Današnjo tiskovno konferenco Adrie Airways, na kateri je sodelovalo kar šest uslužbencev te slovenske letalske družbe v nemški lasti, bi lahko razumeli kot poskus loščenja blagovne znamke, ki je izgubila temeljno vrednost, to je zaupanje potnikov. Preveč nepredvidenih dogodkov se je nakopičilo v zadnjih mesecih, da bi jih lahko pospravili pod običajne zagate v letalskem prometu, s katerimi se soočajo letalske družbe na vse bolj zasičenem evropskem nebu, kot smo lahko poslušali danes. Adria je še pred leti vendarle veljala za razmeroma točno in predvsem varno letalsko družbo.
Da se tudi velikim zgodijo zdrsi, je pred dnevi opozoril Luka Dončić, ko je s plačanimi vozovnicami za poslovni razred moral sesti v ekonomskega, ob čemer mu je velika Lufthansa sprva vrnila le petino plačanega zneska. In če ne bi šlo za Dončića, ki je "dober glas" o njej hitro razširil med svoje sledilce, ne bi tako ekspresno dočakali prav tako javnega in skesanega odziva.
A letalske družbe, ki dajo kaj nase in na svoj ugled, bi morale z vsako težavo potnikov ravnati spodobno, še posebej če so zanje same krive. To, da potniki Adrie, ki so obtičali na evropskih letališčih, niso mogli stopiti v stik z letalsko družbo, ni opravičljivo. Sodobne tehnologije namreč omogočajo velik nabor možnosti za komunikacijo. Tišina in neodzivnost na drugi strani lahko kaže tudi na negotovost, kar pa za nobeno letalsko družbo ni dobro.
Tudi odgovor predstavnice Adrie za stike s potniki, da naj, kdor ni pripravljen sprejeti nepredvidenih dogodkov v prometu, raje ostane doma, ni najboljša popotnica za razreševanje težav. Na medklic novinarskega kolega, da je govoril s potnikom, ki je dan prej ostal na pariškem letališču in prav tako ni mogel navezati stika z nikomer od Adrie, pa je med drugim odgovorila, da morda potnik na velikem letališču Charlesa de Gaulla ni našel pravega okenca. Prosim? Pa saj ni ostal na tleh, ker je sam tako želel!
Kljub temu so predstavniki Adrie z opravičilom danes storili korak v pravo smer, upajmo, da iskrenim, z direktorjem Kowarschem na čelu, čeprav njegova govorica telesa mestoma ni delovala tako. Tudi zato, ker so odkrito spregovorili o vzrokih, ki so jih pred letošnjim poletjem pripeljali v tako težaven položaj. Zagotovila o varnosti, podkrepljena s certifikati, s katerimi lahko opravljajo letalski biznis za večje evropske letalske družbe, pa vlivajo upanje, da bi se Adria le lahko obdržala na nebu.
A skupaj z lastniki, ki so v zadnjih treh letih vlekli nerazumne poteze, med katere sodijo preoptimistični vozni redi, posojanje posadk in posledično krpanje lastnih letov, predimenzionirana in preveč raznovrstna flota ter računovodske igrice s prodajo in najemom blagovne znamke za desetine milijonov evrov na papirju, jih čaka še veliko dela. Dejstvo pa je, da brez strateškega in kapitalsko potentnega partnerja, skupaj s 530 zaposlenimi, zime ne bodo dočakali.