Na Rotovškem trgu bodo poročni obredi ponovno čez dve leti, ko bo obnovljen.
Z začetkom obnove Rotovškega trga, ki že postaja gradbišče za izgradnjo Centra Rotovž in dostop do tja v nekaj dneh ne več mogoč, je Maribor ostal brez priljubljenega svečanega prostora za sklepanje zakonskih in partnerskih zvez in obnavljanje poročnih zaobljub. Že danes tam poroke niso več možne. Nadomestne svečane lokacije v Mariboru še ni, do takrat pa bo možno sklepati zakonske zveze v prostorih Upravne enote (UE) Maribor tudi ob sobotah. Danes se bosta tam poročila dva para.
"Ob sobotah je bila praviloma stavba upravne enote zaprta, saj so poroke potekale v Rotovžu, sedaj bomo prilagodili odprtje, da bomo lahko ta dan izvajali poročne obrede. Poskušali jih bomo skoncentrirati, da bodo potekali eden za drugim. Ženinu in nevesti bomo omogočili, da bosta lahko parkirala na notranjem parkirišču," o prilagoditvah pripoveduje Robert Pungerl, v. d. načelnika Upravne enote Maribor. A težava je majhnost prostora. "Imamo eno samo dvoranico za takšne svečane dogodke. Zaradi kovid ukrepov je v njej lahko le deset oseb. Ob ženinu, nevesti, matičarju torej le še nekaj svatov," doda Pungerl. Dokler ne bo novega dodatnega prostora, bodo na sedežu UE Maribor na lokaciji Ulica heroja Staneta 1 zakonske in partnerske zveze sklepali tudi ob sobotah, česar doslej niso. Tam sicer potekajo poročni obredi med tednom, največ parov se poroči ob sredah.
Več kot četrtina porok v Rotovžu
Med mladoporočenci je bila ob sobotah priljubljena lokacija mestna hiša Rotovž z baročno dvorano s stropnimi štukaturami, ki jo je opremil A. Quadri. Več kot četrtina zakonskih zvez v mariborski upravni enoti, ki pokriva sedem občin, je bilo sklenjenih tam. Zaradi omejitev, ki sta jih zaradi novega koronavirusa predpisala vlada in NIJZ, posledično tudi svatovsko skromnejših obredov, se več zvez sklene na sedežu upravne enote. S tem je zadnji dve leti upadlo število obredov v Rotovžu. Potem ko so jih leta 2018 tam opravili 141, so jih leta 2020 le še 80, lani pa 88. "Z Mestno občino Maribor potekajo dogovori o uradnem prostoru za poroke namesto Rotovža. Lokacije so Sodni stolp, Minoriti in poleti paviljon v Mestnem parku," pojasnjuje v. d. načelnika. Za izvajanje poročnih obredov v Rotovžu je upravna enota plačevala mariborski občini, tako Pungerl, približno 270 evrov mesečno.
Za poročni obred zunaj uradnega prostora 176 evrov
"Tudi v smislu promocije kulturnih zavodov želimo njihova vrata odpreti za poroke. Vsi direktorji kulturnih zavodov pozdravljajo to gesto, treba pa je še uskladiti pogoje uporabe, ker gre za prostore, ki imajo določeno namembnost, bodisi produkcijsko dejavnost bodisi so razstavišče," pojasnjuje Jelka Vrečko, vodja kabineta mariborskega župana. Med možnostmi sta tudi Sinagoga in dvorana Narodnega doma. Kateri bo uradni prostor, ki bo nadomestil Rotovž, bo znano v prihodnjih dneh.
Sicer so uradni prostori za sklepanje zakonskih zvez na območju Maribora še dvorana v stavbi Občine Starše, Bela dvorana v gradu Rače in Glonarjeva dvorana v stavbi Občine Duplek. Za poročne obrede, ki so sklenjeni v uradnih prostorih, doplačilo ni potrebno. Če se želijo pari poročiti kje drugje, morajo plačati 176 evrov. Lani je bilo zunaj uradnih prostorov na območju UE Maribor opravljenih 39 obredov.
Poročni obredi bi lahko bili v Sodnem stolpu, Minoritih, paviljonu v Mestnem parku, Sinagogi in Narodnem domu
Predlani najmanj porok v zadnjih desetih letih
Lani je bilo na mariborskem območju znova sklenjenih nekaj več zakonskih in partnerskih zvez kot leta 2020, ko je število poročnih obredov upadlo in so jih na Upravni enoti Maribor zabeležili le 316, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Razlog za to je najverjetneje epidemija. Lani se je v UE Maribor zaobljubilo 332 parov, opravljenih je bilo 336 poročnih obredov, saj so štirje pari ob zlati poroki obnovili poročne zaobljube. Največ zakonskih zvez so sklenili v prostoru Upravne enote Maribor, na lokaciji Ulica heroja Staneta 1, kjer je bilo med tednom 150 obredov, sledi svečana dvorana Rotovž, kjer je bilo 88 obredov, v Beli dvorani v gradu Rače 52 obredov, v Glonarjevi dvorani v stavbi Občine Duplek sedem. "Nasploh je zanimanje za poroke bistveno manjše zaradi virusa. Poleti, ko je bolj sproščeno, bo število nekoliko naraslo," pravi Pungerl. Trenutno je za sklenitev zvez na upravni enoti pogoj PCT, nošnja zaščitne maske in omejitev oseb.
Natalija Jelušič, fotografinja: "Ker so poroke v ožjem krogu, fotografira kar kdo od domačih."
Upad števila porok udaril tudi fotografe
Tudi ponudniki storitev, ki so povezane s poročno industrijo, imajo manj dela že drugo leto zapored. Fotografinja Natalija Jelušič, Foto Tatjana, opaža zasuk: "S tem, ko so poroke zdaj v ožjem krogu, se pari večkrat odločijo, da fotografira kar kdo od domačih. Veliko je tudi študentov, ki fotografirajo po nižjih cenah kot mi, ki imamo podjetje in plačujemo davke. Prvo letošnjo rezervacijo za fotografiranje poroke imam avgusta, pa še ta je pod vprašajem." Med fotografi so opravili raziskavo, in če se bodo takšne razmere nadaljevale (odpadajo tudi maturantski plesi in druge svečane prireditve), 40 odstotkov fotografov napoveduje, da bodo zaprli dejavnost. Ob borbi na trgu se vsak teden srečujejo še z inšpekcijskimi nadzori izvajanja PCT. "V 20 letih nisem imela toliko inšpekcij kot sedaj," sklene Jelušičeva.
Obnovili bodo s štukaturami okrašen strop
Potem ko je mariborska občina poskrbela za lepšo zunanjo podobo mestne hiše Rotovž, saj ponovno deluje ura na stolpu, obnovljeno je bilo pročelje, ki gleda na Glavni trg, bodo polepšali še notranjost 507 let stare stavbe, ki je simbol mestne oblasti in ena najpomembnejših posvetnih stavb v mestu. Odločili so se za interventno sanacijo stropa, balkona in rotovškega stolpa. V teku je postopek javnega naročanja za izbiro izvajalca, ta bo izbran predvidoma do konca februarja. "MO Maribor se je za sanacijo odločila zaradi vidnega povesa s štukaturami okrašenega baročnega lesenega stropa v prvem nadstropju glavnega trakta (poročna dvorana), vidnih razpok kamnitih konzol, plošč ter poškodbe strehe balkona na južni fasadi glavnega trakta in nagnjenega rotovškega stolpa s počenim opečnim lokom bazne konstrukcije. S sanacijskimi deli se bo zagotovila stabilnost, hkrati se bo preprečilo propadanje stavbe," so sporočili z mariborske občine. Ker gre za kulturni spomenik, je morala mariborska občina od Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije pridobiti kulturnovarstveno soglasje. "Kulturnovarstveni pogoji med drugim določajo, da barvne odtenke finalnega sloja fasade in ostalih elementov, ki bodo obnovljeni, določi restavrator ter da je treba v investiciji ohraniti in sanirati profilacijo fasade," so še pojasnili na občini, kjer pričakujejo, da bodo dela zaključena letos poleti.
V trendu šopek in dekoracija miz za do 20 ljudi
"Lani so bile predvsem hitre poroke, kar pomeni poročni šopek, kak aranžma in kosilo. Nekaj večjih oziroma običajnih porok je bilo poleti, ko so se ukrepi sprostili. Letos imamo ogromno povpraševanja za izdelavo poročnega šopka, naprsnih šopkov za ženina in priči ter dekoracijo miz, a za do 20 ljudi. Covid odpihuje poroke. Poznamo par, ki je prestavil poroko že dvakrat," opisuje cvetličarska mojstrica Valerija Grubelnik. Finančno občutijo upad prihodka, ker poroke niso v velikem številu in jih je manj, sicer pa pri poročnem šopku pari ne varčujejo. Še vedno je priljubljeno sezonsko cvetje, ranunkule, potonike, čajevke, vrtnice, hortenzije, kot zelenje pa evkaliptus, oljke, šlajerji.