V minulih dneh so obiskovalci strunjanske plaže lahko opazovali zanimiv prizor: četica odraslih z vrečkami za odpadke v rokah se je razkropila vzdolž plaže in vneto pobirala, kar so drugi obiskovalci pred njimi tam izgubili ali odvrgli. Zbirka pobranih odpadkov je bila na koncu nadvse zanimiva. Prevladovali so cigaretni ogorki in ostanki embalaže hrane, od vrečk za čips do papirčkov od sladkorja na različnih stopnjah uničenosti. Našlo pa se je še marsikaj zanimivega: deli natikačev, koščki stekla, potrgane ribiške mreže, obešalniki in podobno.
S čistilno akcijo je podjetje IKEA po svojih močeh prispevalo k ozaveščanju javnosti o škodljivosti odpadkov, ki se nalagajo v okolju in tudi v morju. Vodja čistilne akcije, ekologinja Andreja Palatinus, je zbrane opozorila, kako nevarni so mikrodelci plastike, ki zaidejo v prebavila morskih živali. Prav zato se je že pred 14 leti odločila organizirati akcijo Čista obala, ki je največja čistilna akcija slovenske obale in poteka vsako leto. Večkrat letno pa potekajo manjše akcije na posameznih delih slovenske morske obale. V njih prostovoljci po natančno določeni metodi zbirajo in preštevajo količine in kose zbranih odpadkov, da bi ugotovili, katerih je na posameznih lokacijah največ. S tem namreč pomagajo oblastem posvetiti posebno pozornost sprejemanju zakonodaje, ki omejuje najpogostejše odpadke.
»Morski odpadki so velik izziv za našo kratko obalo. V povprečju se na 100 metrih slovenske obale nahaja približno 437 trdnih odpadkov, večjih od 2,5 centimetra. Še posebej izpostavljena so zavarovana območja z visoko biotsko raznovrstnostjo, za katera moramo poskrbeti z dodatnimi aktivnostmi,«
je povedala Andreja Palatinus,
Čistilna akcija v Strunjanu je pospremila lansiranje nove trajnostne kolekcije izdelkov podjetja IKEA, ki je narejena iz obnovljivih in recikliranih materialov, kot so reciklirani poliester, bambus in pluta. Pod imenom Kåseberga je združenih več kot 25 izdelkov, namenjenih uporabi doma in na prostem. V njej so denimo kozarci, torba za na plažo in podobni izdelki. Kolekcijo je navdihnil deskarski življenjski slog, saj deskarji veljajo za goreče zagovornike čistega okolja in aktivno sodelujejo pri reševanju okoljskih izzivov, med drugim tudi zmanjševanju količine plastike v morju.
Izdelki so oblikovani za ljudi, ki jim je blizu miselnost dejavnega življenjskega sloga. Zato se je akcije poleg zaposlenih v podjetju IKEA udeležila tudi osebna trenerka Nuša Gnezda.
»Ljudje želijo živeti bolj trajnostno, mi pa si prizadevamo ponuditi bolj dostopne, privlačne in navdihujoče možnosti za trajnostni življenjski slog. Zato pri podjetju IKEA vedno iščemo nove, kreativne načine za ustvarjanje izdelkov z omejenimi viri. Pomikamo se k obnovljivim in recikliranim materialom, omogočamo novo življenje izdelkov IKEA ter ustvarjamo enostavne in ugodne trajnostne življenjske rešitve za kar največ ljudi. Ob tem se sprašujemo, kako lahko skupaj z našimi zaposlenimi s praktičnimi dejanji oživimo miselnost, ki jo v sebi nosi KÅSEBERGA. Organizirali smo čiščenje strunjanske plaže, da bi s tem pripomogli k ozaveščanju glede zmanjšanja količine plastičnih odpadkov v okolju in prispevali k izboljšanju obalnega ekosistema,«
pa je dejala Mihaela Hafner, vodja za področje trajnosti pri podjetju IKEA.
Da bi še dodatno ozaveščali javnost o onesnaževanju okolja in voda, pa je podjetje IKEA pred svojo trgovino v Ljubljani postavilo skulpturo iz odpadkov v obliki velike vreče KÅSEBERGA. Z njo želi ljudi spodbuditi k boju proti onesnaževanju okolja s plastiko in jih navdihniti za izbiro obnovljivih in recikliranih materialov.