Nekatera podjetja že razmišljajo o selitvi: Ptujski gospodarstveniki želijo spremembe zakonodaje o čezmejnem delu

Ministra Matjaža Hana so opozorili na visoke stroške dela, letos bodo plače še bolj obremenjene.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Perutnina Ptuj se ne umika s Ptuja, prav tako ne seli katere od dejavnosti čez mejo.
Janko Rath

Gospodarstvo v Spodnjem Podravju je za zdaj v dobri kondiciji. "Po prejšnji večji gospodarski krizi je uspela celotna podravska regija po uspešnosti gospodarstva zasesti drugo mesto in tukaj ostajamo. Takoj za osrednjeslovensko regijo smo tudi po številu velikih podjetij, ki zaposlujejo več kot 250 ljudi. Takšni sta denimo podjetji Talum in Perutnina Ptuj. Čeprav se je govorilo o selitvi dela Perutnine v Zagreb, tega očitno ne bo. To je le dobro za našo regijo," je povedal predsednik ptujske obrtno-podjetniške zbornice Hugo Carli.

Nadaljuje, da za zdaj na Ptujskem razen podjetja Agis, ki se je znašlo v stečaju in ga je nato odkupila madžarska družba Haldex Hungary, ni večjih težav zaradi krize v avtomobilski industriji. "Če pa bo kriza dolgo trajala, bodo to seveda občutile tudi druge panoge. Manjša in srednja podjetja se sicer lahko hitro rekonstruirajo, težje je z večjimi," še razmišlja in dodaja, da bo država zagotovo morala narediti več korakov, da olajša poslovanje gospodarstva.

Ptujski podjetniki so svoja vprašanja in pobude tako naslovili na gospodarskega ministra Matjaža Hana, ki jih je obiskal na Ptuju. Mestna občina Ptuj je namreč skupaj z Manager klubom Ptuj in Območno obrtno-podjetniško zbornico Ptuj organizirala ponovoletno srečanje predstavnikov gospodarskih družb in drugih poslovnih subjektov.

Čeprav se tudi tukaj podjetja srečujejo s podobnimi težavami kot drugod po državi, to so visoke omrežnine, obdavčitve dela in omejitve glede umeščanja obratov v prostor, je bolj specifična težava za to območje selitev podjetij čez mejo, predvsem na Hrvaško. Leto dni je v veljavi zakon o čezmejnem upravljanju storitev. "Stroški dela so pri nas veliko višji kot denimo v Avstriji ali na Hrvaškem, zato nekateri tukaj že zapirajo podjetja in jih odpirajo čez mejo," pravi Carli. Podjetniki si tako želijo olajšave za napotene delavce in spremembe glede obdavčitve dnevnic, te denimo na Hrvaškem niso obdavčene. Dodajajo še, da je ta zakon prizadel približno 2500 podjetij, ki zaposlujejo od 35.000 do 40.000 ljudi. 

Prav obdavčitve so trn v peti vseh gospodarstvenikov. Carl tako opozarja, da bo letos še težje, saj prihajajo nove obdavčitve. "Od junija bomo plačevali davek za dolgotrajno oskrbo, od marca pa še višji prispevek za zdravstveno zavarovanje. Želimo si sprememb v smeri razbremenitve plač. Letos bomo dosegli največje obdavčitve do zdaj. Povprečna plača bo obdavčena s 46 odstotki stroškov dela," dodaja.

Minister Han ​je po srečanju povedal, da so bile vse kritike na mestu in da jim je prisluhnil. Zaveda se težke situacije, ki je trenutno v gospodarstvu, in dodaja, da imamo v Sloveniji vseeno trenutno pomembno prednost: "To je nizka brezposelnost. Tudi če ljudje izgubijo službo, lahko še vedno kar hitro najdejo novo delovno mesto."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta