Praznik, ki ga ohranja Društvo Antonovanje na Kogu, slavi dediščino prašičereje in kolin, že vrsto let združuje ljubitelje domačih dobrot, kulturnih dogodkov in druženja. Od sobote, 11. januarja, do sobote, 25. januarja, bo pester program s kulinaričnim doživetjem. To soboto ob 18. uri se bo začelo s tradicionalnim Antonovim koncertom. Za glasbeni uvod v praznovanje bo letos poskrbelo Pevsko društvo Okarina iz Ormoža.
Antonovanje na Kogu ni le praznovanje tradicije, temveč tudi priložnost za promocijo lokalnih kmetijskih in kulinaričnih izdelkov ter tudi strokovne razprave. Tako bo v sredo, 15. januarja, ob 15. uri okrogla miza O priložnostih in možnostih turizma na obmejnem območju od Razkrižja do Cestice. Osrednji del tradicionalnega praznovanja pa je gotovo ocenjevanje čurk.
Naj so črne, sive ali bele (odvisno od nadeva) so vredne posebne pozornosti, to avtohtono jed je treba ponuditi svetu in se pravilno lotiti promocije, pravijo na Kogu. Izraz čurka se na Kogu in v večjem delu vzhodnega ormoškega območja uporablja za kašnato klobaso. Osnova nadeva je kaša. Pri belih uporabimo proseno kašo z dodatkom cimeta in sladkorja, zato bi lahko veljala za sladico. Siva čurka je kašnata klobasa, ki ima v nadevu praviloma ajdovo kašo ali ješprenj, lahko pa tudi nekaj prosene kaše in riža kot dodatek. Črna čurka je kašasta klobasa, ki ji je dodana svinjska kri, zato ji pravimo tudi krvavica. Osnovni nadev sestavljajo ajdova kaša ali ješprenj, riž, glavina, pljuča, prepražena črevna mast, lahko tudi ocvirki.
Komu je letos uspelo narediti najboljše, bosta naslednji četrtek, 16. januarja, ocenjevali strokovna komisija in komisija potrošnikov. Kriteriji zajemajo videz, sestavo in barvo v prerezu, teksturo, vonj in okus. Vsi ocenjeni vzorci bodo predstavljeni in dani v pokušnjo na osrednji prireditvi Čurkarijadi, ki bo 18. januarja. To bo tudi vrhunec praznovanja, zasnovan kot odprta kuhinja, kjer je obiskovalcem na voljo neomejena količina čurk, zelja in odličnega lokalnega vina. Čurkarijada je edinstven praznik čurke – lokalne dobrote, ki velja za pomemben del prleške kulinarične dediščine in tržno zanimiv produkt, narejen iz domačih surovin. Poleg tega, da je okusna, ima čurka na Kogu celo svojo himno ter promotorja kolin in čurk Ivana Žinka - Matjašeka I. Kogovskega.
Vse to priča o tem, kako pomembno vlogo ima ta jed v življenju lokalnega prebivalstva. Od 11. ure bo mogoče pokušati ocenjene čurke in lokalna vina. Vstopnina za prireditev je 15 evrov za odrasle in 5 evrov za osnovnošolce. Ta dan bo v Krajevni skupnosti Kog še okrogla miza z naslovom Dodana vrednost živilskih geografskih označb na področju gastronomskega turizma na primeru Čurkarijade na Kogu. Ob 14. uri bodo odprli razstavo ocenjenih čurk in razstavo otroških likovnih del, sledita podelitev priznanj in povišanje Matjašeka I. Kogovskega. Prireditev se bo nadaljevala s srečelovom z glavnim dobitkom živim prašičem, folklornim nastopom, domačimi godci, na prizorišču bodo otroški kotiček in stojnice lokalnih ponudnikov.
Nadaljevalo se bo v nedeljo, 19. januarja, z romanjem k sv. Antonu Puščavniku na Kogu. Ob 10. uri bo slovesna sveta maša za živinorejce in za zdravje živine. Maša bo pospremljena s srečanjem cerkvenih pevskih zborov. Ta dan bodo lahko obiskovalci uživali v dobrotah lokalnih ponudnikov na stojnicah, si ogledali vozila Steyr in starodobnike ter obiskali Košarkino hišo.
Antonovanje 2025 bodo 25. januarja ob 14. uri zaokrožili z nogometnim turnirjem, ki ga organizira Športno društvo Kog. Športno pa bo že v petek, 17. januarja, ko turnir v pikadu organizira Društvo upokojencev Zarja Kog.