Junija letos so se odvili homofobni napadi pred knjigarno Mariborka na Koroški cesti, ki je v mesecu ponosa izobesila mavrično zastavo. Tam zaposleni in obiskovalci so bili deležni šikaniranja, verbalnih ter tudi fizičnega napada s škarjami, mladi moški so pljuvali na zastavo, nacistično pozdravljali, v knjigarni zaposlene zmerjali ter zastavo redno poskušali odtujiti, zaradi česar so v knjigarni bili primorani najeti varnostnika. Iz Mariborke so sporočili, da "postopki na policiji in tožilstvu še vedno niso zaključeni, o njihovem poteku nimamo domala nobenih informacij".
Pritožba zoper policista še ni bila obravnavana
Pojasnili so, da so doslej prejeli obvestilo ministrstva za notranje zadeve o tem, da bo njihovo pritožbo zoper vodjo ene od patrulj, ki so junija prispele na kraj dogodka, obravnaval senat pri omenjenem ministrstvu, vendar seje senata še vedno ni bilo. Prejeli pa so tudi dve obvestili policijske postaje Maribor o zaključku policijske preiskave, v katerih jih je policija obvestila, da je v enem primeru na Okrožno državno tožilstvo v Mariboru podala kazensko ovadbo zoper neznanega storilca, v drugem pa, da je na Okrožno državno tožilstvo v Mariboru podala poročilo. "To pomeni, da po mnenju policije ni šlo za storitev kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva iz 297. člena kazenskega zakonika. To ocenjujemo kot nesprejemljivo," je v sporočilu za javnost zapisala Anja Zag Golob, pesnica in glavna urednica založbe VigeVageKnjige, nezadovoljna, ker da policija z njimi komunicira neformalno, tožilstvo pa da je povsem neodzivno. "Pomanjkanje transparentnosti v komunikaciji in dejstvo, da ne vemo, kaj se s postopki dogaja, nas kot žrtve napadov še dodatno obremenjuje, da se postopki ne zaključijo, pa je izjemno zaskrbljujoče, saj se posledično še vedno ne počutimo varno," je dejala.
Pozivajo policijo, tožilstvo in občino
Sprašuje se tudi, ali se bo junija prihodnje leto zgodba ponovila. Ravnanje policije in tožilstva po njenem mnenju dokazuje, da je boj za enakopravnost manjšin in svobodne prostore v mestu še kako potreben. Ker denarja za najem varnostnika, ki bi ves junij varoval knjigarno, nimajo, jo skrbi, da bodo znova prepuščeni samim sebi. "Pozivamo policijo in tožilstvo, da v najkrajšem času identificirata storilce in storita vse potrebno, da bo o kazenski odgovornosti storilcev odločalo pristojno sodišče, Mestno občino Maribor pa, da se do nasilja jasno opredeli in da nas podpre v prizadevanju za enakopravno sobivanje v mestu ter junija tudi sama izobesi mavrično zastavo," je še poudarila.