Kriptosvet: Kako je "zeleni bitcoin" zanihal trg spominskih diskov

Urban Červek Urban Červek
15.09.2021 06:00
Kot odgovor na energetsko potratno delovanje sistema največje kriptovalute, bitcoina, so z novo kriptovaluto, poimenovano chia, namesto elektrike in velikega števila procesorjev uporabili računalniški spomin. Cene spominskih diskov HDD in SSD so sprva poskočile, nato pa padle.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reto Klar

Znano je, da računalniški protokol največje in najstarejše kriptovalute, bitcoina, za svoje delovanje uporablja ogromno procesorske moči in posledično električne energije. Ob vse bolj razširjeni uporabi bitcoina so se zato pojavili izračuni in očitki, da s porabo elektrike bitcoin znatno prispeva k izpustom CO2 in s tem k podnebnim spremembam, ponekod po svetu pa so celo prepovedali delovati tako imenovanim rudnikom bitcoinov, ki so pravzaprav veliki računalniški centri, zaradi previsoke porabe električne energije. Kot odgovor na ta problem je letos spomladi začela delovati nova kriptovaluta, imenovana chia, ki uporablja drug računalniški mehanizem - shranjevanje velikih količin podatkov. Posameznik ali podjetje, ki je želelo sodelovati pri tako imenovanem rudarjenju nove kriptovalute, je v sistem namesto procesorske kapacitete ponudilo kapacitete svojega pomnilnika (tako imenovanega trdega diska v obliki HDD ali SSD), na katerega je sistem zapisoval velike količine podatkov.

Rudarjenje se ni več splačalo

Zagon sistema je spomladi znatno povišal povpraševanje po spominskih diskih, tako klasičnih HDD kot negibljivih SSD, po raziskavi spletne strani www.tomshardware.com za povprečno 10 do 20 odstotkov, ponekod celo do 60 odstotkov, na borzah so se dvignile tudi vrednosti delnic podjetij, ki proizvajajo spominske diske. Kmalu po zagonu kriptovalute chia maja letos je njena vrednost narasla do dobrih 1600 dolarjev, kar je spodbudilo nove naložbe v kapacitete za rudarjenje te kriptovalute (udeleženci so namreč nagrajeni v enotah oziroma "kovancih" valute chia - višja ko je njena vrednost, bolj se sodelovanje splača).

Vendar je prišlo že maja do zloma vrednosti kriptovalute, tako imenovanega zelenega bitcoina, ki naj bi s svojim protokolom delovanja pomenila okoljsko prijaznejšo alternativo bitcoinu in drugim kriptovalutam, temelječim na energetsko potratnih računskih operacijah. Vrednost "kovanca" valute chia (chiacoin) se je maja prepolovila in nato postopoma upadla na sedanjih dobrih 200 dolarjev.

Kup izrabljenih diskov

S padcem vrednosti chiacoina se je podrla tudi kalkulacija podjetij in posameznikov, ki so investirali v računalniške spominske diske, da bi služili z "rudarjenjem", kar je ponovno povzročilo pretres na trgu spominskih diskov, poroča spletna stran www.protos.com, tokrat v nasprotni smeri - rabljeni spominski diski na spletnih portalih so povzročili upad cen.

Po padcu cene chiacoina za kar 90 odsotkov je "zelena" kriptovaluta tako za sabo pustila kup izrabljenih in uničenih spominskih diskov, s katerimi so se napolnila nič kaj zelena odlagališča odpadkov, še pišejo na omenjeni spletni strani.

Čeprav je uporabna doba spominskih diskov ob običajni uporabi nekaj let, pa jih sistem rudarjenja chiacoinov zaradi zahtevnega neprestanega zapisovanja in brisanja podatkov močno izrabi ali celo povsem uniči že v nekaj tednih. Kriptovaluto chia je zasnoval programer Bram Cohen, ki je izumil tudi zelo znan in uporabljan protokol za izmenjavo datotek BitTorrent.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta