Dneva brez mobilnega telefona si skoraj nihče več ne more predstavljati. Vendar pa so pametni mobilniki uporabni za precej več kot zgolj telefoniranje, fotografiranje, igranje iger in tekstovno komunikacijo. Nanje lahko, kot vsi veste, nameščamo najrazličnejše aplikacije, s katerimi se preživljanje prostega časa in dela povsem spremeni. Tokrat si bomo ogledali nekaj aplikacij za povečanje naše učinkovitosti na obeh področjih, življenju in delu.
Predvsem na delovnem mestu zaradi oteženih gospodarskih razmer in močne konkurence na vseh področjih delodajalci od svojih zaposlenih pričakujejo, da so ti čim bolj učinkoviti. Z manj ljudmi je v krajšem času treba narediti čim več, pri tem pa nam lahko pomaga dobra organizacija dela. Aplikacije na našem mobilniku nam lahko pomagajo pri boljši organizaciji dela, z opomniki skrbijo za to, da smo zmeraj na tekočem z zahtevanimi roki za dokončanje določenih nalog.
Evernote
Evernote je aplikacija za zapisovanje, ki uporabniku pomaga ustvarjati, upravljati in shranjevati digitalne zapiske na različnih napravah. Omogoča strukturirano zajemanje idej, nalog in informacij ter deluje kot neke vrste digitalna kartoteka. Uporabnik lahko svojim zapiskom doda elemente, ki obogatijo vsebino, kot so slike, zvočni posnetki in spletne povezave, svojo vsebino pa lahko organizira v zvezke, ki jih opremi z oznakami za enostavnejše iskanje.
Aplikacija omogoča tudi shranjevanje prispevkov, objavljenih na spletnih straneh, in datotek PDF neposredno v aplikacijo za kasnejšo uporabo. Vključuje tudi skener dokumentov, ki digitalizira fizične dokumente in vizitke. Evernote je možno integrirati v Google Drive ali Slack, z brezplačno različico pa dobi uporabnik dostop do naprednih orodij, le da v omejenem obsegu. Za večjo količino zvezkov, naprav in prostora za shranjevanje bo treba aplikacijo nadgraditi.
Trello
Tudi pri Trello gre za vizualno aplikacijo za upravljanje projektov. Posameznikom in skupinam pomaga organizirati naloge in projekte z uporabo vmesnika Kanban. Uporabniki lahko ustvarijo table, ki predstavljajo različne projekte, s seznami in karticami za spremljanje nalog, rokov in napredka. Vsaka kartica lahko vsebuje podrobne informacije, vključno z roki, prilogami in kontrolnimi seznami, kar olajša upravljanje zapletenih delovnih tokov.
Platforma je zasnovana za sodelovanje, deli nalog se dodelijo določenim članom, ti pa lahko pišejo komentarje in prejemajo obvestila o posodobitvah. Trello se lahko integrira z orodji, kot sta Slack in Google Drive, uporaba aplikacije za do deset projektov pa je brezplačna.
Scrintal
Mnogi, ki Scrintal uporabljajo že dalj časa, so v komentarjih na delovanje aplikacije zapisali, da je povsem spremenila način sodelovanja med sodelavci, poenostavila razprave in izmenjavo zamisli ter spremljanje celotnega kreativnega procesa. Scrintal združuje table in povezovalne zapiske v eno aplikacijo, uporabniku pa je pri oblikovanju zapiskov v pomoč tudi umetna inteligenca.
Naloženi dokumenti so shranjeni tako, da jih je mogoče ponovno uporabiti tudi pri drugih projektih, pomočnik za umetno inteligenco pa pomaga tudi pri racionalizaciji ponavljajočih nalog, UI pa je vključena tudi v druge faze delovnega procesa. Izmenjava informacij s prijatelji in sodelovanje s sodelavci poteka v realnem času, dokumente pa je mogoče tudi izvoziti. Scrintal je na voljo od 6,90 evra mesečno.
Calendly
Calendly je platforma za avtomatizacijo razporejanja opravil, njen namen pa je poenostaviti postopek rezerviranja srečanj in sestankov. Uporabnikom omogoča, da svoje koledarje povežejo in ustvarijo prilagojene povezave za razporejanje sestankov glede na njihovo razpoložljivost.
Z deljenjem teh povezav lahko povabljenci preprosto izberejo najbolj primeren čas za sestanek, brez potrebe po povratni komunikaciji. Calendly bo samodejno preveril konflikte v uporabnikovem koledarju in tako zagotovil, da ne bo dvojnih rezervacij. Platforma podpira različne vrste dogodkov, kot so srečanja ena na ena ali skupinskih sestankov in se integrira s priljubljenimi orodji za videokonference, kot sta Zoom in Microsoft Teams. Osnovne funkcije Calendly so brezplačne za uporabo, plačljiva različica z naprednejšimi funkcijami pa se začne pri desetih dolarjih mesečno.
Superlist
Aplikacija, ki deluje na obeh večjih mobilnih platformah in prek spleta, se oglašuje kot mesto za vse vaše spiske opravil, naj bodo to zadolžitve v službi ali doma. Sestavite lahko sezname kuhinjskih opravil, dnevnih rutin in pomembnih službenih obveznosti, pri reševanju pa vam bo v pomoč tudi umetna inteligenca.
Superlist lahko integrirate z drugimi programi, od elektronske pošte, videokonferenčnih programov, koledarja, Slacka, Githuba in do drugih, to pa olajša delo do te mere, da vam ni treba preklapljati med aplikacijami, ampak lahko funkcijo za dokončanje opravila, na primer telefonski klic, aktivirate kar iz aplikacije Superlist. Namenjena je samostojni uporabi ali delu v skupini, enostavno pa lahko določene zadolžitve skrijete pred drugimi oziroma določite, kdo vse ima vpogled v informacije.
Todoist
Todoist je aplikacija za upravljanje opravil, ki nam pomaga spremljati naše sezname opravil in projekte na enem mestu. Omogoča ustvarjanje nalog, nastavitev rokov in njihovo prednostno razvrščanje. To olajša osredotočanje na to, kar je treba narediti najprej. Naloge lahko organiziramo v projekte, si dodamo opomnike in celo sodelujemo z drugimi tako, da delovne naloge razdelimo med člane skupine.
Aplikacija je na voljo na različnih napravah, do naših seznamov lahko dostopamo kjerkoli in kadarkoli, ponuja pa tudi različne poglede, od preprostega seznama do bolj vizualiziranih stolpičnih prikazov trenutnega stanja naloge. Uporaba Todoist za osnovno načrtovanje je brezplačna, naprednejše funkcije in plačljivo načrtovanje pa se začneta pri štirih dolarjih mesečno, če se uporabnik odloči za letno naročnino.
Harvest
Z aplikacijo Harvest, ki deluje v oblaku, boste lahko sledili času in izdajanju računov. Namenjena je pomoči podjetjem in samostojnim podjetnikom pri učinkovitem upravljanju časa, stroškov in projektov. Aplikacija uporabnikom omogoča spremljanje delovnih ur prek preprostega vmesnika, ki je na voljo na namiznih in mobilnih napravah, zaženejo lahko časovnike za določene naloge ali ure beležijo ročno.
Poleg sledenja času ponuja Harvest funkcije za upravljanje stroškov. Ta funkcionalnost pomaga pri vzdrževanju jasnih finančnih evidenc za posamezne projekte. Poenostavlja tudi izdajanje računov s samodejnim ustvarjanjem računov na podlagi spremljanega časa in stroškov. Platforma ponuja orodja za poročanje, ki nudijo vpogled v proračune projektov, zmogljivost ekipe in splošno produktivnost. Za samozaposlene in samostojne podjetnike je Harvest brezplačen, za startupe in druga rastoča podjetja pa je cena za uporabo 10,80 dolarja na uporabnika na mesec.
Flown
Flown želi uporabnikom pomagati pri delu v majhnih skupinah. Gre za virtualni delovni prostor, ki ga lahko upravljamo. Delo z aplikacijo je preprosto, vmesnik je minimalističen in enostaven, podoben koledarju. Aplikacija želi biti predvsem v pomoč vsem, ki še zmeraj delajo na daljavo, in jih povezati s sodelavci, ki so se morda že vrnili na delovno mesto. Sestanki potekajo prek Zooma, za pridružitev skupinskemu klicu pa morate biti član ekipe. Žal ni na voljo brezplačne različice aplikacije, ampak je treba skleniti naročnino.
Asana
Spletna in mobilna platforma je namenjena upravljanju nalog, projektov in rokov. Med njene funkcije spadajo prilagodljivi pogledi opravil, vključno s seznami, koledarji in tablami po metodi Kanban. Asana pomaga ekipam razčleniti delo na obvladljive dele in zagotavlja, da vsi poznajo svoje odgovornosti.
Vključuje tudi komunikacijska orodja, ki članom skupine omogočajo komentiranje nalog, skupno rabo datotek in prejemanje posodobitev o statusih projektov. Poleg tega ponuja funkcije poročanja, ki zagotavljajo vpogled v uspešnost ekipe in časovne načrte projekta. Za posameznike in majhne skupine je aplikacija brezplačna.
Notion
Notion je aplikacija, ki združuje orodja za pisanje zapiskov, vodenje projektov in sodelovanje med zaposlenimi. Uporabnikom omogoča beleženje idej, upravljanje nalog in organiziranje informacij v zelo prilagodljivem okolju, informacije pa lahko organizirajo v zbirke ter jih prikažejo na več vizualnih načinov.
Članom skupine omogoča skupno rabo dokumentov, pošiljanje povratnih informacij in dodeljevanje nalog. Platforma se integrira s številnimi zunanjimi orodji, kot sta Slack in Github, razvijalci pa so orodje opremili tudi z umetno inteligenco, ki nudi dodatno pomoč pri hipnem odgovarjanju in ustvarjanju vsebine znotraj delovnega okolja. Osnovna različica programa je brezplačna, glede na funkcionalnost pa ponuja še tri plačljive pakete.
Basecamp
Orodje za upravljanje projektov in sodelovanje vse-v-enem bi lahko zapisali za aplikacijo Basecamp. Zasnovana je za pomoč ekipam pri učinkoviti organizaciji njihovega dela, centralizirana platforma pa omogoča več uporabnikom komunikacijo prek skupinskega klepeta v realnem času, deljenje datotek in spremljanje časovnice projektov.
Seznami opravil, oglasne deske za razprave in nadzorna plošča poenostavijo nadzor nad projektom, poudarek pa je prav na timskem sodelovanju. Uporabniki lahko ustvarijo projekte, ki vključujejo urnike, zunanje datoteke in dodelijo naloge, platforma pa je dostopna na več napravah, vključno s spletnimi brskalniki in mobilnimi aplikacijami. Samostojni podjetniki, startupi in majhne ekipe bodo za uporabo aplikacije plačali 15 dolarjev, na voljo je tudi preizkusna različica.
RescueTime
Pri RescueTime gre za avtomatizirano aplikacijo za sledenje časa, ki je zasnovana tako, da uporabnikom pomaga razumeti, kako preživljajo svoj čas na digitalnih napravah. Sledi času, porabljenem za različne aplikacije in na spletnih straneh, ter analizo podatkov shrani v podrobna poročila, ki razkrivajo vzorce produktivnosti in morebitne motnje dela. Uporabniki si lahko določijo cilje, kako želijo svoj čas porabiti, tudi tako, da blokirajo moteče spletne strani v času sestankov.
Aplikacija ponuja opozorila v realnem času, naše dejavnosti pa kategorizira tako, da izpostavi možnosti za izboljšave. RescueTime deluje na namiznih in mobilnih napravah, kar omogoča sledenje njihovim navadam na vseh platformah. Na voljo je tudi preizkusna različica, da lahko lažje raziščete njene funkcije.
Abbyy FineReader
Abbyy FineReader vam je lahko v pomoč pri spreminjanju besedila v slikovnem formatu v tipkano besedilo, ki ga lahko urejate. Je ena najboljših aplikacij, ki je na voljo za obsežna dela pretvorbe slik z optičnim prepoznavanjem znakov (OCR). Program se dobro odreže, če morate skenirati cele knjige, dolge pravne spise ali stare dokumente s potencialno zamegljenim besedilom. V primerjavi s pretipkavanjem vam prihrani veliko časa.