"Ker živimo v nenavadnih časih, ko je kultura zelo zapostavljena, sem zelo vesel, da sem imel priložnost tudi letos, 4. marca, izvesti online koncert Mladih virtuozov v Viteški dvorani v Ljubljani, kar je bila nagrada za moje prvo mesto na državnem tekmovanju Temsig. Pogrešam že stik s publiko, zato se veselim vseh nastopov, koncertov in podobnih projektov v prihodnosti. Vseh mojih že doseženih uspehov in ciljev pa ne bi bilo brez družinske podpore in naše skupne ljubezni do glasbe," pravi nadarjeni mladi glasbenik iz Šentilja Žan Pečenik, poln pričakovanj.
Ljubezen do glasbe v družini Pečenikovih sega do njegovega pradedka Avgusta Pečenika st., ki je bil eden pobudnikov za popestritev kulturnega življenja v kraju, eden glavnih ustanoviteljev tamkajšnje pihalne godbe, zaradi katerega se še danes lahko pohvalijo z bogato tradicijo obstoja pihalnega orkestra občine Šentilj - Paloma. Pradedek je igral krilovko, katere melodije so ljubezen do glasbe prenesle na njegove potomce, med njimi na Žanovega dedka Avgusta Pečenika ml. Ta v orkestru s ponosom muzicira še danes. Tudi vse tri njegove otroke spremlja glasba, Žanov oče Peter Pečenik je bil prvi v družini, ki se je glasbeno izobraževal, 19 let je bil predsednik orkestra. Leta 2018 je to funkcijo predal hčerki Nuši Pečenik, ki se prav tako od rane mladosti ukvarja z glasbo. Po zaključku Konservatorija za glasbo in balet v Mariboru je študirala flavto v tujini in je danes diplomirana profesorica glasbe.
"Vsa ta silna glasbena angažiranost družine me je navduševala in pripeljala do odločitve, da se želim z glasbo ukvarjati tudi sam. Kot sedemleten deček sem se zaljubil v svoj instrument - evfonij oziroma bariton, ki ga igrata tudi dedek in oče. Prva leta sem se šolal pri dirigentu našega pihalnega orkestra Janezu Kopšetu, nato sem se leta 2014 vpisal na Konservatorij za glasbo in balet Maribor. Za sprejemni preizkus iz teorije pa me je pripravljala sestra Nuša," o svojih začetkih pove Žan.
Med šolanjem se je udeleževal državnih in mednarodnih tekmovanj ter dosegal zavidljive uspehe (tri leta zapored prvo nagrado in zlato plaketo na mednarodnem tekmovanju Woodwind & Brass v Varaždinu, več let prve nagrade na državnem tekmovanju Temsig, nazadnje leta 2020 prvo nagrado in zlato plaketo). Je tudi prejemnik prestižne nagrade dr. Romana Klasinca za izjemne dosežke na področju glasbe za leto 2018/19. Dodatno se je izobraževal pri priznanih pedagogih in glasbenikih (Roger Bobo, Steven Mead, Boštjan Lipovšek in Thomas Rüedi).
Sedaj obiskuje drugi letnik dodiplomskega študija na Akademiji za glasbo v Ljubljani, pri Nejcu Mercu, ki je bil njegov profesor že na konservatoriju. "Čeprav evfonij ni instrument, ki bi ga redno srečevali v simfoničnih orkestrih, sem imel priložnost igrati v operi Dmitrija Šostakoviča, Lady Macbeth of the Mtsensk District v SNG Maribor. Že od desetega leta sem član našega pihalnega orkestra v Šentilju, v katerem delujem tudi v številnih podsekcijah - trobilnem kvintetu, brass zasedbi in big bandu. Ta orkester ima pri meni prav posebno mesto, saj sem z njim osvojil in utrdil osnove igranja, prve dosežke in se prvič predstavil kot solist, pa tudi zato, ker trenutno v njem igramo kar tri generacije naše družine - dedek, stric, bratranec, oče Peter, mama Anastazija, sestra Nuša in jaz," pravi glasbenik. Od leta 2017 je tudi redni član zasedbe Brass Band Slovenija, sestavljene le iz trobil in tolkal. Med odmevnejšimi solo nastopi pa navede nastop s Pihalnim orkestrom Konservatorija za glasbo in balet Maribor v dvorani Union po uspešno opravljeni avdiciji. Igral je skladbo Green Hill skladatelja Berta Appermonta. Ponosen je tudi na koncert v domačem Šentilju leta 2017, ko sta s sestro organizirala Večer klasične glasbe ob krajevnem dogodku Ilgovo.