(KOMENTAR) Višji dobički in premije

Srečko Klapš Srečko Klapš
14.01.2025 07:00

Zavarovalnice so premije podražile skoraj za četrtino. Da je to med argumenti za dobičkonosno poslovanje, priznavajo tudi same. Uporabniki njihovih storitev se ob tem sprašujejo, ali ne bi dela teh dobičkov uporabili tudi za blaženje (pre)visokih zavarovalnih premij

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jure Kljajić

Posledice neizbežnih podnebnih sprememb, kot so poplave, požari, potresi ..., vedno bolj vplivajo na naš vsakdan. Žal te v aktualnem primeru apokaliptičnih požarov v Los Angelesu poleg premoženja in nepremičnin terjajo tudi življenja. Teh ne more nihče nadomestiti, medtem ko ustrezna zavarovanja omogočajo vsaj delno obnovo porušenih in zgorelih hiš.

Seveda je treba ob tem dobro prebrati drobni tisk in zavarovalne pogoje, kaj s plačilom vedno dražjih zavarovalnih premij pravzaprav zavarujemo in kakšno višino škode nam krijejo zavarovalnice. Na to nas spominja in opominja marsikatero razočaranje po predlanskih avgustovskih stoletnih poplavah v Sloveniji, ko so tudi tisti, ki so imeli oziroma mislili, da imajo hišo zavarovano pred poplavami, bridko ugotavljali razlike med meteornimi vodami in poplavami in zavarovanjem na novo ali dejansko vrednost ter posledično amortizacijo ...

A zavarovalnice so, kot kažejo podatki o lanskem poslovanju in napovedi za letos, odnesle celo kožo. Beležijo namreč rekordne, nad tri milijarde evrov težke prilive zavarovalnih premij in tudi višje dobičke. Ob čemer je trem, Triglavu, Vzajemni in Generaliju, država povrnila še dobrih 33 milijonov evrov zavoljo prepovedi dviga zavarovalne premije prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ob čemer je le-to preoblikovala v obvezno, tudi za upokojence, in ga bo marca povišala za tri evre, na 38 evrov. Tako da bomo davkoplačevalci pokrili tistih 33 milijonov evrov, izplačanih zavarovalnicam, in seveda še vsak mesec po tri evre na državljana, do nove podražitve.

Teh so se v veliki meri posluževale tudi zavarovalnice, saj so zavarovalne premije zvišale skoraj za četrtino. Da je to med glavnimi argumenti za dobičkonosno poslovanje ob pojasnjevanju rekordnih rezultatov, priznavajo tudi same. Uporabniki njihovih storitev, tudi bolj poučeni, se ob tem sprašujejo, ali ne bi dobičkov uporabili tudi za blaženje (pre)visokih zavarovalnih premij, a za zdaj še nobena zavarovalnica ni storila koraka nazaj. So pa priprle pipice avtomobilskim servisom in tako spravile v težave tudi svoje zavarovance, glede katerih vseskozi zatrjujejo, da so v središču njihovih prizadevanj za izboljševanje zavarovalniške izkušnje ... Je že res, da je tudi med serviserji kakšna črna ovca, a to naj uredijo v medsebojnih poslovnih odnosih, in ne na hrbtih zavarovancev. Zavarovalne premije zvišujejo tudi zavarovalniške goljufije, opozarjajo v zavarovalniškem stanovskem združenju. V Sloveniji naj bi jih bilo za od 100 do 200 milijonov evrov letno, v svetu pa za prek 40 milijard ameriških dolarjev.

In kaj ob vsem tem preostane zavarovancem? Pred podpisom zavarovalne pogodbe naj dobro preberejo, kaj so dejansko zavarovali. Ob škodnem dogodku naj shranijo čim več dokazov, na podlagi katerih bo škoda ocenjena in izplačana. In naj se s svojim zavarovalnim agentom, ki je odvisen od provizij od sklenjenih zavarovalnih premij, pogajajo za boljše pogoje. Tudi zavoljo zamenjave zavarovalnice, če je ta ob enakem zavarovanju tveganj ugodnejša.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta