Župan Marko Soršak o drevoredu v Pivoli po ukinitvi sofinanciranja: Dreves čez deset ali 15 let več ne bo

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
27.12.2024 14:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Saso Bizjak

Poročali smo, da obstaja velika verjetnost, da zgodovinski drevored v Pivoli ne bo posekan, saj je v obnovitvenem postopku, ki je bil sprožen zaradi več civilnih pobud in stranke Vesna, ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v projektu občine Hoče Slivnica ugotovilo nepravilnosti in odstopilo od sofinancerske pogodbe v višini 350 tisoč evrov. Z ministrstva so nam poslali tudi uradne odgovore, zakaj so sprejeli takšno odločitev. Pojasnili so, da so občino že septembra pozvali k dopolnitvi dokumentacije ter k natančnim pojasnilom o spremembah projekta, nato pa ugotovili, da so te bile narejene do te mere, da projekt ne ustreza več namenu javnega razpisa. "Prav tako nam občina ni predložila ustreznih soglasij naravovarstvenih organizacij, niti presoje sprejemljivosti posega v naravo po 105.a in 33.a členu zakona o ohranjanju narave, pa tudi ne pojasnil, zakaj ta presoja ni bila naročena," so dodali. 

Andrej Petelinšek

Preobrat: Ministrstvo občini odvzelo evropski denar. Bo zgodovinski drevored v Pivoli ohranjen?

Občina Hoče Slivnica je sicer, kot smo poročali, vložila pritožbo, zato zgodba še ni zaključena. Je pa dejstvo, da se čas za sofinanciranje projekta obnove lipovega drevoreda z izgradnjo tematske in pohodne poti izteka, saj bi moral biti zaključen že v letošnjem letu, ministrstvo pa prošnji občine za podaljšanje roka sedaj ni ugodila. Odzval se je tudi hoški župan Marko Soršak. "Naše mnenje je, da je ocena ministrstva napačna," je povedal, da zavrača očitke in da je vsa dokumentacija občine neoporečna. Vztraja tudi, da je bila zahteva države, da spišejo konzervatorski načrt, ki jim je postopke zavlekel za eno leto, nezakonita, saj drevored "nima statusa kulturnega spomenika".

Andrej Petelinšek
Občina Hoče Slivnica

(MB-TEDEN) Sekati ali ne sekati

"Če s pritožbo ne uspemo, sledi rebalans proračuna in bomo naredili samo pot, ki si jo naši občani, ki tam živijo, zelo želijo, ker je cesta nevarna za pešce. Lipov drevored pa ostane, dokler bo. Strokovnjaki so ugotovili, da rastišča na obstoječi lokaciji niso primerna, tado da bo drevored verjetno čez deset do petnajst let izginil, odvisno, kako bo inšpekcija odrejala posek. Mi bomo namreč stanje dreves verjetno dali znova preveriti arboristu, nato se bodo nevarna drevesa odstranjevala," je povedal Soršak. Da bi drevored s 164 drevesi uredili in redno vzdrževali ne pride v poštev, ker "je stroka rekla, da je to negospodarno", ker vsa drevesa tudi niso v občinski lasti in ker "s strani občinskega sveta za to nimamo zagotovljenih sredstev". Soršak je tudi ponovil povabilo, da lahko za drevored poskrbi kdorkoli, "seveda pa mora prej pridobiti vsa soglasja, mi ga bomo dali." 

Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta