, ki so jih imeli z najemom prostorov na božičnem sejmu.
Med mimoidočimi na ulici je bilo veliko pozitivnih odzivov na okrasitev središča mesta, so pa ti pogrešali dodatno dogajanje.
Tina in Boris Vake menita, da sta bila najlepše okrašena Gosposka ulica in Glavni trg. "Včasih smo bili preveč umetniški. Lučke imajo sedaj pomen, prej pa je bilo vse abstraktno," sta dejala zakonca Vake, ki sta bila presenečena nad vzdušjem v mestu.
Redno sta se minuli december po Mariboru sprehajala Boštjan Vilčnik in Patricia Koren Vilčnik. "Imamo lučke in vsaj v tem lahko uživamo. Spremembe pri okrasitvi so bile dobre," sta dejala. Patricia Koren Vilčnik je pohvalila lepo okrašeno smreko na Glavnem trgu, Boštjan Vilčnik pa okrasitev na Gosposki, ki vodi vse do Mariborskega gradu. "V prihodnjih izvedbah si želiva malo več življenja, ko bo to seveda dopuščal čas," je zaključil Vilčnik.