Ptujčanom je Toni Hamler svoje delo in poslanstvo prvič otipljivo predstavil pred mnogimi leti kar na zunanjosti svoje hiše v starem mestnem jedru, ki jo je oblekel v izstopajočo paleto barv s prav tako izstopajočimi vhodnimi vrati - okrašenimi in s pozlačenimi obrobami. "V tem stilu se je takrat delalo po celi Evropi. Če pa na Ptuju ni bilo dovolj denarja, kakor ga tudi še danes ni, ni kriva ta hiša," je hudomušno pripomnil med pogovorom. Tudi sicer ima umetnik dekoracije v arhitekturi, kakor se sam na kratko opredeljuje, z nekoč pomembno ptujsko hišo v Jadranski ulici še veliko načrtov.
Mojster za zahtevne projekte
Hamler je pleskarski, restavratorski in štukaterski mojster, tudi pozlater. Akademski slikar, ki je svoje znanje dopolnjeval in nadgrajeval na številnih zasebnih umetnostnih šolah po Evropi. V Slovenijo je prišel pred 15 leti kot v tujini že uveljavljeno ime na svojem področju. Delo je namreč v Nemčiji začel že zelo zgodaj, najprej še kot otrok z očetom, pleskarjem in dekoraterjem. Pri trinajstih pa se je začel šolati, nato pa v prvem letniku srednje šole začel prevzemati svoje projekte. Zdaj ima podjetje že 32 let, v tem času pa se je nabralo na tisoče zahtevnih domačih, večinoma pa mednarodnih projektov - teh naročil je največ. Tako se je podpisal že pod dela v najprestižnejših zasebnih vilah in rezidencah po svetu, hotelih ter v letalski, ladijski in avtomobilski industriji. Med zanimivejšimi omeni dela na jahti ruskega mogotca Romana Abramoviča, za katero je med drugim iznašel in razvil oksidacijske tehnike za površine okoli akvarija in pulta. "Med mojimi vidnejšimi deli so tudi večje rezidence, denimo Rajka Hrvatiča, pa veliki gradovi v Parizu in njegovi okolici, velike rezidence uspešnih podjetnikov v Nemčiji, tudi letalo v lasti tretjega najbolj bogatega podjetnika v Avstriji. Na tem letalu smo delali določene detajle problematičnih površin, kjer se tehnično ni dalo izvesti drugačnih rešitev. Ko sem jih poslikal s svojimi umetniškimi rokami, so dobili rezultat, kot da bi bil furnir na robovih, na katerih zaradi oblike to sploh ni bilo mogoče. Jaz sem ga narisal."
Številna izjemna naročila ima za sabo
Toliko izjemnih naročil, nenavadnih zamisli je že naredil, da težko izpostavi le kakšnega. Omeni zahtevno poslikavo, imitacijo kozjih kož za stropove, kjer so morali biti vidni vsi detajli. "Nekateri si omislijo tudi zelo provokativne stvari. Četrtine mojih projektov ni bilo dovoljeno fotografirati ali govoriti o njih. Ko imajo recimo, tudi pri nas, zasebniki cele palače pod zemljo. In je vse v reliefu, kot pri gotski arhitekturi. Čeprav je pod zemljo, lahko gledaš skozi okna in misliš, da gledaš ven, a je vse iluzija, vse naslikano. Tudi zelo znan Ptujčan ima fantastično leseno hiško, ki je v celoti od znotraj poslikana s freskami. Velikega angela, ki na stopnišču z višine petih metrov trosi cvetove, spodaj pa jih lovita dva baročna angelčka," razlaga Toni Hamler. Njegov največji projekt do zdaj je bil težak četrt milijona evrov.
Zasijal v Monaku
Pred kratkim je njegovo ime znova odmevalo. Ekstravagantno, v svojem slogu, a tokrat dobesedno, je namreč zasijal s svojim umetniškim delom na tematskem dogodku Lifestyle&Racing Night v Monaku, ko v Monte Carlu poteka tradicionalna dirka formule 1. Na dobrodelni dražbi organizacije Circle of beautiful people pod osebnim pokroviteljstvom princese Stephanie Monaške je navdušil s svojo kar 80 kilogramov težko umetnino. "Rekel sem si, če se odzovem na povabilo, bom moral narediti nekaj, kar bo bolj udarno. Da ne bom prišel samo kot rahel veter in me bo potem znova odneslo. Analiziral sem druge sodelujoče umetnike in se odločil, da bom naredil nekaj posebnega. Največjo sliko in na način, na kakršen nihče ne dela. Svoje znanje sem želel kombinirati v neko umetniško delo," pravi. Zato je ogromen portret monaške princese Stephanie površinsko obdelal s kristalnimi kroglicami, zaradi česar je obsijan s svetlobo veličastno odseval, ob tem pa dajal občutek, kot da bi sliko opazovali pod vodo.